استان ها

«بسته حمایتی طراحی شده ویژه صنعت سلامت» رونمایی شد

در معاونت علمی؛

مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری از «بسته حمایتی طراحی شده ویژه صنعت سلامت در زیرگروه تجهیزات پزشکی» رونمایی کرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری با هدف نفوذ فناوری در صنایع نوآور و ارتقای ظرفیت نوزایی در آنها از «بسته حمایتی طراحی شده ویژه صنعت سلامت در زیرگروه تجهیزات پزشکی» رونمایی کرد.

تبدیل خروجی‌های فناورانه به کسب‌وکار‌های پایدار

شقایق حق‌جوی جوانمرد رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی در این مراسم اظهار کرد: با طراحی جعبه‌ابزار جدید حمایت از خروجی‌های بخش تحقیق و توسعه شرکت‌های فعال صنعت تجهیزات تلاش داریم تا خروجی‌های فناورانه را تبدیل به کسب‌وکار‌های پایدار کنیم.

وی افزود: در این طرح ضمن تعریف بسته‌های حمایت مالی جدید و ویژه از ابزار‌های حمایتی قانونی و زیرساخت‌های تخصصی نیز بهره‌مند شده‌ایم. به‌علاوه دو نهاد اصلی ذی‌نفع دیگر یعنی وزارت صمت و وزارت بهداشت را همراه کرده‌ایم.

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی  با اشاره به اینکه توان تیم اجرایی این طرح بسیار بالا است و همه تلاش خود را برای حمایت از شرکت‌هایی که تصمیم به ایجاد شرکت‌های نوپا دارند، انجام می‌دهند، عنوان کرد: برنامه «اسپین‌آف» که در سطح بین‌المللی نیز شناخته شده باعث پیشرفت هر چه بیشتر کشور خواهد شد؛ زیرا شرکت‌های دانش‌بنیان، موتور محرک اقتصاد کشور خواهند بود. این برنامه به‌عنوان یک برنامه کلان در زمینه تشکیل شرکت‌های نوپا، ذیل سند جامع وزارت صمت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار دارد. باور بسیار قوی به توانایی شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه سلامت وجود دارد و با همه توان از آنها حمایت خواهد شد.

توسعه شرکت‌های نوپا

رئیس صندوق تجهیزات و ملزومات پزشکی نیز به معرفی طرح ایجاد شرکت‌های نوپا توسط شرکت‌های بزرگ حوزه سلامت (اسپین‌آف) پرداخت و هدف این طرح را کمک به ایجاد و توسعه هرچه سریع‌تر شرکت‌های نوپا و تضمین فروش محصول آن‌ها در بازار عنوان کرد.

حسین سلمانی «جدا کردن بخش تحقیق و توسعه شرکت‌های بزرگ و تبدیل آن به شرکت‌های زایشی»، «سرمایه‌گذاری بر روی محصولات جدید» و «سرمایه‌گذاری بر روی نیاز‌هایی که وزارت صمت یا سایر ارگان‌های دولتی آن را در راستای رفع نیاز‌های کشور اعلام کرده‌اند» را سه روش پیشنهادی برای عملیاتی شدن این طرح دانست.

وی ادامه داد: در این طرح حمایت‌های ویژه‌ای همانند اعطای وام تبصره ۱۸ معاونت علمی با سود سالیانه ۱۷ درصد، مدت بازپرداخت ۴۸ ماه و یک سال تنفس، تسهیل و توانمندسازی شرکت‌ها در روند اخذ مجوز دانش‌بنیان برای شرکت‌های نوپا، تسهیل و توانمندسازی شرکت‌ها در فرآیند دریافت مجوز تأسیس و بهره‌برداری از سوی وزارت صمت، بهره‌مندی از حمایت‌های مالی صندوق نوآوری و شکوفایی و اعطای تسهیلات کم‌بهره جهت حمایت از اخذ استاندارد CE اروپا برای شرکت‌های نوپا این حوزه ارائه می‌شود.

راهکاری برای افزایش ارزآوری از تجهیزات پزشکی 

عبدالناصر آزادبخت سرپرست دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی وزارت صمت نیز گفت: برای کوتاه شدن فرآیند اخذ مجوز‌های تجهیزات پزشکی، اقداماتی صورت گرفته تا با پیشرفت سریع‌تر امور، افزایش تولید و صادرات محصولات در این حوزه، ارزبری کاهش یابد و ارزآوری افزایش یابد.

محمدرضا کاشفی، معاون توسعه مدیریت و جذب منابع معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری نیز به مدل جدید حمایت‌های معاونت از شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و توضیح داد: اگر شرکت‌های بزرگ حوزه تجهیزات پزشکی اقدام به ایجاد شرکت‌های نوپا کنند در اولویت دریافت تسهیلات این طرح جدید قرار خواهند گرفت و تسهیلات به آنها سریعاً پرداخت خواهد شد.

جعفر نیکزاد، مشاور رئیس سازمان غذا و دارو نیز بیان کرد: یک تفاهم‌نامه برای تسهیل در فرآیند تولید تجهیزات پزشکی با فناوری بالا بین معاونت علمی و سازمان غذا و دارو در حال تدوین است. در راستای حمایت از صادرات دانش‌بنیان تجهیزات پزشکی و تسهیل در فرآیند اخذ مجوز‌های مربوطه، یک آیین‌نامه در حال نوشتن بوده و در ماه آینده به اجرا در خواهد آمد.

دکمه بازگشت به بالا