ورزشی

دستاوردهای دولت سیزدهم در صنایع عمومی؛ از واردکننده پوشاک به صادر کننده تبدیل شدیم

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری باراناخبر، کمتر از یک ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود و دولت چهاردهم یکسال زودتر روی کار خواهد آمد، اما نکته اصلی این است که به طور حتم بیشتر وزرا تغییر خواهند کرد و با توجه به سابقه سیاست ورزی در کشور با تغییر وزیر بسیاری از برنامه‌ها نیز تغییر خواهد یافت شاید همین عامل سبب شده که پروژه‌ها و سیاست‌های بلند مدت در کشور به سختی اجرا شود.

دولت رئیسی که به باور کارشناسان شجاع‌ترین دولت پس از انقلاب است به واسطه حذف ارز ترجیحی فصل جدیدی در تجارت و صنعت کشور ایجاد کرد. نتیجه این تحول و تغییرات در تشیع جنازه با شکوه شهید جمهور مشخص بود. حضور کارگران کارخانه‌های نیشکر هفت تپه، بلبرینگ تبریز، ارج، ازمایش، هپکو و بسیاری از نام‌های اشنا صنعت بیانگر نگاه رئیس جمهور شهید به تولید و به خصوص احیا واحد‌های تعطیل شده است.

دستاوردهای دولت سیزدهم در صنایع عمومی؛ از واردکننده پوشاک به صادر کننده تبدیل شدیم

در زمان ریاست آیت الله رئیسی در قوه قضائیه میزان مصادره کارخانه‌های تولیدی و تعطیلی آنها به دلیل بدهی بانکی و عقب افتادن تسهیلات به حداقل رسید. در مصاحبه‌های آرشیوی بازدید رئیس قوه قضائیه وقت از واحد‌های تولیدی که برخی به کنایه آن را وظیفه رئیس قوه مجریه وقت می‌دانستند بار‌های این کلید واژه تکرار شده که گردش چرخ صنعت نباید متوقف شود.

بعد از ورود ایت الله رئیسی به دفتر ریاست جمهوری برای اولین بار چرخش مدیران صنعتی سازمان‌ها و وزارت خانه‌های اقتصادی و صنعتی شکسته شد مدیرانی که در این ۴۰ سال به ترتیب صندلی‌های خود را تغییر می‌دادند حالا همگی به کنار رفتن و مدیران جوان و تازه نفس از بخش‌های خصوصی و موفق‌ترین مجموعه اقتصادی کشور یعنی آستان قدس، بنیاد برکت به بدنه مدیران اقتصادی و صنعتی دولت اضافه شدند.

دستاوردهای دولت سیزدهم در صنایع عمومی؛ از واردکننده پوشاک به صادر کننده تبدیل شدیم

این مدیران که وارث جمله «نمی‌توانیم، چون تحریم هستیم» بودند شروع به ریل گذاری جدید کردند که نتیجه آن را امروز می‌توان در رونق شهرک‌ها صنعتی و تولید محصولات ایرانی مشاهده کرد.
بیشترین تغییرات در حوزه صنعتی در بخش صنایع عمومی بود که اثر گذاری مستقیم در اشتغال و جهش صنعتی کشور دارد

الیاف و نساجی
در حوزه نساجی و پوشاک حتی سرسخت‌ترین منتقدین دولت سیزدهم موافق احیا این صنعت در ۳ سال اخیر هستند در حالیکه خیاط‌ها و برش کاران در راه مهاجرت به ترکیه بودند با سیاست‌های حمایتی دولت سیزدهم امروز سهم صنعت نساجی از اشتغال ۱۲ درصد است.

دستاوردهای دولت سیزدهم در صنایع عمومی؛ از واردکننده پوشاک به صادر کننده تبدیل شدیم

حسین صدقیان عضو هیات رئیس اتحادیه خیاطان تهران در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری باراناخبر در خصوص وضعیت تولید پوشاک در دولت سیزدهم گفت: صنعت پوشاک کشور مدیون شهید رئیسی و سیاست‌های اقتصادی آن است.

وی ادامه داد: امروز با تامین مواد اولیه، ۹۰ درصد ظرفیت اتحادیه ما فعال هستند که این امر بی سابقه است به طوریکه درخواست مجوز ما رشد چند برابری داشته است. در حال حاضر ۳۵۰۰ مجوز در تهران صادر شده که هر کدام از ان‌ها چند نفر کارگر حرفه‌ای و ساده دارند امروز کیفیت کار‌های ما به قدری است که دیگر پوشاک وارداتی از ترکیه خواهان ندارد و عملا ما صادر کننده شده ایم اگر امروز پوشاکی وارد می‌شود برند‌های خاص و لاکچری است که مشتریان محدود خود را دارد.

وی تصریح کرد: در دولت‌های قبلی نیز برخورد با قاچاق و سیاست‌های تشویقی وجود داشت، اما تفاوت اصلی در این دولت تامین مواد اولیه خوب و با کیفیت بود که توانست خون تازه‌ای به صنعت پوشاک وارد کند.

دستاوردهای دولت سیزدهم در صنایع عمومی؛ از واردکننده پوشاک به صادر کننده تبدیل شدیم

عضو هیات رئیسه اتحادیه خیاطان تصریح کرد: با تدام تامین مواداولیه تولید، کاهش مالیات، اختصاص وام‌های کم‌بهره و کاهش سهم حق بیمه برای کارفرما برای کارگاه‌های بالای ۵ نفر از ۳۰ درصد به ۱۰ درصد، تولیدکنندگان این بخش می‌توانند قیمت تمام شده خود را کاهش دهند.

وی افزود: امروز پوشاک ایرانی به روسیه، ترکیه، سوریه، عراق، ازبکستان، ترکمنستان و امارات صادر می‌شود.
احیا صنعت پوشاک و تغییر سلیقه مصرف کننده از پوشاک ترک به پوشاک ایرانی و حالا صادرات به کشور‌های دیگر تنها بخشی از دستاورد‌های دولت شهید رئیسی در حوزه صنایع عمومی بود.

انتهای پیام/

بخش مقالات ورزشی

دارای یک علاقه‌ی عمیق به ورزش و تجربه‌ی بیش از 10 سال در صنعت رسانه‌های ورزشی. با ارائه‌ی تحلیل‌های دقیق و اخبار روزمره، هدفمندی مخاطبان را در جهت افزایش دانش و آگاهی ورزشی تقویت می‌کنم. همراه با من باشید تا به دنیای هیجان انگیز ورزشی نگاهی داشته باشیم.
دکمه بازگشت به بالا