بورکینافاسو برای مقابله با مداخله نظامی اکوواس در نیجر آماده می‌شود

وزیر دفاع بورکینافاسو گفت که کشورش در حال آماده شدن برای این واقعیت است که نیروهای جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا موسوم به اکوواس ممکن است مداخله نظامی در نیجر انجام دهند و این کشور آماده حمایت از “نیامی” است.

به گزارش باراناخبر، روز جمعه عبدالفتو موسی، کمیسر امور سیاسی، صلح و امنیت اکوواس گفت که روسای ستاد کل این نهاد درباره تاریخ آغاز مداخله نظامی در نیجر به توافق رسیده‌اند، اما آن را علنی نمی‌کنند.

در همین رابطه “کسوم کولیبالی”، وزیر دفاع بورکینافاسو به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: ما تهاجم نیروهای اکوواس به نیجر را پیش‌بینی می‌کنیم. در هر صورت، رئیس دولت ما ابراهیم ترائوره گفت که ما برای این تهاجم آماده هستیم و از نیجر حمایت می‌کنیم.

او افزود که بورکینافاسو حتی آماده خروج از اکوواس است زیرا سیاست این نهاد در قبال نیجر را غیرمنطقی می‌داند. وزیر دفاع بورکینافاسو همچنین به اسپوتنیک گفت که اعضای اکوواس نباید علیه یکدیگر جنگ به راه بیندازند و ایده چنین رویدادهایی تکان‌دهنده است.

کولیبالی گفت: ما حق نداریم با یکدیگر بجنگیم. ما بخشی از یک اتحادیه اقتصادی واحد هستیم. این ایده که برخی از اعضای اتحادیه می‌خواهند جنگ و کشتار خونین علیه کشورهای دیگر تحت عنوان “دموکراسی” به راه بیندازند، تکان‌دهنده است.

او همچنین خاطرنشان کرد که اکوواس دارای شبکه گسترده‌ای از دفاتر در سراسر این منطقه است، اما رهبران آن اغلب پیام‌های کارشناسان میدانی را نادیده می‌گیرند. وزیر دفاع بورکینافاسو گفت: اگر آنها پیام‌های کارشناسان اکوواس را نادیده نمی‌گرفتند، نشانه‌های وقوع درگیری در آینده را می‌دیدند و می‌توانستند از خیلی چیزها جلوگیری کنند.

این مقام بورکینافاسو همچنین بار دیگر خواسته اکوواس و تاکید آن برای انتصاب دوباره محمد بازوم به ریاست جمهوری نیجر را عجیب خواند و گفت که این جامعه اقتصادی باید به کشورهایی نظیر نیجر در مبارزه علیه تروریسم کمک کند.

او گفت: بورکینافاسو در همبستگی با مالی می‌ایستد و با هرگونه تجاوز علیه نیجر مخالف است، زیرا ما مرز مشترکی داریم. ما در حال جنگ علیه تروریسم هستیم و باید به آن ادامه دهیم.

در همین حال مراکز جذب نیروی نظامی برای داوطلبان، امروز شنبه در نیجر افتتاح می‌شود تا به ارتش در مواجهه با تهدید فزاینده تهاجم احتمالی اکوواس پس از کودتای اخیر در این کشور کمک کنند. هدف این ابتکار جذب ده‌ها هزار داوطلب در سراسر این کشور غرب آفریقا برای پیوستن به واحدهای رزمی و همچنین واحدهای لجستیک پزشکی، فنی و مهندسی نیروهای مسلح نیجر است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا