بین الملل

حریمی که حرمت ناامن تئاتر شهر را حفظ می‌کند

آنا گزارش می‌دهد؛

پروژه به‌سازی حریم اطراف تئاتر شهر سال‌هاست که مثنوی هفتاد من وزارت فرهنگ و سایر نهادهای مرتبط مثل میراث فرهنگی و شهرداری تهران شده است. حال وعده‌هایی از عملیاتی شدن این پروژه برای چندمین بار به گوش می‌رسد که باید دید چقدر صحت دارد.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، سال‌هاست که می‌بینیم و می‌شنویم که قلب تپنده تئاتر پایتخت در چهارراه معروف ولیعصر (عج) تهران نفس‌های سختی را می‌کشد. خیلی از هنرمندان کشورمان در این سال‌ها به سختی دراین مکان تردد می کنند و یا اینکه از احساس عدم امنیت فریاد می‌زنند، خیلی‌ از مردم برای اینکه از این مکان عبور نکنند، راهشان را به سمت دیگر خیابان یا چهارراه کج می‌کنند.

همه این‌ها در حالی رخ داده است که امنیت این میراث فرهنگی کشور که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، تامین شود، از جلسات متعدد و نشست‌هایی که در این عرصه با حضور روسای تئاتر شهر در دوره‌های مختلف با شهرداری تهران و منطقه ۱۱ و شورای شهر گرفته تا برسیم به ساماندهی دستفروشان اطراف آن که در ایامی مثل شب‌های تعطیل و ایام خاص به اوج می‌رسد.

خبر‌های خوش از تئاتر شهری که محل امن بزه‌کاران شد

این شب‌ها مکان استوانه‌ای شکل تئاتر شهر در تقاطع دو خیابان انقلاب و ولی عصر (عج) دستخوش مشکلات زیادی است، از بزه‌کارانی که این مکان را دوره می‌کنند تا دستفروشان و آلودگی صوتی و احتمال درگیری و زور گیری و… تازه تا همین چند سال قبل هم دزدی اموال تئاتر شهر را شاهد بودیم.

شهریور سال گذشته طی یک جلسه در وزارت میراث فرهنگی، حریم تئاتر شهر تعیین، مصوب و قرار شد که به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ شود. اخیرا نیز نشست شهرداری منطقه یازده تهران و رییس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد و نشان داد عزم مدیریت شهری برای حل معضل سد معبر حریم تئاتر شهر جدی است. رئیس تئاتر شهر در این نشست مطرح کرد که با مرحله خطرناک و غیرقابل پیش بینی به لحاظ بزه کاری و آسیب‌ها در اطراف تئاتر مواجه هستیم.

خبر‌های خوش از تئاتر شهری که محل امن بزه‌کاران شد

**واکنش هنرمندان به وضعیت فعلی حریم تئاتر شهر

«محمد حاتمی» بازیگر سینما و تئاتر در این رابطه می‌گوید: حتی یک روز تأخیر در ماجرای ساماندهی حریم تئاتر شهر دیر است. شرایط نابسامان پیرامونی این مجموعه هر روز بدتر می‌شود. حفاظتی هم از این مجموعه وجود ندارد. ضروری است که این مجموعه فرهنگی برای دوستداران فرهنگ و هنر تئاتر حفظ شود.

«کیومرث مرادی»، مدرس و کارگردان تئاتر نیز می‌گوید: محیط پیرامون تئاتر شهر نیز نیازمند یک بازنگری برای رفع مشکلات و آسیب‌ها است. این مکان شناسنامه یک شهر است، ما باید به این امر واقف باشیم که بنایی مثل تئاتر شهر برای برون رفت از وضعیت فعلی به چه مؤلفه‌هایی نیاز دارد.

«رحمت امینی»، مدرس دانشگاه نیز تئاتر شهر را یک موزه زنده می‌داند و می‌گوید: تئاتر شهر باید به لحاظ زیبایی شناسی از این وضعیت بحرانی کنونی خارج شود چرا که این مکان یک قطب مهم در تمام ایران است.

خبر‌های خوش از تئاتر شهری که محل امن بزه‌کاران شد

*خبر‌های خوش از اداره کل هنر‌های نمایشی

روز گذشته «کاظم نظری» مدیرکل هنر‌های نمایشی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری آنا مطرح کرد که بالاخره اتفاقات خوب و خوشایندی قرار است برای حریم تئاتر شهر رخ دهد، اینکه طراحی‌های حریم انجام شده و این طرح به میراث فرهنگی فرستاده شده است. بنابراین اگر میراث آن را تأیید کند، اقدامات آغاز می‌شود. قرار است دور محوطه تئاتر شهر نیز به گونه‌ای که به لحاظ محیطی نازیبا نشود، حریم اتخاذ شود.

حال باید دید این بازسازی و بهبود شرایط که به گفته نظری به نظر وزیر فرهنگ و آقای شهردار هم رسیده است، منتهی به چه تغییراتی در هفته‌های آتی خواهد شد. در نهایت همه وعده و وعید‌ها به جلسه هفته آتی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیده و به گفته مسئولان ساماندهی حریم به زودی کلید خواهد خورد.

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا