بین الملل

مقام ارشد یونان: در مذاکره با ترکیه هیچ امتیازی نمی‌دهیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین باراناخبر، یک مقام ارشد دولت یونان روز دوشنبه تاکید کرد که آتن در گفت‌و‌گو با آنکارا امتیازی نخواهد داد.

به گزارش روزنامه «کاثیمرینی» «آکیس اسکرتسوس» وزیر کشور یونان گفت که آتن و آنکارا و ترکیه اولین گام را به سوی عادی سازی روابط پس از دیدار اخیر «کریاکوس میتسوتاکیس»، نخست وزیر یونان و «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه در  شعر «ویلنیوس» برداشته‌اند.


                                                                                                                        وزیر کشور یونان

 

وی تاکید کرد که دولت یونان هیچ امتیازی در مورد «خطوط قرمز» این کشور به ترکیه نخواهد داد.

یونان و ترکیه دو عضو ائتلاف ناتو چندین دهه است که بر سر طیف وسیعی از مسائل از جمله منابع انرژی در «دریای اژه» و قبرس  باهم اختلاف دارند. نیروهای مسلح دو کشور نیز در تلاش جهت توازن قوا هستند.

وزیر کشور یونان توضیح داد: «ما خطوط قرمز خود را داریم و ترکیه نیز خطوط قرمز خود را دارد. یونان و دولت ما نشان داده‌اند که می‌دانند چگونه از منافع  و حقوق ملی دفاع کنند.

روز یکشنبه در اقدامی تحریک‌آمیز، وزارت دفاع یونان  از تخلف پرواز ۲ فروند جنگنده «اف-۱۶» نیروی هوایی ترکیه خبر داد و اعلام کرد این  ۲ فروند جنگنده اف-۱۶ نیروی هوایی ترکیه جمعه گذشته بدون ارائه مشخصات پروازی وارد منطقه اطلاعات پروازی آتن شدند.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور ترکیه چهارشنبه گذشته پس از دیدار با نخست وزیر یونان مدعی شد که از جنگنده‌های «اف-۱۶» دریافتی از آمریکا علیه یونان استفاده نخواهد کرد.

 «رجب طیب اردوغان» رئیس ‌جمهور ترکیه پس از دیدار با «کریاکوس میتسوتاکیس» نخست ‌وزیر یونان در شهر «ویلنیوس» در لیتوانی و در حاشیه برگزاری نشست سران ناتو گفت :«ما هرگز از جنگنده‌های اف-۱۶ خود علیه یونان استفاده نکرده‌ایم و برنامه‌ای برای استفاده از آنها نداریم»(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/م
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا