بین الملل

آمریکا: تانکهای آبرامز و اف-۱۶ در درازمدت به اوکراین داده می‌شوند

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا فاش کرد، واشنگتن آموزش به نیروهای اوکراینی برای کار با تانک‌های آبرامز را شروع کرده اما تسلیحات سنگین وعده داده شده از سوی متحدان غربی به کی‌یف همچون جنگنده‌های اف-۱۶ و این تانکها، به وقت اجرای ضد حمله قریب الوقوع کی‌یف آماده استفاده نخواهند بود.

به گزارش باراناخبر، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هنگام ورود به فرانسه گفت، آموزش کار با تانکهای آبرامز به اوکراینی ها شروع شده، همچنان که آمریکا و متحدانش تدوین توافقات برای آموزش دادن به اوکراینی‌ها جهت کار با جنگنده‌های اف-۱۶، یک سامانه تسلیحاتی پیشرفته دیگر را شروع کرده‌اند و این جنگنده‌ها به عنوان بخشی از یک برنامه امنیتی برای جلوگیری از حملات آتی استفاده خواهند شد.

این ژنرال آمریکایی مدعی شد: همه تصدیق می‌کنند اوکراین نیازمند یک نیروی هوایی مدرنیزه است. برنامه (مرتبط با عرضه اف-۱۶ به اوکراین) حجم قابل توجهی زمان خواهد برد.

نیکولاس ووجور، رئیس بخش عملیات ستاد مشترک ارتش فرانسه نیز در گفتگو با خبرنگارانی که میلی را همراهی می‌کردند گفت، نیت این است که یک سری توانمندی‌ها در میان مدت تا دراز مدت به اوکراین عرضه شود.

به گفته میلی، آمریکا و برخی متحدانش همچون هلند و انگلیس که وعده ارائه جنگنده های اف-۱۶ به اوکراین را داده‌اند، در حال مشخص کردن جزئیاتی نظیر اندازه کلاس‌های آموزش کار با اف-۱۶، انواع تاکتیک‌های پروازی و مکانهای برگزاری دوره های آموزشی هستند.

آمریکا هنوز تایید نکرده که آیا مستقیما این جنگنده‌ها را به اوکراین می‌دهد یا خیر اما جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد، واشنگتن در چارچوب ائتلاف مخصوص ارائه این جنگنده‌ها، از برنامه آموزشی مربوط به آنها حمایت خواهد کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا