اجتماعی

نخستین گروه نخبگان ورودی به دولت طلایه‌داران این عرصه هستند

اولین گروه از نخبگانی که وارد دولت شدند، سرآمدان این حوزه هستند

رئیس بنیاد ملی نخبگان با مقایسه اولین گروه از نخبگان ورودی به دولت خطاب به مدیران این حوزه گفت: اگر درست عمل کنید و مسیر را به خوبی طی کنید، ورود نخبگان به ادارات و نهادهای دولتی را تسهیل می کنید و اگر خوب عمل نکنید، این جریان بدتر خواهد شد، بنابراین مسئولیت شما بزرگ و حساس است.

خبرگزاری بارنا؛ با حضور رئیس بنیاد ملی نخبگان، اختتامیه اولین دوره آموزشی و سنجش نخبگان آماده ورود به دولت (طرح شهید مصطفی موسوی) برگزار شد.
اتمام این دوره آموزشی با هدف «آماده سازی و سنجش نخبگان برای ورود به دستگاه های دولتی»، «آشنایی نخبگان با ساختار کلان دولت، نظام اداری، قوانین و مقررات مربوطه»، «شناخت چالش های موجود در سازمان اداری» برگزار شد. نظام و نزدیک شدن نخبگان به واقعیت های موجود، «آشنایی با دستگاه های اجرایی» و «نحوه مدیریت کشور»؛ مهمان روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور رئیس جمهور بنیاد ملی نخبگان و میشم لطیفی کارگردان سازمان اداری و استخدامی کشور بود.

به افراد حیاتی دفتر تبدیل شوید

دهقانی در این مراسم با اشاره به اینکه افراد یک سازمان اداری به چند دسته افراد «حیاتی»، «ارزشمند»، «مفید»، «عادی» و «مضر» تقسیم می شوند، گفت: افراد حیاتی در راس قرار دارند. سطح نظام اداری و نخبگانی که وارد این نظام ها می شوند باید افراد حیاتی آن باشند.

وی افزود: به لطف خداوند و تلاش سازمان اشتغال و بنیاد ملی نخبگان، هجوم و جذب نخبگان به نهادهای دولتی آغاز شده است و باید این را به فال نیک گرفت.

رئیس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: باید خود را استعداد برتر بدانید که به دنبال کشف استعدادهای دیگر و ظرفیت های جدید خود و تأثیرگذاری در سازمان مربوطه هستید. به نظر من بهترین تعریف از نخبه را مقام معظم رهبری فرمودند که «نخبگان را استعدادهای برتری می دانند که با تلاش خود و با یاری خداوند به دنبال تأثیرگذاری هستند».

وی حیا، انسان دوستی و اخلاق را شرط اول نخبگان دانست و گفت: حداقل یک تا دو سال اول را در ادارات دولتی صرف یادگیری و کسب تجربه کنید و تعامل خود را با افراد با تجربه و تاثیرگذار در ادارات افزایش دهید. و سپس به دنبال یافتن جایگاه خود و شکوفایی استعدادهای خود باشید. در غیر این صورت ناامید خواهید شد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با مقایسه اولین گروه از نخبگانی که وارد دولت می شوند، خطاب به مدیران این حوزه گفت: اگر راه درست را طی کنید و راه درست را طی کنید، ورود نخبگان را تسهیل می کنید. ورود به ادارات و نهادهای دولتی اگر خوب عمل نکنید، این روند ادامه خواهد داشت. پس مسئولیت شما بزرگ و حساس است.

وی ادامه داد: برای ورود به سیستم اداری توصیه هایی به شما دارم، ابتدا باید با نیت یادگیری و آموزش وارد سیستم شوید، سپس از ورود به جریان نفوذ روزانه خودداری کنید و در نهایت به موجود قانع نباشید. وضعیت و تغییر در بالاترین سطح دستگاه را دنبال کنید. این اقدامات شما را به افراد حیاتی سازمان تبدیل می کند.

وی افزود: بزرگترین آفت نخبگان رفاه طلبی است. شما باید تلاش کنید و مفید باشید تا به فرد حیاتی دستگاه و دفتری که در آن فعالیت می کنید تبدیل شوید.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، بهترین مسیر برای شکوفایی و توسعه کشور وی استفاده از نخبگان و استعدادهای برتر در سطح مدیریتی و حاکمیتی کشور را قدردانی کرد و افزود: امسال 1000 نخبه وارد نهادهای دولتی شدند که مشتری اصلی آنها وزارت نیرو است و امیدواریم این تعداد باشد. سال آینده به 5000 نفر خواهد رسید.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

بر اساس نتیجه رای بله و رای مخالف

دکمه بازگشت به بالا