اجتماعی

سه هزار نیروگاه خورشیدی با هدف توانمندسازی اقشار کم برخوردار در قم ایجاد می شود

باراناخبر/قم طرح توانمندسازی مستضعفان از طریق ساخت 3000 سامانه خورشیدی 5 کیلوواتی با توافق پنج جانبه معاونت توسعه روستایی و مناطق کم برخوردار ریاست جمهوری، وزارت نیرو، سازمان بسیج سازندگی، کمیته امداد امام خمینی (ره) اجرا می شود. (ره)، و سازمان بهزیستی در کوم.

محسن امیدیان معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قم امروز 30 مردادماه در نشست مشترک طرح توانمندسازی مستضعفان از طریق ساخت 3000 سامانه خورشیدی 5 کیلوواتی که با حضور مدیر کل برگزار شد. دفتر توسعه مولدهای مقیاس کوچک ستبا و برخی از استانداران استان با حمایت از این طرح بر لزوم تلاش و همکاری جدی همه نهادهای ذیربط برای اجرای آن تاکید کردند.

امیدیان اجرای این طرح را در حوزه توانمندسازی مستضعفان ارزیابی کرد و تاکید کرد: با توجه به افزایش 270 درصدی تبصره 16 در تمامی بخشها، فصل جدیدی باز شده و می توانیم حمایت های لازم را از این طرح داشته باشیم.

وی تشکیل جلسه هماهنگی هفتگی دستگاه ها برای تسریع در اجرای طرح احداث 3 هزار و 5 کیلووات خورشیدی برای مستضعفان را خواستار شد و یادآور شد: صنایع استان نیز می توانند در طرح نصب سیستم های خورشیدی پیشگام باشند. با توجه به نیاز و ظرفیتی که دارند

مدیرکل دفتر توسعه مولدهای مقیاس کوچک ستبا در این جلسه طرح توانمندسازی مستضعفان از طریق ساخت 3000 سامانه خورشیدی را طرحی هوشمند دانست که می تواند کمبود برق کشور را جبران کند.

وی با بیان اینکه در بودجه سال 1401 6 هزار میلیارد دلار برای این طرح در نظر گرفته شده است، یادآور شد: امیدواریم با همکاری بسیج و سایر دستگاه های دست اندرکار این طرح هر چه زودتر محقق شود.

جعفر محمدنژاد سخنگوی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق (ساتبا) با بیان اینکه امروز بهانه ای برای محقق نشدن این طرح نداریم، تصریح کرد: استان قم از نظر جغرافیایی شرایط مناسبی برای راه اندازی سامانه های خورشیدی دارد.

وی بر لزوم شناسایی سریع‌ترین مناطق روستایی و ارائه آن به شرکت توزیع برق برای نصب سیستم‌های خورشیدی تاکید کرد و گفت: برخلاف آنچه تصور می‌شود، تولید انرژی در نیروگاه‌های تجدیدپذیر ارزان‌تر از نیروگاه‌های فسیلی است.

سخنگوی سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق (ساتبا) برق را یکی از زیرساخت هایی دانست که اهرم های توان ملی یک کشور محسوب می شود و تصریح کرد: اگر کشوری به انرژی دسترسی داشته باشد می تواند ادعای انرژی داشته باشد.

وی با بیان اینکه هر ساله هزینه های زیادی برای تقویت برق مناطق انتهایی شبکه هزینه می شود، گفت: از آنجایی که این طرح در روستاها انجام می شود، امکان ایجاد صنایع تبدیلی در این مناطق وجود دارد.

محمدنژاد با بیان اینکه تصمیم توانمندسازی خانواده های تحت پوشش کمیته مددکاری و بهزیستی بی نظیر است، یادآور شد: اگر حتی 50 درصد این طرح محقق شود در کل دنیا بی نظیر خواهد بود.

مهندس سید محمد ارجمندزاده معاون بهره برداری و اعزام شرکت توزیع نیروی برق قم نیز در این جلسه اظهار داشت: میزان نیروگاه های تولید پراکنده در حال بهره برداری در استان 78 مگاوات است که حدود 13.2 مگاوات آن انرژی خورشیدی است.تجدید پذیر. . گیاهان

وی با اشاره به آمار نیروگاه های حرارتی خورشیدی در استان قم گفت: در حوزه مساجد و مدارس 10 واحد، 16 واحد و 112 واحد در حوزه دستگاه های اجرایی استان در حال بهره برداری است. 162 کیلووات

ارجمندزاده با بیان اینکه در حال حاضر تنها 24 میلیون کیلووات مصرف سالانه از نیروگاه های خورشیدی تامین می کنیم، گفت: این عدد بسیار ناچیز است و هدف ما این است که بتوانیم این سهم را در حوزه نیروگاه های خورشیدی افزایش دهیم.

وی کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی، صرفه‌جویی در مصرف آب، عدم انتشار گازهای گلخانه‌ای و کاهش آلاینده‌های محلی را از مزایای توسعه سیستم‌های تولید انرژی‌های تجدیدپذیر دانست و یادآور شد: تاکنون این سامانه‌ها در چندین مدرسه دینی نصب شده است. ، امامزادگان و برخی دستگاه های اجرایی.و به بهره برداری رسیده است.

در این جلسه مهندس مهدی آهنین پنجه مدیرعامل شرکت توزیع انرژی قم با بیان اینکه امسال نصب 3000 سامانه خورشیدی 5 کیلوواتی مطابق با طرح توانمندسازی مستضعفان سهمیه استان قم است، گفت: در سال جاری نصب و راه اندازی 3000 سامانه خورشیدی 5 کیلوواتی مطابق با طرح توانمندسازی مستضعفان سهمیه استان قم است. فرماندار با کمیته امداد، بهزیستی و بسیج سازندگی.

وی با اشاره به برخی اقدامات انجام شده برای تسریع در اجرای این طرح گفت: برای تحقق این طرح نیاز به راه اندازی 500 سامانه در ماه داریم.

در آخرین قسمت این جلسه طی طرح پرسش و پاسخ در خصوص شبهات و سوالات مربوط به تحقق این طرح، حاضرین نظرات و پیشنهادات خود را برای تسریع در تحقق موفقیت آمیز برنامه و هدف تعیین شده بیان کردند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا