انواع روش های درمان ریزش مو در مردان

طاسی با الگوی مردانه، یا آلوپسی آندروژنتیک، ممکن است ناشی از ژنتیک یا عفونت پوست سر یا اختلالات پوستی باشد. گزینه های درمانی مختلفی برای کاهش ریزش مو مردان یا تحریک رشد مو وجود دارد. فرد باید با پزشک خود در مورد درمان ریزش مو در مردان صحبت کند. تقریبا نیمی از مردان تا سن 50 سالگی ریزش مو را تجربه می کنند. این رقم در بین افراد 70 ساله تا 80 درصد افزایش می یابد.

Tipes behandelingsmetodes vir haarverlies by mans

علل ریزش مو مردان

ژنتیک

الگوی طاسی مردانه یک بیماری ارثی و شایع ترین علت طاسی مردانه است. ممکن است از اوایل بلوغ شروع شود. اغلب به تدریج و با الگوهای قابل پیش بینی رخ می دهد و شقیقه ها و قسمت جلویی وسط پوست سر را تحت تأثیر قرار می دهد. اغلب، با یک الگوی موی نعل اسبی مواجه هستیم. سرعت پیش روی، سن بروز و میزان طاسی به ژنتیک فرد بستگی دارد. مردانی که دارای الگوی طاسی مردانه هستند موهای حساس به DHT را به ارث می برند، هورمونی که می تواند طول عمر هر فولیکول مو را کوتاه کند.

عفونت 

انواع مختلف عفونت ها می توانند موجب پوسته پوسته شدن پوست کف سر و ریزش مو شوند.

تغییرات هورمونی

تغییرات و عدم تعادل هورمونی می تواند باعث ریزش موی موقت شود. در مردان، بیماری های غده تیروئید محتمل ترین علت ریزش مو به دلیل تغییرات هورمونی است.

ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه ای زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند. این حمله باعث ریزش موی ناگهانی و سریع می شود که اغلب لکه های گرد و طاس روی پوست ایجاد می کند.

اختلالات پوستی

بیماری هایی مانند اگزما، درماتیت سبورئیک شدید، پسوریازیس و لوپوس ممکن است منجر به ریزش موی دائمی در نواحی درگیر شوند.

داروها  

مصرف برخی از داروها ممکن است با عارضه جانبی ریزش مو و یا نازک شدن موها همراه باشند.

محرک های طبیعی

استرس، زایمان، تب، جراحی یا آسیب شدید ممکن است منجر به ریزش مو شود. در این موارد اغلب، با اتمام مواجه با محرک، ریزش مو نیز متوقف می شود.

پیشگیری و درمان ریزش مو مردان

در برخی موارد، ممکن است بتوان از ریزش مو مردان جلوگیری کرد. اگرچه به علت زمینه ای آن بستگی دارد. برخی از بهترین روش های پیشگیری شامل پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، استفاده از شانه های دندانه درشت، تغییر داروی مصرفی در صورت امکان و اجتناب از کشیدن یا پیچاندن بیش از حد مو است. برخی از روش هایی که مردان می توانند برای درمان ریزش مو از محصولات بدون نیاز به نسخه پزشک مثل انواعی از مکمل های خوراکی و یا محلول ها و فوم های موضعی استفاده نمایند و یا تحت نظر پزشک از داروهای هورمونی به جهت درمان ریزش مو با الگوی مردانه مصرف کنند.

فیناستراید

درمانی برای طاسی با الگوی مردانه است که در تاج و وسط پوست سر ظاهر می شود. این دارو چندین هشدار در مورد مصرف آن دارد. مصرف این دارو در بزرگسالان و صرفا تحت نظر پزشک معالج مجاز است و از مصرف آن در دوران بارداری و شیردهی و همچنین کودکان اکیدا می بایست پرهیز شود.
فیناستراید در ابتدا برای درمان سرطان پروستات طراحی شد. این دارو با کاهش میزان هورمونی به نام دی هیدروتستوسترون (DHT) در پوست سر عمل می کند.

به نظر می رسد DHT باعث نازک شدن فولیکول های مو در پوست سر می شود، بنابراین کاهش سطح DHT ممکن است باعث رشد مجدد مو و کاهش ریزش مو مردان شود. برخلاف ماینوکسیدیل (خوراکی)، فیناستراید روی رشد مو در سایر قسمت‌های بدن تأثیری ندارد. فیناستراید در بازار دارویی کشورمان به صورت قرص خوراکی موجود است. برخی از عوارض جانبی فیناستراید شامل اختلال نعوظ، کاهش میل جنسی، کاهش حجم انزال و افسردگی است. نتایج قابل توجه با فیناستراید در درمان ریزش مو با الگوی مردانه معمولا حداقل پس از 3 ماه ظاهر می شود.

با محصولات درمان ریزش مو مردان آشنا شوید:

عمل جراحي

تنها جراحی موجود برای ریزش مو، کاشت مو است. کاشت مو برای مردان مبتلا به طاسی الگوی مردانه مناسب است. این عمل شامل برداشتن فولیکول های مو از پشت سر، جایی که موها در برابر DHT مقاوم هستند و قرار دادن آنها روی پوست سر است. مانند هر جراحی دیگری، کاشت مو نیز با مشکلاتی همراه است. انجمن جراحان پلاستیک آمریکا بیان می کند که خطرات جراحی کاشت مو شامل خونریزی بیش از حد و زخم های گسترده است.

سوالات متداول

آیا بعد از ریزش، مو دوباره رشد می کند؟

اینکه موهای یک فرد دوباره رشد کند بستگی به نوع ریزش مو دارد. به عنوان مثال، اکثر افرادی که تحت درمان سرطان، مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی قرار می گیرند، پس از پایان درمان، رشد مجدد مو را تجربه خواهند کرد. با این حال، سایر علل ریزش مو مانند طاسی با الگوی مردانه، معمولا دائمی هستند. پزشکان ممکن است برای کمک به جلوگیری از نازک شدن بیشتر مو، درمان های خاصی را توصیه کنند. اگر فردی در اثر فرآیند اسکار دچار ریزش مو گردد، احتمال رویش مجدد مو در موضع درگیر بسیار کم است.

انواع داروها برای درمان ریزش موی مردان

ماینوکسیدیل (روگین)

 جالب است بدانید که در ابتدا برای درمان فشارخون بالا تولیدشده بود اما در کارآزمایی‌هایی که به‌منظور بررسی ایمنی و اثربخشی آن صورت گرفت مشخص شد که یکی از عوارض جانبی ماینوکسیدیل رشد بیش‌ازحد موهای بدن است. بنابراین با تغییر اندکی در فرمولاسیون دارو، ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو مورداستفاده قرار گرفت. ماینوکسیدیل از داروهای بدون نسخه برای درمان ریزش موی مردان بوده که به‌صورت مایع و فوم در دسترس است. این محلول طبق نظر پزشک روزی یک یا دوبار بر روی پوست سر استفاده می‌شود. شایع‌ترین عوارض جانبی ماینوکسیدیل به شرح زیر است:

 • تحریک و قرمزی پوست
 • لایه‌لایه شدن پوست سر به حالت زرد یا سفید
 • رشد بیش‌ازحد مو در بدن ازجمله بر روی صورت

ماینوکسیدیل برای زنان باردار و مادرانی که در دوره شیردهی هستند تجویز نمی‌شود. همچنین استفاده از ماینوکسیدیل برای افرادی که به مواد تشکیل‌دهنده این دارو حساسیت دارند، ممنوع است.

فیناستراید

یک قرص خوراکی است که روزانه مصرف می‌شود. این دارو را فقط با نسخه پزشک می‌توان تهیه کرد. در دستورالعمل فیناستراید چندین هشدار مهم  قیدشده است که از آن جمله می‌توان به ممنوعیت استفاده از دارو برای زنان باردار و مادرانی که در دوره شیردهی قرار دارند، اشاره نمود. فیناستراید برای مصرف بزرگ‌سالان مناسب است و استفاده از آن نیز صرفاً با نسخه پزشک میسر است.

محققان داروسازی فیناستراید را در ابتدا برای درمان سرطان پروستات تولید کرده بودند و یکی از مکانیسم‌های آن برای مقابله با سرطان پروستات کاهش هورمون دی هیدرو تستوسترون (DHT) در بدن بود. هورمون DHT یکی از دلایل چروکیده و کوچک شدن ریشه مو در پوست سر است. بنابراین کاهش سطح DHT در بدن به رشد مجدد مو و کاهش ریزش مو کمک می‌کند. تعدادی از عوارض جانبی فیناستراید عبارت‌اند از:

 • اختلال نعوظ
 • کاهش میل جنسی
 • کاهش حجم انزال
 • افسردگی

هم در مورد ماینوکسیدیل و هم فیناستراید، ممکن است تا یک سال طول بکشد تا نتایج اولیه رشد مو قابل‌مشاهده باشد بنابراین رسیدن به نتیجه مطلوب در استفاده از این داروها مستلزم صبر و شکیبایی است.

روش‌های درمان ریزش موی مردان

کاشت مو

دو روش رایج و پرطرفدار عبارت‌اند از پیوند واحدهای فولیکولی و استخراج واحدهای فولیکولی. هر دو روش کاشت مو جراحی محسوب می‌شوند بنابراین پرهزینه بوده و روش کاشت نیز تا حدودی دردناک است. همچنین مانند هر عمل جراحی دیگر، احتمال بروز پیامدهایی مانند عفونت و باقی ماندن جای زخم نیز وجود دارد. علاوه بر این، ممکن است به‌منظور رسیدن به نتیجه دلخواه، کاشت مو چندین بار تکرار شود.

پیوند واحد فولیکولی

این روش کلاسیک‌تر از روش استخراج است و در آن مقداری از پوست پشت سر یعنی در جایی که موی زیادی دارد جداشده و سپس فولیکول‌های آن به قسمتی از پوست سر که دچار ریزش شده است پیوند زده می‌شود.

استخراج واحدهای فولیکولی

در این روش، فولیکول‌های مو مستقیماً از پوست سر برداشته می‌شوند و به قسمت‌های طاس سر پیوند زده می‌شوند.

لیزر درمانی و درمان ریزش موی مردان

محققان بر این باورند که لیزر درمانی با کاهش التهاب فولیکول‌ها به رشد مو کمک می‌کند. البته مطالعات و شواهد علمی کافی در زمینه‌ی اثربخشی لیزردرمانی در دسترس نیست اما یک مطالعه معتبر در سال ۲۰۱۶ نشان داد که لیزر درمانی سطح پایین، برای درمان ریزش مو مردانه ایمن و مؤثر است.

ترک سیگار و درمان ریزش موی مردان

اگر سیگاری هستید، احتمالاً در مورد اثرات منفی سیگار بر ریه‌های خود شنیده‌اید. اما آیا می‌دانستید  که استعمال دخانیات ریزش مو را تشدید می‌کند؟ در این زمینه یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ انجام شد که نتایج آن نشان داد که افراد سیگاری در مقایسه با سایرین بیشتر در معرض ریزش مو قرار دارند. بنابراین برای حفظ موهای خود و ، ترک سیگار ایده خوبی به نظر می‌رسد.

ماساژ پوست سر

ماساژ سر علاوه بر اینکه حس خوشایندی دارد به افزایش گردش خون در پوست سر و کمک می‌کند. نتایج یک مطالعه دانشگاهی در سال ۲۰۱۶ در کشور ژاپن بیانگر این است که افرادی که به‌صورت منظم ماساژ سر دریافت می‌کنند موهای پرپشت‌تری نسبت به سایرین دارند.

رژیم غذایی متعادل

رژیم غذایی متعادل برای حفظ سلامتی موها ضروری است. در یک برنامه غذایی سالم بایستی انواع سبزیجات، میوه‌ها، غلات، چربی‌های غیراشباع و پروتئین‌های بدون چربی وجود داشته باشد و مصرف انواع شیرینی و کربوهیدرات به حداقل برسد. بعضی از ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در مواد غذایی نقش مهمی در سلامت فولیکول‌های مو دارند ازاین‌رو کمبود آن‌ها فرد را با مشکلات پوست و مو مواجه می‌کند. مواد غذایی موثر در تقویت مو به شرح زیر است.

مواد غذایی غنی از امگا۳:

 • انواع ماهی و میگو
 • کدوحلوایی
 • گردو
 • روغن کتان
 • تخم‌مرغ

منابع غنی از آهن:

 • اسفناج
 • تخم کدوحلوایی
 • حبوبات
 • گوشت قرمز
 • جگر گاو

و غذاهای پرپروتئین مانند تخم‌مرغ، گوشت بدون چربی و غذاهای دریایی از اهمیت بالایی در تقویت ریشه مو برخوردارند.

بیوتین

این ویتامین به‌طور طبیعی در غذاهایی مانند آجیل و خشکبار، سیب‌زمینی شیرین، پیاز، تخم‌مرغ و جو دوسر یافت می‌شود. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف مکمل بیوتین ریزش مو را کاهش می‌دهد، البته بیشتر این تحقیقات در زنان انجام شده است. به گفته وب‌سایت علاوه بر خصوصیات ژنتیکی، بعضی بیماری‌ها در ریزش مو تأثیر دارند و می‌توان با درمان آن‌ها ریزش مو را کنترل کرد. اختلالات و بیماری‌های زیر از عوامل ریزش مو هستند که با کمک پزشک می‌توان عامل زمینه‌ای را درمان کرده و از ریزش مو جلوگیری کرد. :

کاهش استرس و درمان ریزش موی مردان

تقریباً بر تمام اعضا و سلول‌های بدن ازجمله پوست و مو تأثیر منفی دارد. اگر زندگی پراسترس دارید ریزش زودهنگام موها دور از انتظار نیست. با راه‌کارهای زیر می‌توان سطح استرس را در زندگی مدیریت کرد:

 • ورزش منظم در طول هفته
 • لذت بردن از موسیقی آرام‌بخش
 • انجام تمرینات یوگا و مدیتیشن
 • بالا بردن عزت‌نفس
 • قدم زدن در طبیعت

روغن‌ها و عصاره‌های گیاهی و درمان ریزش موی مردان

بر اساس بعضی از شواهد علمی، روغن نعنا می‌تواند به رشد مو کمک کند. روغن رزماری نیز به‌طور سنتی برای افزایش گردش خون در پوست سر استفاده می‌شود. از سایر می‌توان به روغن نارگیل، روغن کرچک و روغن‌زیتون اشاره نمود هرچند که تحقیقات علمی در مورد اثربخشی و مزایای آن‌ها محدود است.

آب پیاز

یک تحقیق علوم پزشکی در سال ۲۰۱۴ در افراد مبتلا به طاسی آره آتا نشان داده است که در رشد موهای سر تأثیر چشمگیری دارد. آب پیاز با کاهش‌ التهاب در پوست سر و همچنین با تأمین سولفور موردنیاز فولیکول‌ها تأثیر مفیدی در تقویت مو دارد.

بهیرنگراج

بهیرنگراج گیاهی از خانواده آفتابگردان است که در فارسی به آن مروارید کاذب گفته می‌شود و در آیین هندی به‌عنوان داروی گیاهی برای رشد مجدد مو مورداستفاده قرار می‌گیرد. مطالعات آزمایشگاهی بر روی موش نشان‌داده که تأثیر این گیاه نسبت به ماینوکسیدیل قوی‌تر است. البته مطالعات بیشتری برای تائید این موضوع در انسان لازم است.

چای سبز

یکی دیگر از داروهای گیاهی که ادعا می‌شود در جلوگیری ازریزش مو مردان یکی از وحشتناک‌ترین کابوس‌های آقایان است که در طول زندگی مدام آزارشان می‌دهد. وقتی شما به عنوان یک مرد شاهد کم‌پشت و کم‌پشت‌تر شدن موهایتان می‌شوید، باید احساس خطر کنید. خوشبختانه اگر در همین مرحله عاداتی که منجر به تشدید ریزش مو می‌شود را کنار بگذارید، تغییرات مثبت در تراکم موهایتان به سرعت ایجاد می‌شود. اما خیلی از مردان بدون آگاهی از نیازهای موی خود، کارهایی را تکرار می‌کنند که ریزش مویشان را تشدید می‌کند. این نوشته با هدف هشدار دادن به شما در جهت عدم تکرار این عادت‌ها تهیه شده است.

دکمه بازگشت به بالا