فرهنگ و هنر

از یک پیام تا رونمایی از مستند «فرار از قصر»

پیام رییس سازمان سینمایی به جایزه پژوهش سال سینمای ایران، یک اکران ویژه برای «بچه زرنگ» و رونمایی از مستند «فرار از قصر» از جمله خبرهای دریافتی سینماست.

رئیس سازمان سینمایی گفت: احیای ظرفیت‌های مغفول مانده‌ سینما، ارتقای کیفی تولیدات سینمایی به مدد رویکردهای دانش‌بنیان و فناوری‌های نوین و تلاش برای بهبود اقتصاد سینما از مهم‌ترین اولویت‌های پژوهش‌محور سازمان سینمایی‌ است.

به گزارش باراناخبر به نقل از روابط عمومی ششمین جایزه پژوهش سال سینمای ایران، در متن پیام محمد خزاعی به این رویداد فرهنگی آمده است:

«هنر، شکوه‌بخشی به حقیقت‌های پیدا و پنهان هستی‌ است و هنرمند به زبان راز و رمز، زیباترین وجوه حقایق را به تصویر می‌کشد. اندوخته و آموخته‌ای که وجه قرابت همه‌ پدیده‌های هنری‌ است و به هم‌خونی نگره‌ها و نگاره‌های هنری بدل شده است.

«سینما» مولود وحدت هنرها و متولد نظام نوین صنعت‌هنر بوده و بایسته است که به پشتوانه‌ پژوهش، در تکمیل ظرفیت‌ها و توسعه‌ اثرگذاری آن، آتیه‌ای روشن‌تر برای علاقه‌مندان و مخاطبان آن پیش‌بینی کرد. معتقدیم پژوهش، تضمین آگاهی، ترسیم ارزش‌ها و تثبیت سرمایه‌های انسانی‌ است و پژوهشگر با کشف و دریافت حقیقت، مسیر مقصد غایی انسان را هموار می‌سازد.

رجوع به اهل اندیشه و اعتماد به یافته‌های پژوهشی، تکریم خردورزی و صیانت از فرهیختگانی‌ است که به چراغ دانش خویش، روشنای راه‌ها و رهروان روزگار خویش و دیگر روزگارانند. از این رو «جایزه‌ پژوهش سال سینمای ایران» در تلاش است تا با ترویج اخلاق، آگاهی و امید، چشم‌انداز روشنی از سینمای ایران اسلامی تعریف کند که در غنابخشی به کارنامه‌ زرین سینمای انقلاب و به نمایش گذاشتن اندیشه و اندیشمندان سینمای این سرزمین سربلند باشد.

احیای ظرفیت‌های مغفول مانده‌ سینما، ارتقای کیفی تولیدات سینمایی به مدد رویکردهای دانش‌بنیان و فناوری‌های نوین و تلاش برای بهبود اقتصاد سینما از مهم‌ترین اولویت‌های پژوهش‌محور سازمان سینمایی‌ است که بازتاب آن در محورهای پیشنهادی فراخوان این دوره از جایزه‌ پژوهش سینمایی مشهود است. با تقدیر از ایده‌های ابتکاری دست‌اندرکاران متعهد این رویداد امید آن دارم که پژوهشگران خلاق در ذیل تلاش‌های پژوهشی خویش، اقناع فکری سینماگران و رضایت ذوقی مخاطبان سینمای ایران را در گستره‌ ملی و بین‌المللی فراهم کنند و به قدر و قیمت سینمای انقلاب اسلامی بیافزایند.»

ساخت مستند «فرار از قصر» مانند یک سفر طولانی بود 

مراسم رونمایی و اکران افتتاحیه فیلم مستند «فرار از قصر» به کارگردانی سیداحسان عمادی و تهیه‌کنندگی حسام اسلامی از محصولات مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی شب گذشته(شنبه 9 دی) توسط گروه سینمایی هنر و تجربه در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی گروه سینمایی هنر و تجربه، پیش از نمایش فیلم حسام اسلامی تهیه‌کننده فیلم با تشکر از عوامل فیلم و گروه سازنده گفت: ساخت این فیلم مانند یک سفر طولانی بود بیش از  ۳ سال ساخت این فیلم طول کشید.

وی ادامه داد: در ساخت این فیلم اتفاقات خوبی رخ داد و یکی از آنها دستیابی به بخشی از آرشیو و تصاویر دیده نشده از تاریخ معاصر بود که خود من هم ندیده بودم و توانستیم از این تصاویر در فیلم استفاده کنیم و شما بخش‌هایی از آن را امروز تماشا می‌کنید.

وی با اشاره به اینکه فیلم «فرار از قصر» سومین تجربه همکاری و دوستی با سیداحسان عمادی درباره تاریخ معاصر است گفت: اولین مستند به نام «محاکمه» درباره محاکمه دکتر مصدق بود و  دومین مستند درباره رزم آرا بود و این فیلم سومین مستندی است که درباره تاریخ معاصر ساخته‌ایم و امیدوارم این روند ادامه داشته باشد.

سیداحسان عمادی کارگردان فیلم نیز از عوامل فیلم و مخاطبان که برای تماشای این فیلم در سالن حضور پیدا کرده بودند تشکر کرد.

«فرار از قصر» یک مستند تاریخی و سیاسی بلند است که به ماجرای فرار رهبران حزب توده از زندان قصر می‌پردازد؛ مهم‌ترین فرار از زندان در تاریخ سیاسی ایران، که طی آن چهره‌هایی هم‌چون نورالدین کیانوری، خسرو روزبه و عبدالحسین نوشین در پاییز ۱۳۲۹ با نقشه‌ای پیچیده از زندان قصر می‌گریزند. پیش از این مستندهای تاریخی «رزم‌آرا؛ یک دوسیه‌ مسکوت» از این تهیه‌کننده و کارگردان در گروه سینمایی هنر و تجربه به نمایش درآمده بود.

«فرار از قصر» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی است و اکران آن در گروه سینمایی هنر و تجربه ادامه دارد.

«بچه زرنگ» میزبان کودکان کم‌برخوردار شد/ تجربه اولین ورود به سینما

سینما شکوفه و عوامل فیلم «بچه زرنگ» میزبان کودکان کم برخوردار و قشر آسیب پذیر شدند.

انیمیشن سینمایی «بچه زرنگ» در رویدادی که در سینما شکوفه میزبان برگزار شد برای کودکان قشر آسیب پذیر به نمایش درآمد که همراه با خانواده هایشان به تماشای این اثر نشستند.

۸۰ نفر از مددجویان موسسه‌ «مهرآفرین» به همراه فرزندان خود با همراهی مددکاران اجتماعی به تماشای فیلم سینمایی «بچه زرنگ» نشستند، تا لحظات شادی را در کنار یکدیگر تجربه کنند.

تعدادی از این مددجویان برای اولین‌بار به سالن سینما قدم گذاشته و توانستند تماشای فیلمی روی پرده‌ نقره‌ای را تجربه کنند.

موسسه‌ مهرآفرین از سال ۱۳۸۴ به طور تخصصی به مددرسانی به کودکان آسیب دیده و بدسرپرست می‌پردازد.
طبق تجربیات مددکاران اجتماعی، تجربه‌ مشترک فیلم دیدن مددکاران و مددجویان در جهت اعتمادسازی و ایجاد فضایی تعاملی میان آنها تاثیر بسزایی دارد.

انیمیشن سینمایی «بچه‌زرنگ» به تهیه‌کنندگی حامد جعفری محصول مشترک گروه «هنر پویا» و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که به همت یک گروه ۲۵۰ نفره از هنرمندان جوان ایران ساخته شده است. هومن حاجی عبداللهی، میرطاهری مظلومی، هدایت هاشمی از جمله صداپیشگان و سعید شیخ‌زاده مدیر دوبلاژ این اثر هستند.

این انیمیشن با جذب بیش از ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار مخاطب در سینماها، رکورد پرمخاطب‌ترین انیمیشن و پرفروش‌ترین فیلم کودک تاریخ سینمای ایران را در اختیار دارد و اکران آن همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام 

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا