عمومیکسب و کار برتر ایرانی

اشنایی با اجزای دستگاه لیزر صنعتی

معرفی اجمالی دستگاه برش لیزر

یکی از روش های برش فلزات و غیر فلزات استفاده از دستگاه برش لیزر است. در این قسمت به بررسی برخی از مزایای دستگاه برش لیزر در صنعت لیزر و تابلوسازی می پردازیم.دستگاه برش لیزر از دقت بالایی برخوردار است. کیفیت مطلوب برش لیزری از دیگر مزایای این روش برش است. اما مهمترین مزیت دستگاه برش لیزر، سرعت دستگاه برش لیزر در عین حال حجم بالای کار است.ساده ترین نوع دستگاه برش لیزری دستگاه های دو آینه موازی هستند. این مدل از دستگاه برش لیزربا تشکیل یک محیط فعال بین دو آینه روند تابش و بازتاب را تقویت می کنند.

معرفی قطعات دستگاه برش لیزر:

در این قسمت به معرفی برخی از قطعات دستگاه برش لیزر که بیشترین کاربرد دارند و نقش مهمی در قیمت دستگاه برش لیزر را ایفا می کند را مورد بررسی قرار می دهیم. لنز دستگاه لیزر، از مهمترین قطعات دستگاه برش لیزر است. وظیفه این قطعه متمرکز کردن پرتوهای خروجی از تیوب لیزر در یک نقطه است. اشعه لیزر پس از خروج از تیوب لیزر و برخورد به آیینه دستگاه لیزر و هدایت توسط آنها نیاز به متمرکز شدن روی سطوح کار را دارد که این عمل به وسیله لنز دستگاه لیزر انجام می شود.

تیوپ لیزر

تیوب دستگاه لیزر که در توان ها مختلفی موجود است از دیگر قطعات دستگاه برش لیزر می باشد.. تیوپ لیزر در دو نوع فلزی و شیشه ای می باشد. در ایران مدل شیشه ای تیوپ لیزر مورد استفاده قرار می گیرد. در ابتدا و انتهای تیوپ لیزر آینه های دستگاه لیزر قرار می گیرد.

تیوب یک محفظه شیشه ای بلد است. داخل تیوب با گاز CO2 پر شده است. جریان برق به تیوب متصل می شود و با تولید اشعه لیزر موجب برش و حکاکی متریال می شود.

آینه دستگاه لیزر

از دیگر قطعات دستگاه برش لیزر آینه دستگاه لیزر است که مانند لنز در دسته قطعات نوری طبقه بندی می شود. وظیفه آینه دستگاه لیزر بازتاب و انتقال اشعه تولید شده توسط مولد لیزر است. تعداد آینه های استفاده شده در دستگاه لیزر به طور معمول و استاندارد سه عدد آینه می باشد.

به طور کلی دستگاه های برش لیزر دارای سه آینه است. که آینه ها وظیفه انتقال اشعه لیزر از تیوب لیزر به عدسی دستگاه لیزر را بر عهده دارند. اولین آینه در پشت دستگاه لیزر صنعتی و در مقابل تیوب لیزر قرار دارد. آینه بعدی بر روی محور X قرار می گیرد. و اشعه را از آینه اول دریافت می کند و حکم رابط را دارد. بعد از آن آینه دوم اشعه دریافتی را به آینه سوم منتقل می کند. آینه سوم بر سر گان قرار دارد. آینه سوم نیز اشعه تیوب لیزر را به عدسی می رساند و در نهایت عملیات حکاکی و برش انجام می شود.

اشعه ای که توسط آینه ها می رسد چون اشعه دارای نور غیر متمرکز می باشد با استفاده از عدسی نور لیزر را در یکجا متمرکز می کند. ما با تنظیم نمودن عدسی و گان دستگاه و تنظیم قدرت برش دستگاه عملیات حک و برش لیزری را انجام می دهیم.

هد لیزر فایبر

نقطه نهایی و محل خروج پرتو لیزر برای برخورد و اعمال حکاکی و برش روی متریال مورد نظر از هد لیزر استفاده می شود. هد لیزر معمولا توسط محور X کنترل و روی واگن محور قرار می گیرد. هد دستگاه لیزر شامل یک آینه و یک لنز با قابلیت تنظیم ارتفاع است.

ریل ها و واگنی دستگاه لیزر:

ریل ها یکی دیگر  از قطعات دستگاه برش لیزر که مسئول جابجایی واگنی بر روی محور X و محور Y می باشند. همه ریل ها باید دارای یک سطح روغنی و روات باشند. واگنی باید بر روی یک سطح روان حرکت کند. دوده ای که از سوزانده شدن متریال توسط دستگاه لیزر ایجاد می شود بر روی ریل ها می نشیند. کم کم مسیر حرکت واگنی را سفت می کند. به مرور زمان به موتورهایی که ریل ها را حرکت می دهند فشار وارد می شود. به طور کلی کارایی دستگاه را کم می کند.

چیلر لیزر

یکی از قطعات یدکی دستگاه برش لیزر خنک کننده تیوب لیزر(چیلر لیزر) است. طرز کار چیلر لیزر به این صورت است که جریان آب در آن در حال گردش است و تیوب دستگاه لیزر را خنک می کند. چیلری که برای دستگاه لیزر استفاده می کنیم باید حتما تمیز باشد. آب چیلر باید آب مقطر باشد. مسیر آب چیلر حتما باید تمیز باشد اگر مسیر آب کثیف باشد باید هر چه سریع تر باید آن را تمیز کنیم. همچنین دمایی که از تیوب نگهداری می شود نیز توسط چیلر مشخص می شود. دمایی را باید برای چیلر مشخص کنیم که آب در دمای مشخصی در تیوب جریان پیدا کند.  معمولا دمای بین 18 تا 25 درجه بهترین دمای ممکن آب است.

هر چه دمای آب بیشتر باشد و دمای محیط هم بیشتر شود عمر تیوب کمتر می شود. به یاد داشته باشید که دمای محیط و دمای چیلر اختلاف زیادی با هم نداشته باشد. زیرا زمانی که داخل تیوب لیزر خن باشد و دمای بیرونی گرم باشد یا بالعکس باعث شکستن تیوب لیزر می شود. اختلاف دما نباید بیشتر از 15 درجه باشد.

پاور دستگاه لیزر

پاور دستگاه لیزر از مهمترین قطعات دستگاه برش لیزر است. پاور دستگاه لیزر منبعی برای تولید ولتاژ 20000 و تحریک الکترون داخل تیوب لیزر است. منبع تغذیه وظبفه انتقال انرژی به تیوب دستگاه لیزر را دارد.

مین برد دستگاه لیزر

مادربرد دستگاه لیزر، از قطعات دستگاه برش لیزر  مسئول فرمان دادن و کنترل نرم افزار دستگاه لیزر، موتورهای لیزر، درایوهای دستگاه لیزر، LCD و پاور لیزر است. در واقع وظیفه مین برد برقراری ارتباط بین شخص با دستگاه لیزر را برعهده دارد.

دانگل دستگاه لیزر

دانگل دستگاه لیزر یا همان قفل سخت افزاری معروف به قفل سفید رنگ است. بدون دانگل دستگاه لیزر نرم افزار دستگاه لیزر کار نمی کند.

پمپ آب چیلر

چیلر دستگاه لیزر وظیفه خنک کردن تیوب لیزر را بر عهده دارد. پمپ آب چیلر به دو بخش کلی تقسیم می شود. قسمت خنک کاری و قسمت چرخش آب که از پمپ و یک سیستم لوله کشی و مخزن تشکیل می شود.

پایه آینه دستگاه لیزر

آینه دستگاه لیزر برای انجام عمل انتقال اشعه لیزری باید بر روی پایه هایی نصب شوند که قابلیت جابه جایی برای تنظیم جهت اشعه را داشته باشند. که به پایه دستگاه لیزر معروف است.

پولی دستگاه لیزر

محل ارتباط تسمه با محور باید طوری باشد که دقت زیاد و قدرت بالا به محور منتقل شود. به همین جهت از پولی دنده دار استفاده می شود. ابعاد و محیط پولی دستگاه لیزر تاثیر زیادی در کارکرد و تنظیمات دستگاه برش لیزر دارد.

روتاری دستگاه لیزر

روتاری سیم محرک طولی است که قطعه ای دوار را در راستای محور Y به حرکت در می آورد. این حرکت باعث ترکیب با حرکت عرضی محور X اجازه برش و حکاکی روی اجسام را امکان پذیر می کند.

شلنگ دستگاه لیزر

شلنگ دستگاه لیزر نیز یکی از قطعات یدکی محسوب می شود. شلنگ در دستگاه لیزر با توجه به کاربرد، جنس و شکل متفاوتی دارد. درصد انعطاف و دما از مهمترین پارامترهای تعیین نوع شلنگ هستند.

کلید سوئیچ لیزر

کلید سوئیچ لیزر این امکان را فراهم می سازد که تنها دارنده کلید، مجوز استفاده از دستگاه لیزر را داشته باشد. این قطعه شامل دو کنتاکت باز بوده که با آمپر 16 و ولتاژ 220 ولت را به شکل همزمان متصل یا قطع می کند.

برق دستگاه و استابلایزر:

به دلیل نوسانات زیادی که برق شهری دارد از استابلایزر استفاده می شود. استابلایزر برق را بدون نویز و بدون نوسان به دستگاه می رساند. از خراب شدن مین دستگاه و پاور دستگاه جلوگیری می کند.

 

 

دکمه بازگشت به بالا