بین الملل

با وجود جایگاه خوب در سابر دنیا زیر ساخت مناسبی نداریم/ پاکدامن با لغزش کوچک به مدال نرسید

بدن بازیکنان مقابل آمریکا خالی کرد

رییس فدراسیون شمشیربازی از کسب مدال برنز تیم ملی شمشیربازی سابر در جام جهانی مادرید ابراز خوشحالی کرد‌.

علیرضا پورسلمان در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، در خصوص نتایج سابریست‌ها در جام جهانی مادرید اظهار داشت: مسابقات سختی بود و واقعا به طور عجیبی فشار زیادی تحمل کردیم. شرایط سابر دنیا در تمامی بخش‌ها از جمله داوری متفاوت شده و تغییر کرده است. ما هم باید ابزار‌های متفاوتی در اختیار داشته باشیم که بتوانیم این درخشش را تداوم بدهیم.

** پاکدامن برای مدال از شانس بد دچار لغزش شد

وی افزود: تعداد شرکت کننده ها در اسپانیا نزدیک به ۴۵ کشور بود و تقریبا تمام ظرفیت سابر دنیا در مادرید جمع شده بودند. در بخش انفرادی علی پاکدامن از کسب مدال بازماند. او برای رسیدن به مدال یک ضربه نیاز داشت که از شانس بد دچار لغزش شد. بچه‌های دیگر ما هم خوب کار کردند و به آن‌ها خسته نباشید و خداقوت می‌گویم.

** دستگاه ورزش شمشیربازان را بیشتر ببینند

رییس فدراسیون شمشیربازی تصریح کرد: موضوع مهم این است که خیلی دنبال کسب سهمیه انفرادی نیستیم و بخش انفرادی برای ما جنبه تدارکاتی دارد، چون بیشتر دنبال کسب سهمیه تیمی هستیم.ما تا حد توان ابزار‌های لازم را برای تیم‌های خودمان فراهم می‌کنیم و در سوی مقابل هم انتظارمان از دستگاه ورزش این است شمشیربازان را بیشتر ببینند. کاری که ما در المپیک توکیو نکردیم در اینجا با ایتالیا بازی را بردیم و آن شکست را جبران کردیم.

** بدن بچه ها خالی نمی کرد آمریکا را هم می بردیم

پورسلمان با اشاره به اینکه استراحت کوتاه مدت دلیل شکست ایران از آمریکا بود، گفت: پس از مسابقه سنگین با گرجستان اگر بدن بچه‌ها خالی نشده بود آمریکا را هم می‌بُردیم. پس از بازی سنگین با گرجستان با آمریکا مصاف دادیم و چون استراحت کمی داشتیم دلیلی شد تا ضعیف بازی کنیم. اگر زمان بیشتری داشتیم این تیم را هم شکست می‌دادیم.

** زیرساخت مناسبی در شمشیربازی نداریم

وی با اشاره به اینکه انتظار توجه بیشتری از مسئولان ورزش کشور دارد، اظهار داشت: نتیجه خوبی گرفتیم و از این بابت به مردم و جامعه ورزشی تبریک می‌گویم و این مدال را تقدیم جامعه ورزش می کنم و امیدوارم بیشتر از گذشته دیده شویم. نشان دادیم استعداد‌های خوبی برای کسب نتیجه داریم و تنها باید مورد توجه قرار بگیریم، چون می‌توانیم کار‌های بزرگی انجام دهیم. باید در دو اسلحه دیگر هم خوب کار کنیم تا همانند اسلحه سابر آقایان در میادین مهم بیشتر از قبل خوش بدرخشیم، البته این اتفاق بدون ابراز امکانپذیر نیست. متاسفانه شمشیربازی با این جایگاهی که در دنیا دارد هنوز زیر ساخت مناسبی در اختیار ندارد. البته ما بدون توجه به این مساله برنامه‌هایمان را ادامه خواهیم داد.

** دیروز ساختار شکنی خوبی در شمشیربازی کردیم

رییس فدراسیون شمشیربازی عنوان کرد: خوشبختانه در این مدت وزیر ورزش و رییس و دبیر کمیته ملی المپیک عنایت ویژه‌ای به ما داشته‌اند هر چند که باید اسلحه سابر بانوان هم برای حضور در هانگژو دیده شوند زیرا وقتی این جایگاه خوب را داریم در بخش بانوان هم می‌توانیم اتفاقات خوبی رقم بزنیم. پس از این کار بزرگ پاداش خوبی و به اندازه وسع فدراسیون به بچه‌ها می‌دهیم. تیم ما ساختارشکنی بزرگی در شمشیربازی انجام داد به طوری که علی پاکدامن قهرمان المپیک را حذف کرد. در بخش تیمی تیم‌های بزرگی به مدال نرسیدند از جمله کره یا گرجستانی که پس از حذف کردن کره ما آن‌ها را بُردیم،کار سختی بود که خداراشکر اتفاق افتاد. امیدوارم این ساختارشکنی تداوم داشته باشد.

** با همکاری فرانسه آکادمی می زنیم

پورسلمان در پایان با اشاره به تاسیس ۲ آکادمی در شهر‌های تهران و اصفهان از سوی کشور فرانسه گفت: ان‌شاءالله با هماهنگی بهترین آکادمی در فرانسه کار مشترکی انجام می دهیم  تا از ظرفیت آکادمی کریستین فرانسوی در در ایران استفاده کنیم.

دکمه بازگشت به بالا