فرهنگ و هنر

«قهرمان من»، کرونا از نگاهی دیگر

باراناخبر/اصفهان نشست پرسش و پاسخ فیلم «قهرمان من» به کارگردانی مرتضی آتش‌زمزم، در دومین روز اکران فیلم‌های سی و پنجمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان با حضور پسران نوجوان خبرنگار برگزار شد.

فیلم «قهرمان من» که در بخش ملی و از گروه فیلم‌های بلند داستانی به رقابت در سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان پرداخته، درباره کرونا و قسمتی تلخ از تاریخ است که باعث شد قهرمانان بسیاری را به چشم ببینیم.

در نشست رسانه‌ای فیلم «قهرمان من» به کارگردانی مرتضی آتش‌زمزم، که بعد از ظهر امروز یکشنبه ( ۱۶ مهرماه) با حضور کارگردان و دو بازیگر این اثر و همچنین پسران خبرنگار در سالن پاسارگاد پردیس سینمایی چهارباغ برگزار شد؛ مرتضی آتش‌زمزم، کارگردان فیلم در خصوص دلیل و انگیزه ساخت این فیلم اظهار کرد: از اواسط اسفندماه، یعنی دو هفته بعد از شیوع ویروس کرونا در ایران، با خودم فکر کردم که سینماگران باید کارهایی در این زمینه انجام دهند. در همان زمان موفق شدم در بیمارستان خورشید اصفهان مستندسازی کنم. پس از آن، دو هفته در قرنطینه بودم و قصه اولیه را در این زمان نوشتم. 

او افزود: یک سال در بنیاد سینمایی فارابی رفت و آمد داشتم تا مشارکت کوچکی برای ساخت فیلم دریافت کنم که موفقیت‌آمیز نبود. در پایان با همکاری بایرام فضلی به ساخت فیلم پرداختیم. در آن زمان واکسن وجود نداشت و شورای پروانه ساخت تعطیل بود.

این فیلم‌ساز ادامه داد: ما فیلم را ساختیم و فکر کردیم از ما تقدیر می‌کنند، اما متأسفانه مدت دو سال و نیم به ما پروانه ندادند و اخیرا موفق به کسب پروانه آن شده‌ایم. پارسال نیز بدون پروانه در جشنواره رشد شرکت کردیم.

آتش‌زمزم تصریح کرد: در ابتدا بخش روستایی فیلم و سپس قسمت مربوط به بیمارستان را ضبط کردیم. این کار، دلی و حاصل فداکاری است اما با کم‌لطفی مواجه شده است، ولی با این وجود از حاصل آن به عنوان یک کار دلی راضی هستم. 

کارگردان فیلم «قهرمان من» گفت: ما این فیلم را به دلیل اینکه افراد بومی در برابر دوربین بزرگ راحت نبودند با تلفن همراه ضبط کردیم. دیالوگی به بازیگران داده نمی‌شد، فقط قصه را برای آن‌ها تعریف می‌کردیم و بازیگران با زبان خودشان جلو دوربین حاضر می‌شدند.

در ادامه این نشست، نیکو حشمت، بازیگر فیلم «قهرمان من»، نقش‌آفرینی در این فیلم را یک تجربه خوب دانست و گفت: بسیار خوشحال هستم که در فیلمی به کارگردانی مرتضی آتش‌زمزم ایفای نقش کرده‌ام. 

او اضافه کرد: قبل از این فیلم، روستا را دیده بودم و با چنین لوکیشن و موقعیت مکانی آشنایی داشتم و در تعامل و برخورد با افراد آن منطقه مشکلی نداشتم.

این بازیگر ادامه داد: تجربه کار با بازیگران حرفه‌ای بسیار خوب بود و قصد دارم این حرفه را ادامه دهم. 

سپس، سپیده مظاهری، بازیگر دیگری که در این نشست حاضر بود با اشاره به حس غریب جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اظهار کرد: من در دوره یازدهم این جشنواره، به عنوان داور فعالیت داشتم و مانند شما در چنین جایگاهی به تماشای فیلم می‌پرداختم و آرزوهای بسیاری داشتم. خیلی خوشحال هستم که موفق شدم در این حیطه فعالیت داشته باشم و از دوستانی مانند مرتضی آتش‌زمزم تشکر می‌کنم که برای چنین کارها و موقعیت‌های دشواری پیشگام می‌شوند و از ما دعوت می‌کنند تا همکاری داشته باشیم.

او افزود: «قهرمان من» تجربه‌ای با نام برازنده بود. مرتضی آتش‌زمزم با شجاعت، به تنهایی و همکاری دلی تعدادی از دوستان در این مسیر گام برداشتند. به دلیل ارزشمند بودن سوژه و علاقه‌ام به بازیگری، در شرایطی که واکسن نبود این همکاری را قبول کردم. 

این بازیگر ادامه داد: در فیلم، بسیار زیبا به لایه‌های ایران، آداب و رسوم و سنت آن پرداخته شده بود که به نظرم ارزشمند است و امیدوارم به چنین فیلم‌هایی بیشتر بها داده شود. تا جایی که اطلاع دارم این فیلم در دو جشنواره بین‌المللی پذیرفته شده، ولی کم‌لطفی‌هایی انجام شده است. علاقه دارم از فیلم‌سازهای مستقل بیشتر حمایت شود.

«قهرمان من»، کرونا از نگاهی دیگر

در این نشست همچنین هر یک از کودکان و نوجوانان حاضر، پرسش‌هایی درباره داستان و قصه فیلم «قهرمان من» مطرح کردند.

یکی از این نوجوانان به قسمتی از داستان فیلم که درباره شخصیت فرشته و دیدار او با مادرش بود اشاره کرد که در پاسخ به او مرتضی آتش‌زمزم، کارگردان فیلم «قهرمان من» گفت: چنین استقبالی از مادری پرستار در یزد نیز  انجام شد که چندین ماه بستری بود، فرزندانش برای استقبال از او آمدند. نظیر چنین اتفاقی در اسپانیا و کشورهای دیگری نیز رخ داد.

یکی دیگر از این خبرنگاران نوجوان درباره کیفیت ضعیف صدا تصویر فیلم در برخی بخش های آن پرسشی را مطرح کرد که آتش‌زمزم این گونه پاسخ داد: این مشکلات مربوط به سینما است، زیرا صدا به صورت پنج بر یک پخش نمی‌شود.

نیکو حشمت در پایان این نشست شاهنامه‌خوانی کوتاهی اجرا کرد و مرتضی آتش‌زمزم در این باره گفت: قرار بود در فیلم شاهد حافظ‌خوانی باشیم اما به دلیل توانمندی و استعداد این بازیگر، شاهنامه‌خوانی جایگزین حافظ‌خوانی شد.

انتهای پیام

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا