اقتصادیکسب و کار برتر ایرانی

توکن چیست

توکن چیست شاید پرتکرارترین سوال تازه‌واردها بعد از «ارز دیجیتال چیست» باشد. توکن، یکی از پرکاربردترین اصطلاحات در حوزه رمز ارزها است که برای اشاره به بسیاری از ارزها از آن استفاده می‌‌شود. شاید همین عامل سبب شده تا برای درک مفهوم توکن دچار اشتباه شوید و تصور کنید توکن معادل رمز ارز است. به‌طورکلی شناخت کامل توکن به شما کمک می‌ کند از بازار رمز ارزها درک جامع و کاملی پیدا کنید. از این رو توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید و  این واژه را بهتر و بیشتر بشناسید.

در پاسخ به اینکه توکن چیست، باید بگویم که توکن نوعی دارایی دیجیتال به شمار می‌رود و همانند دیگر انواع ارز دیجیتال قابلیت انتقال به دیگران را دارد. منتهی این نوع دارایی، بیشتر در قالب یک نوع مجوز رمزنگاری‌شده در سیستم‌های کامپیوتری مطرح است؛ همچنین بر بستر تکنولوژی بلاک‌چین به واسطه شرکت‌های مختلف ایجاد می‌شود، البته در فضای ارزهای دیجیتال به هر نوع دارایی در نگاه کلان نیز توکن می‌گویند.

توکن‌ها دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام نیز کارایی مخصوص به خود را دارند؛ اما از بین آن‌ها پروژه‌هایی که بیش‌ترین تاثیر را روی زندگی انسان‌ها می‌گذارند، مهم‌تر و با ارزش‌تر هستند، البته ناگفته نماند که توکن‌ها بلاک‌چین مخصوص خود را ندارند. پس برای ثبت تراکنش‌های مرتبط با آ‌ن‌ها از بلاک‌چین‌های پلتفرمی استفاده می‌شود.

خلاصه آن‌که توکن‌ها بر پایه بلاک‌چین‌های ثالث ایجاد شده و عرضه می‌شوند؛ به عنوان مثال اتریوم از جمله بلاک‌چین‌هایی است که میزبان میلیون‌ها Token است. البته همه توکن‌هایی که روی اتریوم ساخته شده‌اند کاربرد یکسانی ندارند و هر کدام از آن‌ها برحسب شرایط، کارکردهای مختص به خود را داشته‌اند.

البته در حال حاضر طراحی، ساخت و عرضه توکن‌ها بر پایه قراردادهای هوشمند قابل انجام است. عملکرد قرارداد هوشمند در قالب یک برنامه قطعی بوده و هنگامی که شرایطی خاصی مهیا شود، به طور خودکار اقدام خاصی نیز در شبکه رخ می‌دهد؛ به عبارت دیگر در قرارداد هوشمند فعالیت روی سیستم‌های غیر متمرکز صورت می‌گیرد؛ بنابراین شرایط غیرقابل‌تغییر و قطعی بوده و کدهای آن نیز غیر قابل دستکاری است و برنامه نیز به صورت خودکار قابلیت اجرا دارد.

در میان پروژه‌های بسیار و مختلف رمزارزی دو کلمه کوین و توکن مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماهیت و کارکرد کلی هر دوی این اصطلاحات یکی است اما تفاوت فنی ظریفی وجود دارد که توجه به آن می‌تواند برای سرمایه‌گذاران مفید باشد.

در حقیقت به توکنی که به صورت بومی روی یک شبکه بلاک‌چینی عرضه می‌شود، کوین گفته می‌شود. در فضای رمزارزها، بلاک‌چین‌های متفاوتی وجود دارد که هرکدام از آنها کوین مخصوص به خود را دارند. اما در مقابل، شبکه‌های بلاک‌چینی میزبان پروژه‌های مختلفی هستند که هرکدام از این پروژه‌های برای خود دارایی‌های متفاوتی برای انجام تراکنش درون پلتفرمی خود تعریف کرده‌اند که به آنها توکن گفته می‌شود.

سوزاندن توکن‌ها به معنی حذف توکن‌ها از عرضه کلی است. به این معنی که بخش از توکن‌ها که قرار است از گردش خارج شوند به یک کیف پول بدون کلید خصوصی ارسال می‌شوند و دیگر قابل استفاده نیستند. با این روش عملا توکن‌ها غیرقابل دسترس می‌شوند که به آن «سوزاندن» گفته می‌شود. این فرآیند می‌تواند به افزایش ارزش توکن‌های در گردش و کل اکوسیستم شکل گرفته حول محور پروژه کمک کند.

سکیوریتی توکن‌ها (Security Tokens)

بسیاری از افراد یوتیلیتی توکن‌ها را با سکیوریتی توکن‌ها اشتباه می‌گیرند. برخلاف یوتیلیتی توکن‌ها که وظایف کارایی خاصی دارند، سکیوریتی توکن‌ها برای خرید، نگهداری و فروش ساخته شده‌ وظیفه دیگری ندارند.

برای این که یک توکن تبدیل به یک سکیوریتی توکن شود باید توسط یک کالا یا ارز در دنیای واقعی پشتیبانی شود. به عنوان مثال 100 نفر تمایل دارند در خرید یک برج سرمایه‌گذاری کنند. هیچ یک پول کافی برای خرید کل برج را ندارد اما می‌توانند یک درصد پول خرید برج را فراهم کنند. برای اینکه همه‌ی افراد با هزینه کم از خرید برج کسب سود کنند سند برج به 100 قسمت تقسیم می‌شود و هر سهم در بستر بلاک‌چین تبدیل به یک سکیوریتی توکن می‌شود. حال 100 سرمایه‌گذار با خرید هر یک از سکیوریتی توکن‌ها انگار یک سهام از صد سهام را خریداری کرده‌اند.

صاحبان سکیوریتی توکن‌ها می‌توانند هر زمانی که ارزش سکیوریتی بالا رفت آن را فروخته و کسب سود کنند یا اگر برج اجاره داده شود، درآمد کسب شده از اجاره بین 100 نفر دارندگان سکیوریتی توکن تقسیم می‌شود.

مطالعه بیشتر: اخبار ارزنو 

دکمه بازگشت به بالا