با توافق آمریکایی‌ها الواح هخامنشی امسال برمی‌گردد

عزت‌الله ضرغامی گفت: طبق توافق آمریکایی‌ها زمینه بازگشت باقی‌مانده الواح هخامنشی مشخص شده است. باقی‌مانده الواح هخامنشی آرام آرام امسال به ایران برگردانده می‌شود.

به گزارش باراناخبر، از ۱۷ هزار قطعه لوح هخامنشی که همچنان در اختیار مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو قرار داشت، ۳۵۰۶ لوح به ایران برگردانده شد. اکنون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفته است که سرنوشت باقی‌مانده الواح هخامنشی در آمریکا امسال مشخص می‌شود. او از سفر کارشناسان میراث فرهنگی ایران در آبان‌ماه به آمریکا خبر داده و گفته است که زمینه بازگشت باقی‌مانده الواح هخامنشی مشخص شده است.

عزت‌الله ضرغامی که در یک برنامه رادیویی سخن می‌گفت، با اشاره به دو اتفاق مهمی که برای میراث فرهنگی ایران رخ داده است؛ ثبت ۵۴ کاروانسرا در قالب یک پرونده در یونسکو و بازگشت ۳۵۰۶ لوح هخامنشی به ایران، اظهار کرد:‌ درباره رویداد نخست این نکته حائز اهمیت است که ۵۴ کاروانسرا باهم ثبت جهانی شده‌اند که در سطح جهانی کم‌نظیر است.  

او یادآور شد: این ۵۴ کاروانسرا به لحاظ جغرافیایی و نیز زمانی دارای اهمیت است و ۲۴ استان و از دوره ساسانی تا قاجار را شامل می‌شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین درباره بازگشت الواح هخامنشی، ‌گفت: اصل این الواح ۳۰ ‌هزار قطعه بوده است که در سال ۱۳۱۱ خورشیدی و هم‌زمان با پهلوی اول کشف و به منظور رمزگشایی و مطالعه به مؤسسه شرق‌شناسی شیکاگو ارسال شدند. این الواح مجموعه‌ای از سندهای مدیریتی، اقتصادی، ‌ اجتماعی و راه‌هاست؛ یعنی ۲۵۰۰ سال قبل کارگر ایرانی فیش حقوقی داشته است. کسانی که ادعای تمدن می‌کنند و بدترین شیوه‌های حقوق بشر را امروز در دنیا پیاده می‌کنند و دنبال این هستند که هویت ما را از بین ببرند، خوب است این حقایق را بدانند. آن هم زمانی که خود مدعیان امروزی حقوق بشر، از برده‌هایشان برای مصالح استفاده می‌کردند و آن‌ها را می‌کشتند و ساختمان‌های خود را بالا می‌بردند.

ضرغامی ادامه داد: همه این اسناد یک جا کشف شد و قرار بر این بود که این الواح بعد از مطالعه به ایران بازگردد، اما این اتفاق نیفتاد تا این که پیگیری‌های حقوقی ایران نتیجه داد و خوشبختانه شاهد بازگشت این الواح هستیم.

او یادآور شد: در دوره‌های قبل و در دولت‌های گذشته نیز استرداد الواح پیگیری شد و نتیجه‌بخش بود، اما این محموله، بزرگترین و مهم‌ترین محموله الواح هخامنشی است که به ایران بازگشته است. چهار سال هم معطل مانده بود و در پی کارشکنی‌های جدی در حوزه تحریم‌ها بودند، اما در نهایت با پیگیری‌های وزارت امور خارجه، بخش حقوقی نهاد ریاست‌جمهوری و از همه مهم‌تر شخص آقای رئیس‌جمهور این الواح به ایران برگشت.  

وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درباره روند بازگشت بقیه الواح نیز گفت: زمینه برای برگشت باقی الواح هم ایجاد شده و قرار است طبق توافقی که آمریکایی‌ها انجام دادند، کارشناسان ما به این کشور بروند و مابقی الواح را صحت‌سنجی کنند و پس از آن آرام آرام باقی الواح به ایران بازخواهد گشت.

ضرغامی با بیان این‌که الواح بازگردانده‌شده به مخازن امن موزه ملی ایران منتقل شده‌اند، افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها به دنبال این هستیم تا بخشی از این الواح برای عموم مردم در معرض نمایش قرار گیرد.

بیشتر بخوانید:

چرا الواح هخامنشی دیر به ایران برگشت؟

او همچنین به روز جهانی و هفته گردشگری اشاره کرد و گفت: ما برنامه‌های متعددی را برای حوزه گردشگری داریم که به‌عنوان مثال هم‌زمان با فرا رسیدن روز جهانی گردشگری، ۱۸۰ هتل و مرکز اقامتی به بهره‌برداری خواهد رسید.

او افزود: یکی از چالش‌های حوزه گردشگری ورودی، موضوع لغو روادید با کشورهای مختلف است که با روسیه این لغو روادید اجرایی شد.

وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همچنین با اشاره به اهمیت موضوع سامان‌دهی سرویس‌های بهداشتی، گفت: این موضوع را با جدیت، شخصاً دنبال می‌کنم. حتی گاهی برخی از دوستان به من می‌گویند بهتر است شما به‌عنوان وزیر درباره این موضوع خیلی صحبت نکنید، اما به خاطر نوکری مردم ایرادی ندارد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا