بین الملل

فرانسه برنامه‌ریزی برای دخالت نظامی در نیجر را رد کرد

وزیر خارجه فرانسه در روز دوشنبه اتهامات درخصوص برنامه‌ریزی پاریس برای دخالت نظامی در نیجر را رد کرد.

به گزارش باراناخبر، کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه درخصوص اتهامات مطرح شده درخصوص احتمال دخالت‌نظامی این کشور در نیجر گفت: اشتباه است.

وی در ادامه عنوان کرد که بازگرداندن محمد بازوم به قدرت همچنان “امکان‌پذیر” است.

کولونا گفت: این مسئله ضروری است چراکه بی‌ثباتی برای نیجر و همسایگانش خطرناک است.

چهارشنبه گذشته بخش‌هایی از گارد ریاست‌جمهوری نیجر با محاصره کاخ ریاست‌جمهوری در نیامی، پایتخت این کشور و مسدود کردن دفتر و اقامتگاه محمد بازوم، رئیس‌جمهوری منتخب نیجر شورش و کودتای نظامی را آغاز کردند.

طی روزهای اخیر نظامیان نیجر گفته‌اند که فرانسه در حال برنامه‌ریزی برای آزادی محمد بازوم، رئیس‌جمهور سرنگون شده است.

سخنگوی گروه «شورای ملی حفاظت از میهن» نیجر امروز (دوشنبه) اعلام کرد، حسومی مسعودو، نخست‌وزیر موقت نیجر قانونی را امضا کرده که به فرانسه اجازه می‌دهد به بهانه آزادی محمد بازوم، رئیس‌جمهوری منتخب نیجر، به کاخ ریاست‌جمهوری حمله کند.

در این فرمان نخست وزیر موقت آمده است: من، حسومی مسعودو، وزیر امور خارجه و نخست‌وزیر موقت نیجر این قانون را امضا کرده‌ام و به موجب آن به فرانسه، کشور شریک اجازه می‌دهم تا برای آزادسازی محمد بازوم که گروگان گرفته شده است، به کاخ ریاست‌جمهوری نیجر حمله کند.

حکومت نظامی که از روز چهارشنبه بازوم را در کاخ ریاست جمهوری محصور کرده است، قبلاً نسبت به تلاش‌های خارجی برای بیرون کشیدن او هشدار داده و گفته است که این اقدام منجر به خونریزی و هرج و مرج خواهد شد.

وزارت امور خارجه فرانسه گفت، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور روز جمعه با بازوم صحبت کرده و پاریس همچنان او را به عنوان رهبر قانونی و مشروع نیجر به‌رسمیت می‌شناسد.  این وزارتخانه هم چنین افزود، در صورت هرگونه حمله به اتباع و یا سفارت فرانسه در نیجر، دولت فرانسه فورا تلافی خواهد کرد.

نیجر حدود ۱۵ درصد از اورانیوم مصرفی نیروگاه‌های برق هسته‌ای فرانسه را تامین می‌کند.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا