بین الملل

از رهبران چارچوب هماهنگی: آمریکا از ۶ گروه تروریستی نزدیک مرز ایران حمایت می‌کند

به نقل از وبسایت خبری المعلومه، جبار عوده از رهبران چارچوب هماهنگی (متشکل از احزاب و گروه‌های شیعه در عراق)، واشنگتن را به پشتیبانی از شش تشکیلات و گروه مسلح در نزدیکی مرزهای ایران در منطقه کردستان در شمال عراق متهم کرد.

جبار عوده در گفتگوی اختصاصی با این وبسایت اظهار داشت: سیاست خارجی آمریکا مبتنی به فتنه انگیزی و ایجاد درگیری و مناقشات بین المللی است، چون واشنگتن وارث و دنباله روی سیاست انگلیس است که آن اصل سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن است.

عوده با اشاره به اینکه آمریکا به روش‌ها و اشکال مختلف از شش گروه و تشکیلات مسلح فعال در نزدیکی نوار مرزی عراق و ایران در منطقه کردستان عراق حمایت می‌کند، خاطر نشان کرد آنچه رخ می‌دهد این است که آمریکا با استفاده از اهرم گروه‌های تروریستی مستقر در نزدیکی مرزها سعی دارد که این منطقه را به صحنه درگیری‌های منطقه‌ای تبدیل کند.

این مقام چارچوب هماهنگی افزود: ما حضور و فعالیت این گروه‌ها در اطراف مرزهای عراق با کشورهای همجوار آن را غیرقانونی می‌دانیم، چون قانون اساسی عراق بر ممانعت از هر گونه فعالیت علیه کشورهای همسایه هم مرز با عراق تاکید کرده است.

جبار عوده در ادامه گفت: آمریکا از طریق حمایت مالی از گروه‌های مسلح، امنیت منطقه کردستان عراق را به بازی گرفته و این منطقه را به سمت خطرناکی سوق می‌دهد.

وی خاطر نشان کرد این گروه‌ها که در ارتفاعات منطقه کردستان عراق مخفی شده اند و شعارهای متعددی سر می‌هند، اساسا ابزارها و اهرم‌هایی در اختیار سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا هستند.

در حال حاضر ۸ تا ۱۰ حزب و تشکل مسلح مخالف کشورهای همسایه عراق از جمله پ ک ک (حزب کارگران کردستان ترکیه) در ارتفاعات منطقه کردستان عراق مستقر هستند که به اشکال مختلف از جانب سرویس‌های اطلاعاتی کاخ سفید حمایت می‌شوند.

310310

دکمه بازگشت به بالا