صدور طولانی‌ترین حکم حبس برای رهبر حمله به کنگره آمریکا

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین باراناخبر، دادگاه فدرال منطقه «دی.سی» در آمریکا بامداد چهارشنبه «انریکه تاریو» رهبر گروه نئوفاشیست و راست‌گرای افراطی «پسران مغرور» را به دلیل برنامه‌ریزی و هدایت حمله روز ششم ژانویه به ساختمان کنگره، به ۲۲ سال زندان محکوم کرد.

تاریو، به همراه سه عضو دیگر این گروه، به اتهام نادر «توطئه فتنه‌انگیز و تلاش برای سرنگونی دموکراسی»، به طولانی‌ترین احکام حبس در جریان محاکمه عاملان حمله به کنگره آمریکا در حمایت از «دونالد ترامپ» محکوم شده‌اند.

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، گروه پسران مغرور که به عنوان یک باند خلافکار خیابانی و نفرت‌پراکن شناخته می‌شوند، در دو کشور کانادا و نیوزلند به عنوان یک گروه تروریستی اعلام شده‌اند.

«تیموتی کِلی» قاضی دادگاه منطقه‌ای آمریکا هنگام صدور حکم تاریو گفت: «او رهبر اصلی آن توطئه (حمله به کنگره آمریکا) بود. تاریو تصمیم‌گیر نهایی، فرد اصلی سازمان‌دهنده و با انگیزه متعصبانه شورش بود. این توطئه با حدود ۲۰۰ مرد مسلح برای نبرد در محاصره کنگره اجرا شد».

نشریه «پالتیکو» در این‌باره نوشت: «حکم حبس تاریو فصل مهمی در تحقیقات حمله ششم ژانویه را می‌بندد. ۲۲ سال حبس او احتمالا طولانی‌ترین مجازات برای هر کسی که در ارتباط با حمله متهم شده خواهد بود».

پیش از این حکم حبس ۱۸ سال برای «استوارت رودز» بنیانگذار گروه «سوگندداران» و «اتان نوردین» از دیگر اعضای پسران مغرور صادر شده بود.

از دیگر احکام حبس طولانی‌مدت برای اعضای گروه تاریو می‌توان به ۱۷ سال «جو بیگز»، ۱۵ سال برای «زاخاری رِل» و ۱۰ سال حبس برای «دومنیک پِزولا» اشاره کرد.

در نتیجه حمله به کنگره آمریکا بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا که باعث تعطیلی چند ساعته جلسه تایید آرای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور شد، حداقل پنج نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

 

 

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دکمه بازگشت به بالا