عمومیکسب و کار برتر ایرانی

درب های پرسرعت فولد آپ و نقش آن ها در تسهیل جریان کار صنعتی

درب اتوماتیک چیست؟

به نوعی از درب پیشرفته گفته می شود که معمولاً با نزدیک شدن شخص به طور خودکار باز می شود. این نوع درب برای باز و بسته شدن، به نیروی دست نیاز ندارد و از طریق موتور الکترونیکی و برد الکتریکی، عمل می کند. برای مثال افرادی که دارای ناتوانی جسمی هستند و همچنین کودکان و سالمندان، می توانند به راحتی درب های اتوماتیک را باز و بسته کنند.

درب اتوماتیک ریلی چیست؟

درب اتوماتیک ریلی یا در اتوماتیک کشویی همانطور که از نام آن پیداست نوعی درب برای پارکینگ ها یا کارخانجات است که به صورت کشویی و روی ریل حرکت می کند. درب های اتوماتیک ریلی ایمن تر و کارآمدتر از درب های کرکره ای هستند.

درب اتوماتیک برقی چیست؟

درب اتوماتیک برقی و درب فولد آپ به وسیله چرخ دنده و گیربکس کار می کند. در این نوع درب با استفاده از یک موتور برق کوچک می توان امکان باز و بسته کردن درب را فراهم کرد.

در اتوماتیک چه تفاوتی با در هوشمند دارد؟

  1. مهمترین تفاوت درب اتوماتیک و هوشمند، در تکنولوژی سیستم کنترل درب هوشمند است. وجود سیستم کنترل درب باعث مدیریت ورود و خروج افراد و خودروهای مشخص به یک مکان شده و امنیت بالای مکان مورد نظر را فراهم می کند. از این رو در اتوماتیک به علت فاقد این نوع سیستم، از امنیت پایین تری برخوردار است.
  2. دومین تفاوت درب اتوماتیک و درب هوشمند، در کنترل باز و بسته کردن درب است. درب اتوماتیک را می توانید با استفاده از ریموت و کنترل، مدیریت و باز و بسته کنید. اما باز و بسته کردن درب هوشمند علاوه بر ریموت و کنترل، از طریق ابزارهای هوشمند دیگری چون تلفن همراه هوشمند، تبلت و… نیز امکان پذیر است. همچنین مدیریت درب های هوشمند با استفاده از دوربین های نصب شده نیز از راه دور انجام شده و مانع از باز شدن درب برای افراد مختلف خواهد شد.
  3. دیگر تفاوت درب اتوماتیک با درب هوشمند در عملکرد هر یک در زمان قطعی برق ساختمان است. در واقع در زمان قطعی برق، عملکرد در اتوماتیک مختل شده و از کار خواهد افتاد. اما درب هوشمند به دلیل ارتباط با دستگاه برق اضطراری ساختمان، مشکلی در عملکرد نخواهد داشت.

کاربرد درب اتوماتیک

در اتوماتیک در اماکنی مانند بانک ها، بیمارستان، مراکز تجاری، مراکز درمانی، هتل ها و … کاربرد دارد. این نوع درب برقی علاوه بر ظاهر زیبایی که به ساختمان می دهد، صرفه جویی در انرژی گرمایشی و سرمایشی را موجب می شود.

مزایای درب اتوماتیک

یکی از بهترین چیزها در مورد درب های اتوماتیک این است که در مجموعه ای از سبک ها، شکل ها، رنگ ها و طرح های مختلف ارائه می شوند. این ویژگی به مکان های مسکونی یا تجاری شما ظاهری زیبا و منحصربفرد می دهد. وقتی درب اتومات را انتخاب می کنید، لازم نیست فرم را فدای عملکرد کنید. علاوه بر این، آن ها در مواد سخت، مستحکم و بادوام مانند آلومینیوم، فولاد، فایبرگلاس و الوار موجود هستند، که می توانند با هر سازه ای هماهنگ باشند.

درب های اتوماتیک برای انجام عملیات خود نیازی به نیروی انسانی ندارند. به این ترتیب دسترسی آسانتری را برای سالمندان، معلولان و خردسالان، فراهم می کنند. علاوه بر این، آن ها برای افرادی که بسته های سنگین، چمدان یا کودکان را حمل می کنند، مفید هستند.

زمانی که درب اتوماتیک به درستی نصب و به طور منظم بازرسی شود، محیطی امن و راحت را برای همه فراهم می کند. چنین چیزی به این معنی است که برای جلوگیری از ورود سارقان به محل زندگی شما نیازی به قفل یا سیستم های امنیتی اضافی ندارید. می توان با کمک یک کد از داخل ملک یا کنترل از راه دور از خارج به دروازه دسترسی داشت.

معایب درب اتوماتیک

فرآیند نصب درب های اتوماتیک نیاز به تکنسین حرفه ای دارد تا از دقیق و کارآمد بودن درب اطمینان حاصل کند. آن ها همچنین برای تضمین عملکرد مناسب نیاز به نگهداری و معاینه منظم دارند که می تواند هزینه بر باشد. به این معنی که هزینه ها پس از نصب به پایان نمی رسند. در صورت نیاز به تعمیر، تعویض قطعات معمولاً هزینه زیادی دارد. گاهی اوقات به دلیل قطعی برق، گیت های برقی از کار می افتند و مجبور هستید که به طور فیزیکی درب را برای باز و بسته کردن تنظیم کنید یا با یک تکنسین تماس بگیرید تا آن را بررسی کند.

درب های اتوماتیک در مقایسه با همتایان دستی خود قطعاً قیمت بیشتری دارند. به دلیل وجود بسیاری از ویژگی های اتوماتیک، تهیه این نوع درب ها، می تواند گران باشد و نیازمند بودجه بالایی است.

تمیز کردن درب های اتوماتیک دشوارتر است زیرا برای جلوگیری از زنگ زدگی باید قطعات داخلی مانند فنرها و پیچ ها را جلا داده و روغن کاری کنید. در مورد دروازه های فلزی، ممکن است برای جلوگیری از زنگ زدگی نیاز به رنگ آمیزی و نگهداری دوره ای داشته باشند. درب های اتوماتیک با قاب های چوبی می توانند در طول زمان پوسیده و نامناسب به نظر برسند.

فرق در اتوماتیک با در هوشمند

عملکرد ساده ی درب برقی ورودی ساختمان که قبل تر توضیح مختصری در رابطه با آن دادیم با گذشت زمان شاخ و برگ فراوانی گرفت و دائماً تنظیمات مختلف و پیچیده تری جهت ارتقا سطح کیفی، دقت، سرعت، امنیت و غیره به آن اضافه شد. امروزه  می توان گفت با یک سیستم کنترل تردد کاملاً هوشمند سروکار داریم. امکانات فراوانی که در اختیار مشتری می گذارد تقریبا تمامی دغدغه های مربوط به ورودی ها و خروجی ها را مرتفع می سازد این امر باعث شده است که به راستی نام در هوشمند یا درب هوشمند نام بسیار مناسبی برای این محصول باشد.

انواع آپشن های در اتوماتیک

به شکل کلی مزیت های درب برقی به مراتب بیشتر از معایب آن است. دلیل برتری درب اتوماتیک نسبت به درب دستی آپشن هایی است که در این گونه درب ها قرار دارند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

مرکز برنامه ریزی سیستم یا کلید کنترل درب

این قطعه سبب می شود که افراد بتوانند وضعیت کارکرد در اتوماتیک را تغییر دهند. این وضعیت ها بین 3 الی 7 حالت اصلی بر روی کلید کنترل، وجود دارد. کاربرد این نوع درب های اتوماتیک در فضاهای داخلی با ترافیک کم است تا نیازی به باتری بک آپ و قفل الکترومکانیکی نباشد، زیرا در این نوع درب ها، باطری بک آپ و قفل الکترونیکی وصل نمی شود.

حفظ دمای محیط با وضعیت نیمه باز درب اتوماتیک

عملکرد وضعیت نیمه باز مانند حالت اتوماتیک است. تنها تفاوت حالت نیمه باز با اتوماتیک، در میزان باز شدن لت متحرک است. این وضعیت در زمستان و برای حفظ گرمای داخل و در تابستان برای پیشگیری از هدر رفت انرژی سرمایشی به محیط خارج، مورد استفاده قرار می گیرد.

وضعیت تمام باز درب اتوماتیک

اشخاص برای باز ماندن کامل درب اتوماتیک از این وضعیت استفاده می کنند. این وضعیت زمانی مورد کاربرد قرار می گیرد که کاربر به گردش هوا در فضای داخلی نیاز داشته باشد.

وضعیت یک طرفه درب اتوماتیک

کاربرد این وضعیت در اماکنی است که افراد داخل آن محیط به راحتی خارج می شوند ولی برای ورود به داخل، باید افراد درخواست اجازه ورود گرفته یا از دستگاههای کنترل تردد، استفاده کنند. مانند بانک ها که در پایان ساعات کاری، افراد به راحتی از داخل شعبه خارج می شوند ولی افراد امکان ورود به داخل محیط را ندارند.

قابلیت قفل شدن درب اتوماتیک

درب های اتوماتیک از قابلیت قفل شدن به روش های مختلفی برخوردار هستند. افراد به راحتی می توانند با چرخاندن یک کلید، ورودی خود را ایمن کنند. تنها راه ورود به داخل هم از طریق ریموت کنترل است یا باید وضعیت کلید کنترل را از حالت قفل خارج کرد.

دکمه بازگشت به بالا