بین الملل

ششمین روز جنگ غزه؛ از شرط تل‌آویو برای وصل کردن آب و برق تا تلاش‌های میانجیگرانه

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین باراناخبر، نبرد «طوفان الاقصی» امروز در حالی وارد ششمین روز شده که رژیم صهیونیستی همچنان بر بمباران گسترده و جنون آمیز مناطق مسکونی در غزه متمرکز است و از ساعات اولیه بامداد امروز، مناطق مسکونی مختلف از جمله ساحل غزه را هدف قرار داده است. در مقابل پاسخ موشکی مقاومت نیز همچنان ادامه دارد و مقاومت کرانه باختری نیز که از شب گذشته، به نبرد طوفان الاقصی پیوسته، عملیات‌های خود علیه اشغالگران را تشدید کرده است.

 

 

* نظامیان صهیونیست، صبح امروز بار دیگر بندر غزه را بمباران کرد. ارتش رژیم صهیونیستی، امروز اعلام کرد: «صبح پنجشنبه یک “حمله گسترده” دیگر را انجام دادیم و عمدتا تاسیسات حماس در منطقه ساحلی نوار غزه را هدف قرار دادیم».

 

 

* نیروی هوایی رژیم صهیونیستی مدعی به شهادت رساندن یکی از فرماندهان تشکیلات دریایی حماس در غزه در صبح روز پنجشنبه  شد. گفته می‌شود، هواپیماهای نیروی هوایی، «محمد ابوشمله» یکی از اعضای ارشد تشکیلات دریایی حماس در تیپ رفح را به شهادت رسانده‌است.

* با پیوستن نیروهای مقاومت در کرانه باختری به عملیات طوفان الاقصی و تشدید عملیات ضد صهیونیستی، ارتش اشغالگر از بازداشت ده‌ها نفر از افراد تحت تعقیب از جمله پنج نیروی حماس در جنین خبر داد. کتیبه جنین، زیر مجموعه «سرایا القدس» شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی تاکید کرد: هدف قرار دادن نیروهای اشغالگر با گلوله و مواد منفجره، تلفات مستقیمی در بین نیروهای اشغالگر به همراه داشت. 

* آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که کمک‌های بشردوستانه باید به سرعت و بدون مانع به نوار غزه ارسال شود.

* منابع رسانه‌ای از دو حمله هوایی رژیم اشغالگر به منطقه المواسی در غرب خان یونس و هدف قرار گرفتن یک منزل مسکونی در منطقه القراره در شمال خان یونس و بمباران‌‌های در نزدیکی برج‌های اطلاعاتی غرب غزه، خبر دادند. 

 

 

* رسانه‌های صهیونیستی ادعا کردند که دولت آمریکا، برای مهار حملات مقاومت فلسطین به اراضی اشغالی، مالکیت بخشی از انبار موشک های رهگیر گنبد آهنین را به ارتش و نیروی هوایی اسرائیل واگذار کرد.

* کمیته بین المللی صلیب سرخ از تماس با حماس و رژیم صهیونیستی به عنوان یک میانجی بی‌طرف در خصوص اسرای اسرائیلی خبر داد و برای انجام بازدیدهای بشردوستانه و تسهیل آزادی اسرا اعلام آمادگی کرد. این نهاد همچنین با اشاره به وضعیت وخیم بیمارستان‌های غزه، گفت که این بیمارستان‌ها در حال تبدیل شدن به سردخانه به دلیل توقف تجهیزات پزشکی به دلیل قطعی برق هستند.

* بمباران شهر جبلیه در نوار غزه و شهادت ۱۵ نفر 

* کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از منابع عالی‌رتبه اسرائیلی گزارش داد که در آستانه عملیات طوفان الاقصی  نشانه هایی وجود داشت که حاکی از آن بود که ممکن است اتفاقی بیفتد، اما مورد توجه قرار نگرفت.

رسانه‌های صهیونیستی به نقل  از «سرهنگ دانیل هگاری» سخنگوی ارتش اسرائیل نوشتند: اطلاعاتی پیش از حمله حماس در دست بود اما، اما در مقیاس حمله واقعی کنونی نبود. 

وبگاه «واللا» به نقل از سخنگوی ارتش نوشت: نشانه‌هایی درباره حمله از جنوب وجود داشت، اما در حد هشدار اطلاعاتی نبود. نشانه‌های اطلاعاتی این حمله از چند ساعت قبل وجود داشت اما پیش‌ آگاهی برای انجام چنین حمله‌ای در این مقیاس نبود».

* کتائب القسام، شاخه نظامی حماس نیز گزارش داد: پایگاه نظامی «رعیم» را با موشک هدف قرار دادیم. 

 

 

* ارتش رژیم صهیونیستی با اشاره به این‌که هنوز برای حمله زمینی به غزه، تصمیمی نگرفته، هشدار داد: «شبه نظامیان فلسطینی همچنان در تلاشند تا از طریق دریا به اسرائیل نفوذ کنند».

*وزیر انرژی رژیم صهیونیستی تهدید کرد که تا زمانی که حماس اسرای اسرائیلی را آزاد نکند، هیچ برق، آب و سوختی به غزه داده نخواهد شد.

«یسرائیل کاتس» وزیر انرژی رژیم صهیونیستی گفت که شرط راه اندازی مجدد نیروگاه برق غزه یا وصل شدن آب یا ورود هر گونه کامیون سوخت به این منطقه، بازگشت اسرائیلی‌ها از غزه است. هر گونه اقدام انسانی به نفع غزه باید در مقابل اقدام انسانی به نفع اسرائیل باشد.

*وزارت بهداشت در غزه نیز اعلام کرد: کادر درمان و موسسات بهداشتی ما خسته شده‌اند و در آستانه فروپاشی کامل هستند. 

*رسانه‌های فلسطینی گزارش دادند که اجساد در بیمارستان شفاء غزه به دلیل نبود سردخانه بر روی زمین جمع شده است.

 

 

* آفریقای جنوبی به طرف‌های درگیر در جنگ در سرزمین‌های اشغالی پیشنهاد میانجیگری داده است. به نوشته الجزیره، «سیریل رامافوزا» رئیس جمهور آفریقای جنوبی با اشاره به تجربه کشورش در حل‌وفصل مناقشه‌ها از آمادگی برای میانجیگری در این خصوص خبر داد. 

* کاخ سفید نیز امروز اعلام کرد که در صورت لزوم دومین ناو هواپیمابر خود را به به مدیترانه ارسال خواهد کرد. 

* سخنگوی نظامی اسرائیل گزارش داد که به خانواده‌های ۹۷ سرباز خود اطلاع داده که آن‌ها در غزه تحت اسارتند. 

* کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز از زخمی شدن شدید دو نفر در جریان شلیک موشک به سدیروت خبر داد. 

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا