بین الملل

عاشقانه‌های پدری امام کاظم (ع) برای امام رضا(ع)

حجت‌الاسلام عارف پیردهقان کارشناس دینی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری علم و فناوری آنا با اشاره به حال وهوای خانه امام موسی کاظم (ع) در زادروز ولادت امام رضا (ع) بیان داشت: منزل موسی بن جعفر (ع) با تولد امام رضا (ع) یک رنگ و بوی دیگری به خودش گرفت، زیرا خداوند امام بعدی را در دامن موسی بن جعفر (ع) قرار داد، از جهت دیگر امام رضا (ع) فرزند اول امام کاظم (ع) و نجمه خاتون بود و این دو بزرگوار پدر و مادر شدند.

 

** عاشقانه‌های پدری امام کاظم (ع) برای امام رضا(ع)

 

وی افزود: امام موسی کاظم (ع) هر وقت امام رضا (ع) را می‌دیدند، ایشان را در آغوش می‌‌گرفتند. در تاریخ نقل شده است حضرت (ع)، امام رضا (ع) را بغل می‌گرفتند، می‌‌بوسیدند، می‌‌بوییدند و می‌فرمودند: «دَخَلْتُ عَلَى أَبِي اَلْحَسَنِ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ عَلَيْهِمَا اَلسَّلاَمُ ، وَ عَلِيٌّ اِبْنُهُ فِي حَجْرِهِ وَ هُوَ يُقَبِّلُهُ وَيَمَصُّ لِسَانَهُ وَيَضَعُهُ عَلَى عَاتِقِهِ وَيَضُمُّهُ إِلَيْهِ وَيَقُولُ بِأَبِي أَنْتَ مَا أَطْيَبَ رِيحَكَ وَأَطْهَرَ خُلُقَكَ وَأَبْيَنَ فَضْلَكَ إِلَى أَنْ قَالَ: قُلْتُ هُوَ صَاحِبُ هَذَا اَلْأَمْرِ مِنْ بَعْدِكَ قَالَ نَعَمْ مَنْ أَطَاعَهُ رَشَدَ وَ مَنْ عَصَاهُ كَفَرَ»؛ پدرم فدايت! چه رايحه دل‌انگيز و خوي پاك و برتري آشكاري داري.

 

** چرا تعداد موسوی‌ها در ایران زیاد است؟

 

حجت‌الاسلام پیردهقان ابراز داشت: تعداد فرزندان امام کاظم (ع) را تاریخ مختلف بیان کرده است، ولی آن چیزی که معروف است بین ۳۷ نفر، ۳۸ نفر، ۴۰ نفر، بیشتر هم گفتند. آن چیزی که معروف است ۳۷ فرزند است که برای امام کاظم (ع) نقل کردند که این موضوع به عصر و تاریخ زندگانی امام موسی بن جعفر (ع) بر می‌گردد، چون در زمان امام (ع)، بنی عباس سعی‌شان بر این بود که تعداد شیعیان را کم کنند، برای همین سادات را می‌کشتند تا نسل امامت و ولایت و نسل پیغمبر (ص) منقرض شود.

** خواهری که با امام رضا (ع) از یک مادر است

وی ادامه داد: به همین خاطر یکی از مبارزات موسی بن جعفر (ع) با دسیسه بنی‌‌عباس همین شد که ایشان همت کردند نسل شیعه و نسل امامان را بیشتر کنند،از این رو در اقصی نقاط کشورمان فرزندان موسی بن جعفر (ع) هستند و کشور ما را متبرک و نورانی کردند. در تاریخ 18 خواهر و 18 برادر برای امام رضا (ع) نقل کردند. از میان این 36 نفر، تنها وجود مقدس حضرت معصومه (س) با امام رضا از یک مادر هستند. از لحاظی دیگر ارتباط حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) یک ارتباط ویژه‌ای بود، محبت و ولایت‌مداری حضرت معصومه (س) نسبت به امام رضا (ع) خیلی معروف و مشهور بوده است و در تاریخ هم فراوان به آن اشاره شده است.

** 2 برادر شاخص امام رضا (ع)

این کارشناس دینی اظهار داشت: در میان برادران امام رضا (ع) چندین برادر بودند که اهل فضل، اهل علم و اهل تقوا بودند و از 18 برادرانی که خیلی شاخص هستند، وجود مبارک جناب احمد بن موسی (ع) معروف به شاهچراغ است که مزار مطهرش در شیراز قرار دارد که نسبت به امام رضا (ع) محبت داشتند و ایشان را به عنوان امام پذیرفته بودند. برادر دیگر امام رضا که شاخص هستند،‌ جناب صالح بن موسی (ع) همان امامزاده صالح معروف تجریش تهران است او هم ولایت امام رضا (ع) را به صورت کامل پذیرفته بود. البته میان این برادران افرادی هم بودند که مثل برادران حضرت یوسف بی‌وفایی‌هایی را نسبت به امام رضا (ع) داشتند که تاریخ معدودی از این قبیل جریان‌ها را نقل کرده است.

** سیره رضوی در مواجهه با کودکان

وی گفت:‌ از اوصاف خاص امام رضا (ع) رافت و مهربانی نسبت به همه مردم است. البته در بیانات و رفتار امام رضا (ع) این مسأله کاملاً مشهود است، درباره تربیت کودک، حضرت (ع) فرمودند: نسبت به کودکان رأفت و رحمت داشته باشید و اگر وعده‌‌ای به کودک دادید خودتان را ملزم به انجام آن وعده کنید. چون اگر به وعده خودتان عمل نکنید، آن ها را نسبت به خودتان بدبین کردید.

دکمه بازگشت به بالا