علمی و پزشکیکسب و کار برتر ایرانی

تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک

تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک چیست ؟

تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک : سابقا برای کاشت ، از ایمپلنت های متحرک استفاده می‌شد به این صورت که دندان های اطراف فضای بی دندانی تراشیده می شوند و سپس دندان متحرک به آن ها متصل می‌شد. انجام متحرک به دندان های سالم نیز آسیب می زند ،به همین دلیل از این روش فقط در موارد خاص استفاده می شود. در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد ،از روش های به روز برای کاشت ایمپلنت دندان استفاده می شود.

برای اطلاع بیشتر از روش ایمپلنت متحرک ، را مطالعه بفرمایید. در ایمپلنت به روش جدید از کاشت دندان برای حمایت از یک یا تعدادی دندان از دست رفته استفاده می شود. یک پیچ تیتانیومی به جای ریشه دندان از دست رفته جایگزین می شود. این پیچ دقیقاً مانند ریشه دندان ، درون استخوان فک قرار می گیرد. هنگامی که این پیچ ها در استخوان فک قرار گرفتند ، دندانپزشک با استفاده از پروتز های دندانی روکش را بر روی آنها قرار می دهند.

در می توان گفت که حتی افرادی که هیچ دندانی در لثه خود ندارند ، می‌توانند از این روش استفاده کنند. به این صورت که برای آن‌ها چند ایمپلنت در لثه کاشته می شود و سپس بقیه دندان‌ها به صورت متحرک یا بریج در دهان فرد قرار می‌گیرند و با انجام این کار فرد هیچ مشکلی برای تکلم و غذا خوردن نخواهد داشت. برای بیان تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک تفاوت مزیت های هر کدام را بیان می کنیم: زیبایی ظاهری: پر شدن جای خالی دندان یا تعدادی دندان ، به طبیعی ترین شکل ممکن ، قطعا تاثیر بسیار مهمی در زیبایی ظاهر و به خصوص لبخند شما دارد. راحتی در استفاده: بعد از مدت زمان کوتاهی که از جایگذاری ایمپلنت دندان می گذرد، به آن عادت خواهید کرد و با دندان طبیعی شما هیچ تفاوتی نداشته و اذیتی برای شما ندارد.

راحتی گفتار: ایمپلنت هیچ گونه حرکتی در دهان شما نداشته و مانند دندان مصنوعی لق یا خرج نمی شود. جوییدن غذا: جویدن غذا با ایمپلنت دندان شده فرقی با دندان طبیعی ندارد در صورتی که دندان مصنوعی قدرت جوندگی کمتری دارد. مقاومت بالا: دندان های ایمپلنت شده در صورت استفاده درست دوام بسیار بالایی دارند و. سالیان طولانی برای شخص کارایی دارند. نظافت راحت: مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای ایمپلنت دندان شده بسیار راحت بوده و هیچ تفاوتی با دندان طبیعی ندارد. مزایای ایمپلنت دندانی بسیار زیاد و قابل توجه است به همین دلیل عده زیادی تمایل به انجام آن دارند. با سالها فعالیت و سابقه در این عرصه با تیمی مجرب کار جراحی ایمپلنت شما را برعهده میگیرد. مزایای ایمپلنت دندانی ثابت کدام است؟

مزایای ایمپلنت متحرک کدام است؟ در تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک : بسته به وسعت فضای بی‌دندانی، در اشکال مختلف قابل طراحی است و از یک قسمت اکریلی صورتی و یک یا تعدادی دندان مصنوعی که روی آن قرارگرفته است، تشکیل می‌شود. از مزیت های پروتز متحرک ، هزینه کمتر آن است ولی گاهی پروتز های متحرک چسبندگی کافی ندارند و ممکن است بیمار حین جویدن یا صحبت کردن با آنها راحت نباشد. بعلاوه در مواردی که شخص به طور کامل بی دندان نباشد، ممکن است برای سلامتی دندان‌های طبیعی مجاور نیز مشکلاتی ایجاد نماید.

بهترین درمان برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته، ایمپلنت دندانی است این روش جدید ، که بدون ایجاد آسیب به دندان‌های مجاور انجام می شود ، قابلیت جایگزینی دندان‌ها را به صورت ثابت فراهم می‌کند. تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک از دیدگاهی متفاوت: تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک :تنها عیب درمان ایمپلنت ثابت ، هزینه و پیچیدگی بیشتری است که نسبت به درمان ایمپلنت متحرک دارد . در موارد ساده یا کمی مشکل، بسته به وضعیت استخوان فک، معمولا برای کار گذاشتن ایمپلنت در استخوان فک به یک تا ۲ جلسه جراحی نیاز است، اما در مواردی که نیاز به بازسازی استخوان یا لثه است، این جلسات ممکن است تا چهار جلسه افزایش یابد.

فردی که کاشت ایمپلنت انجام می‌دهد باید از دندان کاشته شده مانند دندان های طبیعی خود ، بسیار مراقبت کند و هر 6 ماه یکبار برای انجام معاینات به پزشک خود مراجعه کند تا از پوسیدگی های احتمالی و تجمع میکروب‌ها در محل کاشت ایمپلنت جلوگیری به عمل آید. تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک از دیدگاهی متفاوت جراح لثه و متخصص ایمپلنت دندان و لمینت رزرو نوبت برای اطلاع دقیق از قیمت ها کلیک نمایید:

ایمپلنت ثابت چه تفاوتی با ایمپلنت متحرک دارد؟

ایمپلنت متحرک در واقع همان دندان مصنوعی می باشد که در زمان های قدیم از آن استفاده می شد این ایمپلنت به دلیل آن که در جای خود مستحکم نمی باشد ممکن است فرد را در حین غذا خوردن یا صحبت کردن اذیت کرده یا از جا کنده شود. ایمپلنت ثابت یک روش جایگزینی دندان امروزی است که به استخوان فک متصل شده و جای خود محکم قرار می گیرد و هیچگونه حرکت یا لق شدگی را در خود ندارد. در صورت از دست دادن تعداد بیشتری دندان چه باید کرد؟ در این صورت شما می توانید هم ایمپلنت ثابت را استفاده کرده و از ایمپلنت متحرک بهره ببرید بدین صورت که برای آن‌ها چند ایمپلنت در لثه کاشته می شود و سپس بقیه دندان‌ها به صورت متحرک یا بریج در دهان فرد قرار می‌گیرند و با انجام این کار فرد هیچ مشکلی برای تکلم و غذا خوردن نخواهد داشت.

ایمپلنت ثابت بهتر است یا ایمپلنت متحرک؟ چرا؟ بسته به انتخاب خود و صلاح دید دندانپزشک متخصص است که با بررسی از وضعیت دندان های شما و همچنین مقدار بودجه ای که تمایل به صرف دارید تشخیص می دهد. قیمت ایمپلنت مشهد  بالا اما دوام بیشتری همانند دندان طبیعی دارد . و ایمپلنت متحرک از قابلیت جابه جایی و خارج کردن از دهان برخوردار است. فرض می‌کنیم که قبلاً در مورد ایمپلنت‌های دندانی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته خود تصمیم گرفته‌اید، تصمیم بعدی انتخاب بین پروتزهای ثابت و متحرک است.

تفاوت بین این دو گزینه در این است که پروتزهای متحرک با تکیه‌گاه ایمپلنت را می‌توان هر زمان که نیاز به برداشتن اباتمنت‌ها داشته باشید، سوا و جدا کرد، در حالی که پروتزهای ثابت دائمی هستند و فقط توسط دندانپزشک قابل برداشتن هستند. مهم نیست که کدام نوع پروتز با ایمپلنت را انتخاب می‌کنید، می‌توانید با دانستن اینکه از مزایای یک بایت قوی‌تر، یک دندان مصنوعی مناسب‌تر و لبخندی مطمئن‌تر بهره‌مند خواهید شد، احساس خوبی خواهید داشت. در اینجا آنچه باید در مورد گزینه‌های به صورت ثابت و متحرک بدانید را به صورت خلاصه برایتان بیان کرده‌ایم.

پروتزهای ثابت با پشتیبانی از ایمپلنت

پروتزهای ثابت با پشتیبانی از ایمپلنت گزینه‌ای هستند که ظاهر، احساس و عملکرد درستی مانند دندان‌های طبیعی دارند، زیرا به‌طور دائم به ایمپلنت‌های دندانی شما متصل هستند. لازم نیست هر شب آنها را برای تمیز کردن در بیاورید یا هنگام خواب آنها را در یک لیوان آب در کنار تخت‌تان بگذارید، حتی ممکن است فراموش کنید که اصلاً از دندان مصنوعی استفاده می‌کنید! به طور سنتی، پروتزهای ثابت با پشتیبانی از ایمپلنت نسبت به پروتزهای متحرک به استخوان فک بیشتری برای حمایت نیاز داشتند، بنابراین بیمارانی که قبلاً مقدار زیادی استخوان فک از دست داده بودند، مناسب نبودند.

اما اکنون قوس کامل تنها با چهار ترمیم ایمپلنت برای برخی از بیماران به عنوان جایگزین دندان‌ها قابل استفاده است. پیوند استخوان نیز ممکن است به منظور تقویت فک برای پروتزهای ثابت با ایمپلنت مورد استفاده قرار گیرد. پروتزهای ثابت مانند دندان‌های طبیعی مسواک می‌شوند، اگرچه باید حواستان به تمیز کردن فضای کوچکی که ترمیم لثه‌ها را برعهده دارند نیز باشد و آن فضا را نیز تمیز کنید. بسیاری از بیماران برای سهولت و راحتی در تمیز کردن از نخ دندان یا برس های کوچک بین پروگزیمال استفاده می‌کنند.

پروتزهای متحرک با پشتیبانی از ایمپلنت جایی بین پروتزهای سنتی و پروتزهای ثابت با ایمپلنت قرار می‌گیرند و بسیاری از مزایای پروتزهای ثابت با ایمپلنت ثابت و همچنین برخی از معایب پروتزهای سنتی را دارند. اگرچه آنها نیازی به چسب‌های نامرتب ندارند و به طور ایمن روی ایمپلنت‌ها چسبانده می‌شوند تا هرگز لیز نخورند یا جابجا نشوند، اما همچنان بیشتر شبیه دندان مصنوعی سنتی هستند. آن‌ها کمی حجیم‌تر بوده و باید هر شب برای تمیز کردن بیرون آورده شوند و صبح، دوباره در دهان گذاشته شوند. اگر استخوان فک قبلاً از بین رفته باشد، پروتزهای دندان مصنوعی گزینه بهتری نسبت به روش ثابت هستند، زیرا به حمایت کمتری نسبت به ترمیم دائمی نیاز دارند. یکی دیگر از مزایای مهم این پروتز‌ها برای بسیاری از بیماران این است که گزینه‌های پروتز ایمپلنت متحرک بسیار مقرون به صرفه‌تر از پروتزهای ایمپلنت ثابت هستند.

دندان ثابت در مقابل دندان متحرک: کدام بهتر است؟

هر بیمار اهداف درمانی و نیازهای دندانپزشکی خودش را دارد، بنابراین هیچ راه‌حل یکسانی برای همه وجود ندارد. بهترین راه برای تعیین اینکه کدام گزینه برای شما مناسب است، مراجعه به مطب دندانپزشک و مشورت با اوست. دندانپزشک یک معاینه کامل انجام می‌دهد و سابقه دندانپزشکی و پزشکی شما را بررسی می‌کند و در مورد انتظارات‌تان با شما صحبت می‌کند تا به یک برنامه درمانی مناسب برای شما دست پیدا کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مطب دندانپزشکی دکتر شهاب تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری در این باره به شما داده شود.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.
دکمه بازگشت به بالا