اجتماعی

تعداد کلاس‌های ۴۰ نفره و بیشتر، در کشور به ۲ درصد نمی‌رسد

باراناخبر/خراسان رضوی وزیر آموزش و پرورش گفت: امروز در کشور، تراکم کلاس‌ها به‌طور میانگین ۲۵ نفره است و در مناطق بسیار محدودی، تراکم ۴۰ نفره و در موارد بسیار محدودتری بیش از ۴۰ نفره است که این موارد، به دو درصد هم نمی‌رسد.

رضا مرادصحرایی امروز (۱۸ خرداد ماه) در مراسم بهره‌برداری از ۲۱ مدرسه با قالب ۱۳۰ کلاس درس و چهار پروژه ورزش دانش‌آموزی در قالب برنامه «یادگار ابراهیم» اظهار کرد: در دولت شهید رئیسی در همه حوزه‌ها نسبت‌های تازه‌ای ثبت شد. آنچه تا پایان دولت تحویل دانش‌آموزان و نظام تعلیم و تربیت خواهد شد، ۸۰۰۰ فضای آموزشی، فرهنگی و ورزشی است که در این ۳۵ ماه ساخته شده است، یعنی به‌طور متوسط در هر روز کاری، بیش از هشت مدرسه.

وی بیان کرد: تعداد کل مدارسی که در این دوره تکمیل، تجهیز و ساخته شد دو برابر تعداد کل مدارس برخی کشورهاست. در این بین، فضاها و فعالیت‌های ورزشی بیش از پیش مورد توجه بود. در طرح شهید سلیمانی ۲۶۴۵ فضای ورزشی ساخته شد و تعداد فضاهای ورزشی درون‌مدرسه‌ای از ۵۸۰۰ به ۸۴۰۰ فضای ورزشی رسید که حدود ۱۰۰ درصد افزایش داشت. در مجموع ۳۳ درصد به فضای ورزشی درون‌مدرسه‌ای کشور افزوده شد.

مرادصحرایی گفت: اکنون ۱۷۵۰ پروژه ورزشی در کشور در حال ساخت است. در این دوره ۳۵ استخر بزرگ تحویل شده است و تا پایان این دولت ۱۵ استخر دیگر تحویل داده خواهد شد. ۱۹ هزار کانون ورزشی که در دوره کرونا به مراکز واکسیناسیون یا کاربری‌های دیگر تغییر وضعیت داده شده بودند، بازگشتند و ۲۵ درصد به این فضاها افزوده شد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: ردیف بودجه ورزش مدرسه‌ای که حذف شده بود، در سال ۱۴۰۳ بازگشت و ۱۰۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد. از نظر برنامه‌های ورزشی طرح «هر دانش‌آموز یک مهارت» را پس از یک دهه توقف از سر گرفتیم و امروز بیش از ۳۰۰ هزار دانش‌آموز پایه ششم در حال یادگیری شنا هستند. مسابقات ورزشی که از رونق افتاده بود، به دستور کار بازگشته است.

وی بیان کرد: فدراسیون ورزشی دانش‌آموزی بیش از هر زمان دیگر فعال شده و اعزام به مسابقات جهانی در دستور کار قرار گرفته است. پس از ۱۳ سال، فعالیت‌های ورزشی فرهنگیان احیا شد. امروز طرح غربال سراسری دانش‌آموزان از نظر سلامت جسمی در دستور کار قرار دارد.

مرادصحرایی با بیان اینکه ما برای ساختن آینده ایران و برداشتن استوار گام دوم انقلاب اسلامی باید به مدرسه برگردیم و بستر شکوفایی آینده کشور در نظام تعلیم و تربیت را فراهم کنیم، اظهار کرد: رئیس جمهور فقید با این نگاه می‌گفت که آموزش و پرورش نه یک اولویت که اولین اولویت دولت است. تنگناها و کاستی‌ها مانع این نگاه نشدند.

وزیر آموزش و پرورش گفت: یکی از خلاقیت‌ها که استان در آن زمینه الگو شد، فعال کردن ظرفیت‌های ناشی از مولدسازی و ساخت ۵۰۰۰ کلاس درس بود. نتیجه این اقدامات در وهله اول تحقق عدالت است. هیچ کاری در دولت شهید جمهور آغاز نشد، مگر آنکه نقطه پایانی آن نزدیک شدن به عدالت بود. سرانه فضای آموزشی در استان از متوسط کشور پایین‌تر بوده و تمرکز بر این استان هم از این جهت است.

وی اضافه کرد: ما با این سه‌شنبه‌های افتتاحیه در مشهد مدرسه سه – چهار نوبته نداریم و حرکت ما به سمت حذف مدارس دو نوبته شتابان است. تعداد مدارس و کلاس‌های دو نوبته کمتر از ۱۰ درصد کل مدارس کشور است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا