بین الملل

مالزی: در پی تقویت هرچه بیشتر روابط با ایران هستیم

 به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزارش فارس، مقامات ارشد دولت مالزی پس از بازگشت از تهران از تلاش برای توسعه روابط چند جانبه با ایران  و مقابله مشترک با اسلام هراسی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری «برناما» «داتوک سری انور ابراهیم» نخست وزیر مالزی غروب چهارشنبه به وقت تهران به مکالمه تلفنی دیروز خود با آیت الله  سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران اشاره کرد و از  افزایش روابط دوجانبه با تهران خبر داد.

انور ابراهیم در حساب کاربری خود در فیسبوک گفت: «ما توافق کردیم نشست کمیسیون مشترک اقتصادی برای بررسی افزایش همکاری بین دو کشورتشکیل شود.»

مالزی واقع در جنوب شرقی آسیاست. اسلام دین رسمی مالزی است و از  ۳۲.۳ میلیون جمعیت این کشور حدود ۶۱ درصد از مردم مسلمان  هستند. 

«زمبری القادر» وزیر خارجه مالزی نیز که سفر رسمی چهار روزه او به ایران امروز به پایان رسی، گفت: «تلاش جدی و مستمر مالزی تقویت بیشتر روابط دوجانبه با همه کشورهای اسلامی از جمله ایران است. این به دنبال تحولات مثبت ژئوپلیتیکی در منطقه غرب آسیا در چند وقت اخیر است.»

زامبری در این سفر با سران بلندپایه ایران از جمله آیت الله  سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، «محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس و «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگوکرد.

 

وی گفت: «مالزی و ایران به عنوان دو کشور تاثیرگذار اسلامی، پتانسیل ایفای نقش مهمی در مسائل جهانی که جامعه مسلمانان را تحت تأثیر قرار می‌دهد،به ویژه در مقابله مشترک با اسلام هراسی دارند.»

وزیر خارجه مالزی عصر سه‌شنبه ۳۱ مرداد با آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور دیدار کرد. رئیس جمهور در این دیدار تدوین برنامه همکاری‌های راهبردی بلندمدت بین دو کشور را ترسیم‌کننده افق‌های جدید در تعاملات ایران و مالزی خواند و افزود: «امیدواریم با تهیه و تدوین این برنامه، بتوانیم راه‌های طی نشده، به‌ویژه در افزایش مناسبات و تبادلات اقتصادی را تجربه کنیم.»

 پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا