حوادث

وظیفه شهرداری در برابر زلزله احتمالی در تهران مشخص می‌شود

عضو شورای اسلامی شهر تهران بر لزوم ارائه آموزش‌های صحیح برای هنگام وقوع زلزله به شهروندان تاکید کرد و گفت: وظیفه شهرداری در برابر زلزله احتمالی در تهران مشخص می‌شود.

به گزارش باراناخبر، حجت‌الاسلام سید محمد آقامیری در نشست «بررسی راهکارهای افزایش تاب‌آوری شهر تهران در برابر زلزله» در جمع خبرنگاران گفت: جلسه‌ای که تشکیل شد با حضور اساتید دانشگاه‌های مختلف حول موضوع تاب‌آوری سازه‌های شهر تهران در برابر زلزله بود. آنچه که در این جلسه حائز اهمیت بود این بود که نظر اکثر کارشناسان پیش بینی وقوع زلزله بالای ۶ ریشتر در تهران بود. بر همین اساس باید راهکارهای مختلفی برای وقوع این حادثه پیش بینی شود که در خلال آن مشخص شود وظایف هر یک از دستگاه‌ها و شهرداری تهران چیست؟

پیش بینی کارشناسان وقوع زلزله بالای ۶ ریشتر در تهران است

وظیفه شهرداری در برابر زلزله احتمالی در تهران مشخص می‌شود

وی افزود: وظایف شهرداری تهران مشخص است، اما در این جلسات بررسی مجددی انجام می‌شود تا با حضور اساتید مجربی که از هفت دانشگاه برتر کشور دعوت شدند این وظایف مورد بررسی قرار گیرد. ۴۵ استاد برای این موضوع انتخاب شدند که به مرور در جلسات کارگروه افزایش تاب‌آوری سازه‌ها در برابر زلزله دعوت خواهند شد و ماحصل این جلسات تشکیل یک کارگروه با حضور اساتیدی که مایل به همکاری هستند، خواهد بود تا بتوانیم یک بسته اجرایی تهیه کنیم تا در هنگام زلزله احتمالی مشخص باشد وظیفه ما چیست؟

آقامیری تاکید کرد: امروز باید بدانیم قبل از زلزله و پس از آن چه اقداماتی باید انجام شود. تا کنون گسل‌ها بر اساس بازگشت دوره زلزله آنها مورد بررسی و توجه قرار می‌گرفتند؛ اما امروز بر اساس نصب سنسورها و از طریق ماهواره می‌توان بررسی آنها را انجام داد. لذا باید بر اساس اطلاعات به روز، بررسی‌های دقیق مجددی انجام شود تا مشخص شود در هنگام زلزله، قبل و پس از آن چه باید کرد؟

باید فرهنگ‌سازی وقوع زلزله از طریق صدا و سیما دنبال شود

رییس کمیته عمران شورای شهر تهران با تاکید بر لزوم ارائه آموزش‌های صحیح به شهروندان برای هنگام وقوع زلزله گفت: در موارد مختلف در هنگام وقوع زلزله در تهران باید راهکارهای مختلفی مد نظر داشته باشیم. اینکه شهروندان بدانند در هنگام وقوع زلزله باید در خانه بمانند یا از خانه خارج شوند و چه چیزهایی در هنگام خروج از خانه همراه داشته باشند؟. همه این موارد در حال بررسی است و باید ماحصل آن به عنوان آموزش در اختیار مردم قرار داده شود. باید فرهنگ‌سازی وقوع زلزله از طریق صدا و سیما دنبال شود تا هر فردی راهکارهای مختلف را در ذهن خود ناشی از آموزش‌ها داشته باشد.

باید درجه آمادگی در برابر زلزله را بالا ببریم

مسولان پایش گسل‌ها از طریق تکنولوژی‌های روز را در دستور کار خود قرار دهند

وی ادامه داد: بی تردید باید درجه آمادگی در برابر زلزله را بالا ببریم و برگزاری جلساتی همانند جلسه امروز می‌تواند این آمادگی را افزایش دهد. مسئولین کشور نیز در این حوزه باید پایش گسل‌ها از طریق تکنولوژی‌های روز را در دستور کار خود قرار دهند و مدیران ملی و محلی این موضوع را دنبال کنند. البته این موضوع در سطوح مختلف در حال انجام است.

زلزله در تهران رخ خواهد داد

وی تاکید کرد: اساتید امروز نظرشان این است که زلزله در تهران رخ خواهد داد و دوره بازگشت زلزله گسل‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت و پیش بینی‌ها احتمال وقوع زلزله بالای هفت ریشتر در تهران را نشان می‌دهد. البته میزان تاثیر آنها با توجه به فاصله از تهران متفاوت است که معمولا بر روی سازه‌های بلندمرتبه تاثیر بیشتری دارد.

انتهای پیام

تیم تحریریه حوادث

نویسنده حوادثی هستم که تمامی طیف رویدادها را پوشش می‌دهم. از اخبار سیاسی تا رویدادهای فرهنگی و ورزشی، همه را با اهمیت برابر می‌شمارم.
دکمه بازگشت به بالا