ورزشی

لژیونری که قید بازی در قهرمان ایتالیا را زد!

سعید احمدعباسی برای کسب تجربه بیشتر در اروپا و لیگ اسپانیا، به پیشنهاد بازی در قهرمان فوتسال ایتالیا پاسخ منفی داد.

به گزارش باراناخبر، روز به روز تعداد لژیونرهای فوتسال ایران در اروپا بیشتر می‌شود و حالا ایران ۴ نماینده در فصل جدید بهترین لیگ فوتسال دنیا یعنی اسپانیا خواهد داشت. در این بین، «بالا راس» (بازیکن راس یا بازیکن هدف یا پیوت) تیم فوتبال ایران به دور از هم‌بازی‌های خود در «واین‌آلبالی اسپانیا» عملکرد نسبتا خوبی را به جا گذاشت و به دنبال درخشش بیشتر در فوتسال دنیاست.

سعید احمدعباسی، شماره ۹ تیم ملی فوتسال ایران درباره نخستین سال زندگی‌اش در اروپا و فوتسال اسپانیا به صحبت پرداخت و از سختی‌های رفت و آمد از ایران به اسپانیا و بازگشت به کشور گفت. کسی که پیشنهاد قهرمان ایتالیا را رد کرده تا بتواند با تجربه کافی در میادین بزرگ‌تر حاضر شود.

مشروح گفت‌وگوی احمدعباسی با باراناخبر را در پایین می‌خوانید:

* اولین فصل حضور در اروپا چگونه بود؟

فصل خوبی برای من بود اما انتظاری که از خودم داشتم، بیشتر بود. من ۸ هفته دیرتر به تمرینات تیم اضافه شدم و همین باعث شد تا دیر در ترکیب تیم جا بیافتم و با لیگ اسپانیا ارتباط برقرار کنم. مشکلان خروج از کشور من را اذیت کرد اما به هر حال توانستم برای سال اول رضایت مربی تیم را جمع کنم. در نظر او یکی از بازیکنان خوب تیم بودم و البته اگر مثل پارسال به مشکل برنخورم و در اردوهای پیش‌فصل حاضر شوم، قطعا عملکرد بهتری نسبت به سال قبل خواهم داشت.

متاسفانه من مجبور شدم قسمتی از قراردادم را برای این که از باشگاه گیتی‌پسند رضایتنامه بگیرم، به این باشگاه بدهم و با این وجود الآن و با این کسر قرارداد، باز هم پولی که می‌گیرم اندازه پولی است که ملی‌پوشان در ایران می‌گیرند. از نظر مالی ضرر نکردم و در سال‌های آینده وضعم بهتر هم خواهد شد.* چه مشکلاتی؟

من دانشجو هستم و از معافیت تحصیلی استفاده می‌کنم و کارت پایان خدمت ندارم، هر دفعه که به ایران می‌آیم و می‌خواهم به اسپانیا برگردم، مشکلات خروج از کشور برایم دردسرساز می‌شود. متاسفانه در هر رشته‌ای به جز فوتسال قهرمان آسیا شوی یا حتی مدال آسیایی بگیری، از سربازی معاف می‌شوی اما متاسفانه این قانون برای فوتسال وجود ندارد و تنها اگر روی سکو جهانی بروی از سربازی معاف می‌شوی.

این تبعیض بین فوتسال و سایر رشته‌ها است. نمی‌شود هر دفعه من به ایران می‌آیم، ۱۰ روز کارهای اداری‌ام طول بکشد و من را به این طرف و آن طرف بفرستند تا بتوانم از کشور خارج شوم. متاسفانه اگر این بار هم کارهای من درست نشود، باز هم از تمرینات تیمم عقب می‌افتم و این برای یک ورزشکار که هم قهرمان آسیا شده و هم دانشجوی دکترا هست، اتفاق جالبی نیست.

* زندگی در اسپانیا چطور است؟

مشکلات و سختی‌های خاص خود را دارد. کار برای من سخت‌تر است زیرا من به زبان اسپانیایی مسلط نیستم و همین کار من را دشوارتر می‌کند. البته زندگی در آن جا خوب است و من یک ساعت و نیم با شهر مادرید فاصله دارم. مردم خیلی به من کمک می‌کنند و غریب‌نواز هستند و این باعث می‌شود که تمرکز اصلی‌ام روی فوتسال باشد.

* بعد از حسین طیبی، فوتسال ایران هر ساله یک لژیونر جدید به اروپا معرفی می‌کند و تو یکی از نمونه‌های خوب در این رشته هستی.

ما تیم‌های پایه خوبی در ایران نداریم و بازیکنانی که به سطح لیگ برتر و تیم ملی می‌رسند، بازیکنان خلاق و مستعدی هستند و خودشان به اینجا می‌رسند. فوتسال اروپا الآن چنین چیزی را کم دارد و همین باعث می‌شود که دنبال بازیکنان برزیلی، آرژانتینی و ایرانی بیایند. من کار بزرگی در زندگیم انجام دادم و اسپانیا را انتخاب کردم. به حال بازیکنانی که به بهانه‌های مختلف پیشنهاد تیم‌های اروپایی را رد کردند، افسوس می‌خورم زیرا آن‌ها الآن دنبال پول هستند و پیشرفت را دوست ندارد. اگر حاضر بودند یکی، دو سال بیشتر به خود سختی دهند، می‌توانستند ۱۰ برابر آن چه را اکنون دریافت می‌کنند، دریافت کنند.

نگاه کشورهای اروپایی به ایران عوض شده و می‌دانم که بسیاری از جوانان ملی‌پوش ما از تیم‌های اسپانیایی پیشنهاد دارند. اولادقباد اکنون ۲۸ سال دارد و می تواند حداقل تا شش یا هفت سال دیگر در اروپا بدرخشد. سالار آقاپور بهترین تصمیم زندگی‌اش را گرفت و من به حال بقیه بازیکنانی که به خاطر پول قید اروپا را زدند، افسوس می‌خورم.

لژیونری که قید بازی در قهرمان ایتالیا را زد!

* اکنون قرارداد تو در واین‌آلبالی کمتر از قراردادت در ایران است؟

خیر اینگونه نیست. متاسفانه من مجبور شدم قسمتی از قراردادم را برای این که از باشگاه گیتی‌پسند رضایتنامه بگیرم، به این باشگاه بدهم. با این وجود باز هم پولی که می‌گیرم اندازه پولی است که ملی‌پوشان در ایران می‌گیرند. از نظر مالی ضرر نکردم و در سال‌های آینده وضعم بهتر هم خواهد شد.

بازیکنان ما کم تجربه هستند اما اگر همین بازی با برزیل و بازی‌های دوستانه بزرگ برای ما فراهم شود تا بازیکنان در میدان‌های بزرگتر بگیرند، تیم ملی فعلی به یکی از ۴ قدرت برتر جهان تبدیل خواهد شد. ما تلاش می‌کنیم و نیاز به حمایت مردم و مسئولین داریم تا امکانات لازم را برای ما فراهم کند. اگر قرار است با قدرت‌هایی مانند اسپانیا و برزیل رقابت کنیم، باید امکاناتی اندازه آن‌ها داشته باشیم.

* سالار آقاپور برای حضور در اسپانیا از تو مشورت گرفت؟

او ابتدا با حسین طیبی صحبت کرد و سپس چند باری هم به من زنگ زد. من هم نکاتی را که به نظرم برای سال اول زندگی در اسپانیا مهم بود به او گفتم. امیدوارم او در پالما بدرخشد و مطمئن هستم در سال‌های آینده به یکی از بهترین بازیکنان آسیا و جهان تبدیل خواهد شد.

کار خوبی که سالار نسبت به بقیه کرد این بود که از آدم‌های درستی مثل حسین طیبی مشورت گرفت. متاسفانه یک سری از بچه‌ها از آدم‌های کوچکی مشورت می‌گیرند که شان خودشان را هم پایین می‌آورند و یادشان می‌رود که ملی‌پوش تیمی هستند که سوم دنیا شده و سال‌هاست که در قله آسیا وجود دارد.

* امسال را در واین‌آلبالی می‌مانی؟

بله، می مانم. من از سه تیم اسپانیایی و قهرمان ایتالیا پیشنهاد داشتم که البته تصمیم گرفتم به همه آن‌ها نه بگویم. دلیل آن هم این است که هم با واین‌آلبالی قرارداد دارم و همین که می‌خواهم یک سال دیگر در این تیم بمانم و با تجربه کافی در میدان‌های بزرگ‌تر حاضر شوم. اکنون در بهترین لیگ دنیا بازی می‌کنم و می‌خواهم تجربه‌ام را در همین‌جا بیشتر کنم.

* با وجود شکست سنگین برابر بارسلونا، یک چیپ خوشگل به بارسلونا زدی. به نظرت بهترین گل فصلت بود؟

من آن گل را دوست داشتم اما متاسفانه تلخی شکست برابر بارسلونا نگذاشت که شیرینی گل را حس کنم. البته هدف من موفقیت تیمم است و مهم‌تر از گلزنی من، برنده شدن در همه بازی‌ها است. جزو بازیکنان خوب واین‌آلبالی در فصل گذشته بودم و مربی هم از عملکردم راضی بود. به فصل بعد امیدوارم و با جوانان خوبی که جذب کرده‌ایم، مطمئنان نتایج بهتری نسبت به امسال می‌گیریم.

لژیونری که قید بازی در قهرمان ایتالیا را زد!

* درباره تیم ملی کمی صحبت کن؛ از نایب قهرمانی در آسیا تا یک سال کار با وحید شمسایی.

من از سال ۹۱ با وحید شمسایی کار کردم و هر دفعه یک چیز جدید از او یاد می‌گیرم. کار کردن با او لذت‌بخش است و به جوانان هم کمک می‌کند و هم انگیزه درخشیدن می‌دهد. او تصمیم بزرگی در راستای جوانگرایی گرفت. من مطئمن هستم هر چه آرامش تیم بیشتر باشد، ما نتایج بهتری خواهیم گرفت. این آرامش از امکانات و بازی‌های دوستانه‌ای که فدراسیون برای تیم ملی فراهم کند، خواهد آمد.

بازیکنان خلاق زیادی داریم و این پتانسیل را داریم تا در جام ملت‌های آسیا پیش رو قهرمان شویم و در جام جهانی به جمع ۴ تیم صعود کنیم. بازیکنان ما کم تجربه هستند اما اگر همین بازی با برزیل و بازی‌های دوستانه بزرگ برای ما فراهم شود تا بازیکنان در میدان‌های بزرگتر بگیرند، تیم ملی فعلی به یکی از ۴ قدرت برتر جهان تبدیل خواهد شد. ما تلاش می‌کنیم و نیاز به حمایت مردم و مسئولان داریم تا امکانات لازم را برای ما فراهم کند. اگر قرار است با قدرت‌هایی مانند اسپانیا و برزیل رقابت کنیم، باید امکاناتی اندازه آن‌ها داشته باشیم.

* در پایان نکته‌ای هست که لازم باشد برایمان بگویی.

در پایان از پدر، مادر و به ویژه همسرم تشکر می‌کنم زیرا با توجه به مشکل خروج من، کمی زندگی ما سخت شده است. به همسر من سخت ویزا می‌دهند و هر دفعه برای حضور من در ایران و حضور او در اسپانیا مشکلات زیادی داریم و گاهی پیش آمده که تا شش ماه یکدیگر را ندیدیم. از او ممنون هستم که در این راه کمک زیادی به من کرده است.

انتهای پیام

بخش مقالات ورزشی

دارای یک علاقه‌ی عمیق به ورزش و تجربه‌ی بیش از 10 سال در صنعت رسانه‌های ورزشی. با ارائه‌ی تحلیل‌های دقیق و اخبار روزمره، هدفمندی مخاطبان را در جهت افزایش دانش و آگاهی ورزشی تقویت می‌کنم. همراه با من باشید تا به دنیای هیجان انگیز ورزشی نگاهی داشته باشیم.
دکمه بازگشت به بالا