استان ها

امضای تفاهم‌نامه همکاری بنیاد فارابی و کانون پرورشی کودکان

حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مجید زین‌العابدین مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، این تفاهم‌نامه که «بنیاد» نامیده شد، در چهار محور و در راستای ارتقا کیفیت تولیدات سینمایی و در امکان سازی استفاده از سینما برای تمام کودکان و نوجوانان منعقد شده است.

حامد علامتی با تأکید بر نقش مهم بنیاد فارابی بیان کرد: این مرکز از زمان فعالیت پس از انقلاب اسلامی همیشه کار‌های فاخر و ارزشمندی تولید کرده است، امیدواریم با حضور برادرمان آقای زین‌العابدین این تولیدات بیش از پیش بدرخشند.

علامتی: هدف ما تولید آثار فاخر سینمایی است

علامتی در ادامه با تأکید بر اهمیت تولید اثر باارزش اظهار کرد: تأکید ما تولید محصول فاخر است. امروز فعالیت‌های کانون در امور سینمایی بر پایه حمایت کامل سینمای کودک و نوجوان است، با بررسی‌هایی که صورت گرفت قصد داریم در عرصه تولید وارد شویم و سعی کنیم اثر تولید شده بهترین باشد. در واقع فصل مشترک ما موضوعیت تولید هنر متعالی است.

مدیرعامل کانون تکمیل کرد: در تولید اثر مشترک دو مجموعه نگاه یکسانی دارند و علاوه بر تولید خوب باید به جشنواره‌ها که آبروی نظام است نیز توجه کنیم.

وی همچنین تصریح کرد: ما می‌توانیم در راستای اهداف این تفاهم‌نامه نشست بین‌المللی سیفژ و جشنواره فیلم کودک و نوجوان را به‌گونه‌ای زمان‌بندی کنیم که بزرگان سینمای ایران که در جهان مطرح هستند نیز به جشنواره کودک و نوجوان بیایند.

علامتی با اشاره بر ظرفیت‌های کانون افزود: کانون ۱۲۵ سالن سینما دارد که تجهیز نشده است، می‌توانیم طی این تفاهم‌نامه با بنیاد فارابی هدف‌گذاری تجهیز تعدادی از این‌ها را شروع کنیم و بهره‌برداری مشترک داشته باشیم. موضوع بعدی تماشاخانه‌های سیار کانون است که در مناطق محروم برای بچه‌ها تئاتر و یا فیلم نمایش می‌دهد. در واقع کانون به دنبال کودکان و نوجوانان است تا کتاب دست آن‌ها بدهد و یا برایشان فیلم‌های خوب نمایش دهد.

علامتی در پایان بر نقش اساسی آموزش‌وپرورش اشاره کرد و گفت: در مورد اکران دانش‌آموزی ما تمام‌قد آماده‌ایم و باید از ظرفیت ۱۶میلیون دانش‌آموز که ۸میلیون آن‌ها کودک هستند استفاده کنیم تا کودکان و نوجوانان آثار فاخر ببینند.

مجید زین‌العابدین مدیرعامل بنیاد فارابی با اشاره بر نقش هویتی کانون در آثار حوزه کودک و نوجوان اظهار کرد: کانون در حوزه سینمایی به‌ویژه جشنواره فجر خوش درخشید و موفق بود. امیدواریم در جشنواره کودک و نوجوان نیز حضوری، چون همیشه داشته باشد. موضوع بعدی که همکاری مشترک ما است باید استفاده از توانایی، ظرفیت و هوش فیلمسازان جوان باشد. برخی از این فیلمسازان جوان‌های با تکنیکی هستند که این سال‌ها شناخته نشده‌اند و زمینه معرفی آن‌ها فراهم است.

زین‌العابدین در ادامه بیان کرد: پیشنهاد اکران دانش‌آموزی از چندین جهت مثبت است و ما می‌توانیم همگام باهم این موضوع را پیش ببریم. تماشاخانه‌های کانون یک مزیت نسبی و یا حتی انحصاری است که طی این تفاهم‌نامه خوشحالیم می‌توانیم از ظرفیت آن استفاده کنیم، مثلاً در جشنواره فیلم کودک و نوجوان درست است که محل اصلی آن اصفهان است؛ ولی با این تماشاخانه‌ها می‌توانیم جشنواره را با یک اندیشه عدالت‌محور به وسعت ایران برگزار کنیم.

سمیه‌سادات ابراهیمی مدیرکل حوزه مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، فرهاد فلاح معاون فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، محمدرضا کریمی‌صارمی معاون تولید کانون پرورش فکری، مسعود احمدیان معاون فرهنگی بنیاد فارابی و احسان هوشیارگر مدیر روابط عمومی بنیاد فارابی از حاضران این نشست بودند.

دکمه بازگشت به بالا