علمی و پزشکی

تاخیر در اقدام به فرزندآوری، قدرت باروری را تضعیف می‌کند

باراناخبر/خراسان رضوی مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور جمعیتی و در حوزه جوانی جمعیت گفت: یکی از مشکلات در حوزه عدم فرزندآوری ازدواج دیرهنگام و تاخیر در اقدام به فرزندآوری بوده که قدرت باروری را تضعیف می‌کند.

محمداسماعیل اکبری در نشست جوانی جمعیت که در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: جمعیت در کشورهای غربی با وجود پائین آمدن tfr(نرخ فرزندآوری) کاهش نیافت، برعکس کشور ما که از میانگین خوبی در این حوزه برخوردار نیست.

وی تصریح کرد: توصیه‌های نادرست در خصوص فرزند کمتر در کاهش‌ آمار جمعیتی نقش داشت. باید با یک برنامه‌ریزی درست کاری کنیم که چالش‌های جمعیتی ایجاد نشود و وضعیت نرمال tfr را داشته باشیم و در این حوزه همه مسئول هستند و مسئولیت این حوزه تنها با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که متولی حوزه سلامت است، نبوده و نیست.

مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور جمعیتی با بیان اینکه در کشور ما ۷۰ درصد دختران در سن ازدواج وصلت می‌کنند، خاطرنشان کرد: ما باید آن ۳۰ درصد دیگر را تشویق به ازدواج به‌هنگام و کل زوج‌ها را به فرزندآوری به‌هنگام تشویق نماییم.

اکبری افزود: مشکل دیگر در حوزه عدم فرزندآوری ازدواج دیرهنگام و تاخیر در اقدام به فرزندآوری بوده که قدرت باروری را تضعیف می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه باید در زمینه درمان ناباروری و بهره‌مندی زوجین نابارور از این نعمت به‌طور ویژه تلاش کرد، گفت: ما معتقدیم که مسیر درمان ناباروری در زوجینی که اقدام به‌موقع در امر ازدواج و فرزندآوری داشته‌اند به مراتب موفق‌تر از زوجینی بوده که این اقدامات را با تاخیر داشته‌اند و به همین جهت است که بر ازدواج و فرزندآوری به‌هنگام تاکید داریم.

مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه جوانی جمعیت اضافه کرد: درمان ناباروری و همچنین پیشگیری از سقط جنین سالم نیز در موضوع جوانی و افزایش جمعیت نقش‌آفرین هستند و ما باید ضمن تشویق جوانان به ازدواج و فرزندآوری به‌هنگام، بر روی موضوع درمان ناباروری هم به‌طور ویژه کار کنیم.

اکبری با اشاره به اینکه وضعیت فعلی خراسان بزرگ، خراسان رضوی و مشهد در موضوع ازدواج و فرزندآوری مناسب نیست، بیان کرد: متاسفانه در خراسان رضوی و مشهد پائین‌ترین آمارهای ازدواج و فرزندآوری را داریم، استانی که با ۲۴ استان کشور راه ارتباطی دارد. این وضعیت شایسته استان امام رضا(ع) نیست و این استان باید مشوق افزایش آمار ازدواج و فرزندآوری باشد.

وی با ذکر این نکته که در موضوعات مختلف مرتبط با حوزه سلامت باید نکات پیشگیرانه به‌خوبی تبیین شود، تاکید کرد: ما باید روی موضوعاتی همچون سرطان، دیابت، فشارخون، تغذیه مناسب و غیره بیشتر از قبل کار کنیم، زیرا همواره معتقدیم که پیشگیری بهتر از درمان است.

مشاور عالی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور جمعیتی تصریح کرد: در حال حاضر بار اشتغال جامعه روی دهه شصتی‌ها بوده و با توجه به کاهش آمارهای جمعیتی در دهه‌های بعد از آن نگران موضوع پیری جمعیت شاغل در حوزه اشتغال هم خواهیم بود و رفع این معضل با تحقق موضوع جوانی و افزایش جمعیت میسر می‌شود.

درمان ناباروری نقش موثری در حوزه جوانی و افزایش جمعیت دارد

در این نشست دکتر سیدجواد حسینی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: درصد باروری و فرزندآوری در سطح استان قابل قبول نیست و ما همچنان ضمن تاکید بر اهمیت ازدواج و فرزندآوری به‌هنگام در حوزه جوانی جمعیت، بر موضوع فرزند بیشتر، زندگی بهتر تاکید داریم.

وی افزود: یکی از کارهای تاثیرگذار در حوزه جوانی و افزایش جمعیت درمان ناباروری و در این خصوص اقدامات موثری با همکاری مشترک حوزه‌های بهداشت و درمان انجام شده است.

رئیس مرکز بهداشت خراسان رضوی با ذکر این نکته که تلاش نیروهای خدوم این مرکز در حوزه جمعیت ستودنی است، تاکید کرد: ما فعالیت در حوزه جوانی جمعیت را یک وظیفه اجتماعی می‌دانیم و نه صرفاً یک مسئولیت کاری و در کنار آن باید مشارکت تمامی مجوعه‌ها را در این حوزه داشته باشیم تا بنیان خانواده‌ها مستحکم‌تر از قبل باشد و با اجرای سیاست‌های غلط تک فرزندی و کم فرزندی واژه‌های عمو، دایی، عمه و خاله به فراموشی سپرده نشود.

دکتر حسینی خاطرنشان کرد: مشکل دیگر در حوزه جوانی و افزایش جمعیت نبود خوابگاه‌های متاهلی در دانشگاه‌ها بوده و بسیاری از زوج‌های دانشجو را داریم که تمایل به فرزندآوری دارند، اما به جهت آنکه جدای از هم هستند در این خصوص اقدام نمی‌کنند و از مسئولان کشوری درخواست داریم که در این خصوص به‌طور ویژه کار کنند تا این گروه از دانشجویان در زمان تحصیل بتوانند هم زندگی متاهلی‌شان را داشته باشند و هم اینکه از نعمت فرزند بهره‌مند گردند و این کار به زمانی که در سنین بالاتر هستند موکول نشود تا فاصله سنی زیاد میان والدین و فرزندان هم نباشد.

دکتر محمد احمدیان، مدیر جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم در این نشست، گفت: در حال حاضر درصد tfr  در حوزه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۲ و در سطح استان ۲.۱ است، عددی که پایین بوده و برای تحقق فرمایش مقام معظم رهبری در حوزه جوانی و افزایش جمعیت باید این اعداد افزایش یابد.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، وی افزود: عمده مشکل و دغدغه ما در موضوع کاهش جمعیت ازدواج دیرهنگام و میزان tfr پائین بوده است و از تمامی مجموعه‌ها می‌خواهیم که در موضوع ازدواج و فرزندآوری به‌هنگام کار کنند و خانواده‌ها هم در این خصوص به‌خوبی ایفای نقش نمایند و اجازه ندهند ازدواج فرزندشان با تاخیر انجام شود.

مدیر جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: قانون جوانی جمعیت به تمامی ارگان‌ها ابلاغ شده و گرچه مجری آن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده، اما برای تمامی مجموعه‌ها تکالیفی معین شده و هرمجموعه موظف است که در این خصوص وظیفه خود را به‌خوبی و به نحو احسن انجام دهد.

احمدیان با اشاره به اینکه قرارگاه جوانی جمعیت، شروع یک حرکت تحول‌گرا و تعالی‌بخش در نظام سلامت و جمعیت پویا و سالم است، بیان کرد: هدف این قرارگاه تدوین برنامه عملیاتی در راستای ارتقاء سلامت و جوانی جمعیت، هماهنگی بین دستگاهی جهت اجرای مستمر فرآیندهای مرتبط با اجرایی سازی قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و پایش و نظارت برنامه‌ها و برنامه‌های آن در دانشگاه علوم پزشکی مشهد طبق موارد ابلاغ شده در حال انجام است.

انتهای پیام 

تیم خبری علمی پزشکی

برای من، نوشتن 60 توضیح پروفایل یعنی برقراری ارتباط با 60 جامعه متفاوت است. من به هر یک از شما متعهدم تا بهترین محتواهای پزشکی را ارائه دهم و همراه شما در مسیر بهبود سلامتی قرار بگیرم.
دکمه بازگشت به بالا