اجتماعی

زنگ ورزش برای مردم شهر اصفهان

باراناخبر/اصفهان تابستان امسال، زنگ ورزش برای همه مردم شهر به صدا در می‌آید تا حیاط مدارس پر شود از شهروندانی که برای سلامتی و نشاط خود «عصر ورزش» را انتخاب می‌کنند.

از مدتی پیش وعده‌اش را داده بودند… «اینکه مدرسه‌های شهر با همه امکانات و تجهیزات ورزشی که در دل خود دارند، در اختیار مردم قرار بگیرند. حالا با تفاهم نامه‌ای که میان سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری و اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان امضا شد، همین روزها درب حدود ۲۰۰ مدرسه شهر به روی شهروندان باز می‌شود تا عصرهای تابستان را به ورزش و بازی در حیاط مدارس مشغول شوند. این یعنی ورزش برای همه، همه امکانات شهر برای مردم و در یک کلام حرکت به سمت شعار «اصفهان من، شهر زندگی».

تفاهم‌نامه‌ای که امضا شد عنوانی ویژه داشت: «عصر ورزش»؛ یعنی می‌توانید عصرهای تابستان در کنار خانواده، دختران با مادران و خواهران و مادربزرگ‌ها و پسران با پدران و برادران و پدربزرگ‌ها، با دوستان و هم محله‌ای ها و هم کلاسی‌ها به نزدیک‌ترین مدرسه محل زندگی خود مراجعه کرده و به ورزش و تفریحات دورهمی عصرگاهی بپردازند. 

براساس این تفاهم نامه همه امکانات ورزشی مدارس به صورت رایگان در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد، اما دلیل انتخاب مدارس برای این رویداد چیست؟ بدون تردید مدرسه به عنوان مهم ترین پایگاه تعلیم و تربیت سهم بسیار مهمی در رشد و تعالی محله دارد، محیط امن مدرسه موجب می‌شود افراد جامعه به ویژه والدین و فرزندانشان با آسایش و رغبت بیشتری به این مراکز مراجعه کنند. همچنین می‌توان با اعمال مدیریت در مدارس و استفاده بهینه از امکانات و فضای فیزیکی آن به ارتقاء شور و نشاط جامعه و در نتیجه پرورش و تکوین شخصیت شهروندان به ویژه نوجوانان و جوانان اهتمام کرد. 

در این برنامه فضاهای آموزشی تحت پوشش اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

حفظ و ارتقای شور و نشاط و بالندگی ساکنان محلات در جهت بهبود شاخص‌های چتر گفتمانی شهر زندگی درکلان شهر اصفهان هدف اصلی این طرح است که می‌توان اهداف اختصاصی از جمله ارتقا دسترسی محله محور به امکانات فعالیت فیزیکی و هیجانی، ارتقا سطح فعالیت فیزیکی در تمام گروه‌های سنی جامعه، ارتقای نشاط اجتماعی محله محور و بهبود سلامت روانی در گروه های سنی و افزایش سرانه ورزشی را نیز برشمرد. 

برنامه «عصر ورزش» روزهای زوج ویژه خانم‌ها و روزهای فرد ویژه آقایان از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۲۰ روزهای شنبه تا پنجشنبه اجرا می‌شود. 

در این رویداد که محدودیت سنی ندارد ورزش عمومی و بازی‌ها، ورزش‌های سنتی مثل هفت سنگ، بازی با طناب، پله چفته، وسطی و…، بازی‌های دورهمی مثل پانتومیم، شطرنج، مارپله، دوزبازی، بازی خنده و… و ورزش‌های تیمی مثل فوتسال، والیبال، بسکتبال برگزار می‌شود و شرکت کنندگان بنا بر علایق خود در آن شرکت می‌کنند. 

گفتنی است علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر این برنامه می‌توانند به لینک http://app.isfahan.ir مراجعه کرده و یا با شماره ۱۳۷ تماس حاصل کنند.

انتهای پیام

گروه تحریریه علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با نگاهی منصفانه به تفاوت‌های اجتماعی و تبعیضات نژادی.
دکمه بازگشت به بالا