عمومی

راز مثلث برمودا – باراناخبر

مثلث برمودا ناحیه‌ای از اقیانوس است که ظاهراً کشتی‌ها را کاملاً در خود فرو برده است و دهه‌ها مردم را با افسانه‌های خود مجذوب خود کرده است. اما آیا داستان هایی که او گفته است حقیقت دارد؟

به گزارش باراناخبر، فرادید او نوشت: «در نزدیکی سواحل جنوب شرقی ایالات متحده، یک اقیانوس وجود دارد که شهرت وحشتناکی دارد. بسیاری از کشتی هایی که از فضای متلاطم آن عبور می کردند بدون هیچ اثری ناپدید شدند و پروازهایی که بر فراز آن پرواز می کردند از صفحه رادار محو شدند و دیگر دیده نشدند. این اتفاقات مرموز منجر به گمانه زنی هایی در مورد دخالت فرازمینی ها، آدم ربایی بیگانگان، و اینکه این منطقه خارج از مرزهای طبیعی واقعیت فیزیکی است، شده است، تا جایی که گفته می شود مثلث برمودا یک مکان خالی از سکنه است.

البته این تنها یک نسخه از داستان است. مثلث برمودا کانون تعدادی از ناپدید شدن های مرموز دریایی و هوایی است. اما اینکه منشأ واقعی این بلایای شوم چیست، هنوز با تردیدهای بسیاری همراه است. در طول سال ها، تعدادی از مردم توضیحات علمی قابل قبولی برای ناپدید شدن کشتی ها و هواپیماها در مثلث برمودا ارائه کرده اند. اقیانوس مکان خطرناکی است و حتی امروز هم غیرعادی نیست که در این مناطق همه چیز از کنترل خارج شود، زیرا هرگز نمی توان امنیت را در آب های طوفانی اقیانوس اطلس شمالی تضمین کرد.

مثلث برمودا کجاست؟

مثلث برمودا بین میامی، سان خوان، پورتوریکو (پورتوریکو) و خرز، برمودا قرار دارد و در مجموع صدها هزار کیلومتر مربع در اقیانوس اطلس شمالی، که منطقه بسیار وسیعی است، را پوشش می دهد. این منطقه شاهد ترافیک سنگین کشتی هایی است که از ساحل شرقی به سمت خلیج مکزیک حرکت می کنند.

مثلث برمودا نام خود را در سال 1964 از مجله زردی به نام Argosy گرفت که چندین مورد ناپدید شدن در این منطقه را نشان می داد. داستان «مثلث مرگبار برمودا» توضیح بیشتری درباره این رویدادها نداد، اگرچه بر ماهیت مرموز این منطقه تأکید داشت. مقاله آن سال ناپدید شدن USS Cyclops در سال 1918، یک کشتی تدارکاتی نیروی دریایی، و از دست دادن پرواز بمب افکن در یک دور آموزشی در سال 1945، و همچنین یکی از مأموریت های جستجو و نجات که به دنبال ناپدید شدن آنها انجام شد، اشاره کرد. این حوادث و حوادث دیگر امروزه به بخشی از افسانه های مثلث برمودا تبدیل شده است. این داستان‌ها معمولاً در هم تنیده می‌شوند تا پدیده‌ای نابهنگام را نشان دهند که در زیر سطح اقیانوس اطلس در کمین است و منتظر بلعیده شدن است. علاوه بر توضیحات فراطبیعی، تعدادی توضیح واقعی تر برای این پدیده در طول سال ها ارائه شده است، از مغناطیس ناپایدار گرفته تا حباب های خطرناک.

آب های خطرناک

این واقعیت که منطقه داخل مثلث برمودا به شدت قاچاق می شود ممکن است بخشی از رمز و راز آن را توضیح دهد. هر منطقه ای که تعداد زیادی کشتی در حال ترانزیت باشد، طبیعتاً تصادفات بیشتری نسبت به مناطق با ترافیک کمتر دارد. علاوه بر این، مثلث برمودا یک منطقه طوفانی است و غرق شدن کشتی ها هر از گاهی غیر معمول نیست. یکی دیگر از توضیحات رایج مربوط به مغناطیس است. قطب شمال مغناطیسی زمین با قطب شمال جغرافیایی آن یکی نیست. این بدان معنی است که قطب نماها معمولاً قطب شمال را به درستی نشان نمی دهند. قطب نماها فقط در امتداد خطوط فرضی دقیق هستند که در آنها شمال جغرافیایی و شمال مغناطیسی یک نقطه واحد فرض می شود.

خطی خیالی از دریاچه سوپریور تا خلیج مکزیک در نزدیکی مثلث برمودا امتداد دارد. یک فرضیه این است که ملوانان، که معمولاً عادت به توجیه مغایرت در قرائت قطب نما دارند، زمانی که به خط فرضی نزدیک می شوند، اشتباه می کنند و به بیراهه می روند. اشتباهات ملوانان و همچنین آب های اغلب کم عمق دریای کارائیب باعث می شود قایق ها در زمین های پنهان به گل نشسته باشند.

فرضیه دیگری نشان می دهد که مثلث برمودا ممکن است مرکز یک ناهنجاری مغناطیسی در مقیاس بزرگ باشد، منطقه ای که خطوط میدان مغناطیسی زمین در آن پیچ خورده است. این همچنین می تواند باعث خطاهای جهت گیری شود. اما هیچ مدرکی دال بر وجود اختلالات مغناطیسی غیرعادی در مثلث برمودا وجود ندارد که با نگاه کردن به نقشه مغناطیسی این منطقه مشخص است.

اخیراً برخی از دانشمندان پیشنهاد کرده اند که کشتی های غرق شده در مثلث برمودا ممکن است نتیجه حباب های بزرگ آزاد شده از ذخایر متان در زیر آب باشد. کف دریا در آن منطقه حاوی مخازن عظیمی از گاز است که می تواند ناگهان آزاد شود و اقیانوس را به سوپ کف آلود تبدیل کند که کشتی ها را می بلعد. فرآیندی مشابه این احتمالاً دلیل تشکیل دهانه های بسیار بزرگ در کف دریا در نزدیکی نروژ است. این مکانیسم به خودی خود منطقی به نظر می رسد، اما هیچ مدرکی مبنی بر انتشار متان در منطقه اطراف مثلث برمودا وجود ندارد. به گفته بیل دیلون، زمین شناس سازمان زمین شناسی ایالات متحده، آخرین باری که چنین اتفاقی در این منطقه رخ داده، 15000 سال پیش بوده است.

توضیح دیگر مثلث برمودا وجود امواج بزرگ است. این امواج بزرگ به طور ناگهانی شکل می گیرند و دو یا حتی سه برابر امواج اطراف بلند می شوند. به گزارش Vice، محققان انگلیسی از مدل های آزمایشگاهی و کامپیوتری برای شبیه سازی اثرات امواج بزرگ به ارتفاع 100 متر بر روی کشتی استفاده کردند. فرضیه یکی از محققین این است که کشتی های بلند بین دو تاج موجی معلق هستند و هیچ چیزی برای حمایت از آنها از پایین وجود ندارد و بنابراین به دو نیم می شوند. امواج بزرگ قطعاً قادر به واژگونی یا له کردن یک کشتی هستند، اما هیچ مدرک قطعی وجود ندارد که آنها را به اختلالات ناوبری در مثلث برمودا مرتبط کند.

دولت آمریکا مثلث برمودا را به رسمیت نشناخته است و این منطقه در هیچ نقشه رسمی ثبت نشده است. گارد ساحلی و وزارت دفاع علاقه ای به این منطقه و افسانه های آن ندارند. علاوه بر این، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این منطقه بیش از هر منطقه دیگری از جهان سوانح دریایی و هوایی را تجربه می کند، وجود ندارد.

عامل انسانی

به نظر می رسد که توضیح واقعی مثلث برمودا نه در خود اقیانوس، بلکه در ذهن ما نهفته است. ذهن ما معمولاً تحت تأثیر و سوگیری نسبت به رویدادهای عجیب و غریب است و در نتیجه نمی تواند تفاوت های آماری را به درستی توضیح دهد. به عنوان مثال، ما وقایع بهتری را به یاد می آوریم که عجیب و خارق العاده به نظر می رسند، مانند یک کشتی که بدون هیچ توضیحی ناپدید می شود، اما فراموش می کنیم یک رویداد بسیار معمولی مانند غرق شدن کشتی در طوفان را به خاطر بسپاریم. وقتی موضوعی توجه ما را جلب می کند، باعث تعصب و سپس توجه بیشتر به آن می شود. به این وضعیت «توهم تکرار» می گویند. این وضعیت زمانی رخ می دهد که آگاهی بیشتر از چیزی این توهم را ایجاد می کند که آن چیز بیشتر قابل مشاهده است. به زبان ساده؛ توهم تکرار زمانی اتفاق می‌افتد که به طور ناگهانی مفهوم یا چیزی را می‌بینید که در همه جا یاد گرفته‌اید.

دلیل واقعی افسانه مثلث برمودا هرچه که باشد، مهم این است که هیچ مدرکی وجود ندارد که ثابت کند این منطقه خطرناکتر از هر جای دیگری در جهان است. پس فرصت سفر به برمودا را از دست ندهید، اما برای هر موردی جلیقه نجات بپوشید!

منبع: مجله دیسکاور

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا