اقتصادی

ایران می‌تواند بخشی از نیازهای انرژی جهان را تأمین کند

وزیر نفت گفت: تحریم کنندگان فکر می کنند با کمک ابزارهای تروریستی می توانند مانع توسعه و پیشرفت ایران شوند اما این تحریم ها شمشیر دولبه ای است که آنها را گرفتار کرده است.

به گزارش باراناخبر، جواد اوجی امروز در سخنرانی خود در کنفرانس بین المللی انرژی جمهوری آذربایجان با حضور وزیران و نمایندگان حدود 30 کشور جهان، با اشاره به موفقیت ایران در تولید نفت و گاز، گفت: توسعه نفت و گاز ایران. متوقف نشده است.

وی با یادآوری اینکه ایران یکی از بزرگترین ظرفیت های گازی جهان را دارد و ذخایر گازی ایران حدود 34 تریلیون متر مکعب است و می تواند بخش قابل توجهی از نیاز جهان را تامین کند، افزود: اکنون ظرفیت تولید یک میلیارد متر مکعب گاز را داریم. در روز البته ظرفیت تولید نفت ما حدود 4 میلیون بشکه در روز و ظرفیت تولید سالانه محصولات پتروشیمی حدود 92 میلیون تن است.

وزیر نفت با بیان اینکه ظرف 8 سال آینده باید ظرفیت تولید گاز ما به 1.4 میلیارد متر مکعب در روز برسد، افزود: دنیا تشنه انرژی است و ایران می تواند بخشی از این نیاز را تامین کند. جمهوری اسلامی ایران آمادگی پذیرش سرمایه گذاری در تولید و تجارت گاز را دارد. ایران در چهارراه ترانزیت انرژی جهان قرار دارد. علاوه بر این، تولیدکنندگان بزرگی در شمال ایران مانند روسیه و ترکمنستان وجود دارد و قطر در جنوب است و ما ظرفیت انتقال این منابع بزرگ را به بازارهای مصرف داریم.

نیاز مردم دنیا به بهره مندی از نعمت انرژی

اوجی با اشاره به لزوم بهره مندی مردم جهان از نعمت انرژی گفت: جمهوری اسلامی ایران خواستار برخورداری همه مردم جهان از این نعمت الهی است و با زیرساخت های خوب و قوی، کشور آماده است. همکاری در تمامی بخش های توسعه، تجارت و نفت و گاز را به اطلاع کشورهای جهان و منطقه می رسانیم.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه نفت و گاز در ایران، بومی بودن فناوری های انرژی در ایران را فرصت مناسبی برای همکاری مشترک با کشورهای منطقه دانست و گفت: تجربه انتقال گاز از ترکمنستان به جمهوری آذربایجان را می توان برای همه کشورهای همسایه تکرار کرد.» ما بعد از گازپروم دومین شبکه خط لوله بزرگ را داریم و پروژه های انرژی خوبی را شناسایی کرده ایم.

وی ادامه داد: ما حتی گاز کشورهایی را که دیر پرداخت می‌کنند قطع نکرده‌ایم و از همه کشورها و شرکت‌های علاقه‌مند دعوت می‌کنیم که در بالادستی و پایین‌دستی در صنعت نفت و همچنین انتقال و ترانزیت حامل‌های انرژی سرمایه‌گذاری کنند. او گفت.

اوجی توجه به انرژی های پاک را یکی از اولویت های کشور دانست و گفت: امسال حدود هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر تولید کرده ایم و با برنامه ریزی های انجام شده در چهار سال آینده این میزان به 4000 مگاوات خواهد رسید.

وزیر نفت روز گذشته (چهارشنبه 20 خرداد) برای شرکت در فعالیت های هفته انرژی در باکو و گفتگو با مقامات حاضر در این رویداد بین المللی سه روزه عازم آذربایجان شد.

این رویدادها از 1 تا 3 ژوئن (11 تا 13 خرداد) با حمایت رسمی وزارت انرژی جمهوری آذربایجان و سوکار برگزار می شود. نمایشگاه نفت و گاز خزر اولین نمایشگاهی است که هر ساله از زمان استقلال جمهوری آذربایجان برگزار می شود و بیش از 250 شرکت از سراسر جهان را گرد هم می آورد.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا