آیا ریزش مو در سن کم معمول است؟

علت های اصلی ریزش مو در جوانان

1مشکلات هورمونی، علتی شایع در زنان

 بهترین پکیج ریزش مو: به دلیل اینکه زنان بیشتر از مردان در معرض تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، قاعدگی، استفاده از داروهای ضد بارداری، یائسگی و… هستند، ریزش مو ناشی از مشکلات هورمونی در آن ها شایع تر است. البته در برخی از این شرایط ریزش مو برای خانم ها کاملا طبیعی بوده و اصلا نگران کننده نیست. به عنوان مثال اگر در حین بارداری یا مدتی پس از زایمان دچار ریزش مو شده اید جای نگرانی نیست اما اگر این مشکل تا مدت ها پس از زایمان با شما همراه بود باید برای حل مشکل به پزشک مراجعه کنید.

 2- استرس اصلی ترین دلیل ریزش مو در جوانان

درمان پسوریازیس در طب سنتی: مرد و زن و سن و سال نمی شناسد. در هر سنی و با هر شرایطی بدنی که باشید، در صورتی که تحت فشار شدید استرس قرار بگیرید موهایتان را از دست خواهید داد. در شرایطی که استرس شدیدی دارید، هورمون های مختلف در بدن شما برای عادی سازی شرایط ترشح می شوند و این امر باعث به هم ریختن تعادل هورمونی بدنتان می شود.

اگر شرایط استرس زا طولانی شود یا به طور مداوم در آن قرار بگیرید، موها شروع به نازک تر شدن کرده و ریزش آن ها آغاز می شود. البته این مشکل معمولا بعد از عادی شدن شرایط برطرف می شود اما برای جوانانی که مدام در معرض استرس ناشی از تحصیل و شغل و شرایط خانوادگی هستند می تواند ادامه دار باشد.

 3- رژیم های خودسرانه، عاملی برای کچلی زودرس

پکیج درمان زود انزالی دکتر بیز: مواد غذایی که مصرف می کنید، منبع اصلی تامین ویتامین ها و پروتئین های موردنیاز برای رشد و استحکام موها هستند. در صورتی که قصد لاغر شدن یا چاق شدن را دارید، بهتر است از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید. متخصص به شما کمک می کند که غذاهای مفید برای بدنتان را در حجم مناسبی مصرف کنید تا به اندام دلخواهتان برسید.

در صورتی که مدام در حال گرفتن رژیم های زجرآور و بی فایده هستید، باید خیلی زودتر از سنین میان سالی منتظر ریزش موها باشید. پس بهتر است همان اندازه که به فکر آب کردن چربی ها هستید، به فکر نگه داشتن موها روی سر خود نیز باشید.

 4- سیگار و قلیان، دشمن ریه ها، پوست و موهای شما

بهتر است بین تفریحات ناسالم، دوستان نادرست و موهایتان یکی را انتخاب کنید! در صورتی که هر روز صبح تعداد موهای موجود در برس موهایتان را می شمارید، دور سیگار و قلیان را خط بکشید. چرا که به طور قطع با ادامه روند استفاده از نیکوتین خیلی زودتر از آنکه فکرش را بکنید دیگر نیازی به برس نخواهید داشت.

 5- ارث خانوادگی، مشکلی بدون راه فرار

پیش از آنکه برای مشکل ریزش مو در جوانی به پزشک مراجعه کنید، نگاهی به اطرافیانتان بیندازید. در صورتی که پدر، برادران، عموها یا دایی هایتان صاحب موهایی کم پشت بوده یا به طور کامل کچل هستند، احتمالا خودتان متوجه علت مشکل خواهید شد.

البته این به این معنا نیست که در صورت وجود ژن کچلی در خانواده، شما هم حتما کچل خواهید شد اما معمولا یکی از دلایل ریزش مو در جوانی وجود ژن کچلی در شما است.

 6- مراقبت نادرست از موها، یک بلای خودخواسته

خیلی از اوقات ریزش مو در جوانی بلایی است که خودتان بر سر خودتان آورده اید. اگر دوست دارید حداقل تا رسیدن به میان سالی موهای پرپشتی داشته باشید، باید از موهایتان به درستی مراقبت کنید. استفاده از شامپوهای نامناسب، تعویض مرتب شامپو، عدم شست و شوی صحیح موها، شانه نزدن درست و مداوم و… همگی از مواردی هستند که می توانند به موهای شما آسیب برسانند. در صورتی که در رسیدگی نکردن به موهایتان اصرار داشته باشید، خیلی زود با مشکلاتی بزرگ تر از ریزش موها نظیر بروز قارچ های پوستی مواجه خواهید شد.

توجه کنید که منظور ما از مراقبت نادرست از موها تنها شست و شوی نامناسب آن ها نیست. در صورتی که به طور مرتب از رنگ های شیمیایی یا دکلره استفاده می کنید، با موهای خیس می خوابید، هرروز صبح موهایتان را سشوار کرده یا اتو می کشید یا هنگام بستن آن ها را محکم می کشید باید منتظر ریزش مو در جوانی باشید.

فراموش نکنید که این مشکل تنها به وسیله خود شما قابل حل است و کس دیگری نمی تواند شما را وادار به مراقبت از موهایتان بکند.

 7- مصرف داروها، مشکلی اجتناب ناپذیر

متاسفانه بخش زیادی از داروهایی که برای درمان بیماری های مختلف تجویز می شوند ریزش مو را ایجاد می کنند. از جمله این داروها می توان به داروهای شیمی درمانی، فشار خون، ضد افسردگی و… اشاره کرد. در چنین موردی شما چاره دیگری به جز کنار آمدن با این مشکل ندارید. چرا که نمی توانید سلامتی خود را به زیبایی تان بفروشید.

 8- بیماری ها، یک دشمن درونی و پنهان

در بسیاری از موارد یکی از دلایل ریزش مو در جوانی وجود بیماری است که شما از آن آگاه نیستید. به عنوان مثال تیروئید، کم خونی، مشکلات سیستم گوارشی، قارچ های پوستی و… همگی می توانند از دلایل پنهانی ریزش مو باشند. در صورتی که موهایتان به صورت غیرعادی می ریزد یا به طور ناگهانی زیاد شده است برای تست این بیماری ها به پزشک مراجعه کنید.

البته بیماری هایی که منجر به ریزش مو می شوند لزوما پنهان نیستند. در بسیاری از موارد بیماری های خود ایمنی نظیر MS، یا دیگر بیماری ها مثل دیابت، کبد چرب و… می تواند علت ریزش مو در جوانان شود.

 9- مشکلات عصبی، یک علت ریشه ای

در برخی موارد ممکن است که یک شوک عصبی باعث شروع فرایند ریزش موهای شما شود. این شوک می تواند یک شوک بسیار بزرگ مانند غم ناشی از مرگ یکی از عزیزان باشد یا در اثر استرس زیاد ایجاد شود. به طور عمده مشکلات عصبی که منجر به ایجاد افسردگی یا بی قراری در فرد می شوند، با ریزش مو همراه هستند.

توجه کنید که ریزش مو به دلیل وجود این مشکلات موقتی است و پس از برطرف شدن مشکل موها به حالت عادی خود برمی گردند. اما اگر دوره مشکل عصبی طولانی شود ممکن دیگر موهایتان مثل روز اول نشود.

 10- استفاده بیش از حد از مواد حالت دهنده مو، زیبایی موقتی ریزش دائمی

یکی از شایع ترین دلایل ریزش مو در جوانی استفاده فراوان از ژل ها، ماسک ها و روغن های مو است. این مواد برای اینکه به موهای شما حالت دهند تقریبا آن ها را نابود خواهند کرد. ترکیبات موجود در این مواد اغلب شیمیایی بوده و برای ساقه و ریشه موها مناسب نیست.

مشکل استفاده از این مواد زمانی زیاد می شود که بدون پاک کردن آن ها از روی موهایتان به رختخواب بروید و فردا صبح مجددا از آن ها استفاده کنید. در چنین مواردی باید در سنین جوانی فاتحه موهای زیبای خود را بخوانید.

 آیا راه حلی برای درمان ریزش مو در جوانی وجود دارد؟

حال که با دلایل ریزش مو در جوانی آشنا شدید، سوال اینجاست که راه چاره چیست؟ خوشبختانه راه های زیادی برای جلوگیری از ریزش مو و یا کنار آمدن با آن وجود دارد. در ادامه این بخش برخی از موثرترین راه های کاهش ریزش مو را بررسی می کنیم

دکمه بازگشت به بالا