اجتماعی

انتقاد شهردار لندن از بی‌توجهی دولت سوناک به بحران اقلیمی

روزنامه گاردین در گزارشی با اشاره به هشدارِ شهردار لندن منتشر کرد: پایتخت انگلیس با چشم‌انداز «فوق‌العاده نگران‌کننده‌ای» در مورد افزایش دما در آینده روبروست.

به گزارش باراناخبر، «صادق خان» شهردار لندن با استناد به داده‌های یک گزارش مستقل و موقت در زمینه تاب‌آوریِ لندن در برابر تغییرات آب و هوایی، نسبت به افزایش غیرمعمول دمای هوا (متوسط ۴۵ درجه سانتیگراد) در این شهر که ناشی از وخیم‌تر شدن تغییرات اقلیمی است، هشدار داده است.

«صادق خان» با اشاره به اطلاعات کارشناسی در این گزارش گفت: این یافته‌ها، تصویری نگران‌کننده برای آینده پایتخت ارائه می‌کند و وخیم‌تر شدن تغییرات اقلیمی می‌تواند دمای (غیرمعمول) ۴۵ درجه سانتیگراد را برای لندن به ارمغان ‌آورد.

او در یک اجلاس آب و هوایی در «نیویورک» که در آن، دولت‌ها گردهم آمدند تا در مورد چگونگی مقابله با گرمای شدید بحث و تبادل‌نظر کنند به خبرنگار روزنامه گاردین گفت: برخی از خانه‌ها در طول روز خیلی گرم هستند، خانه‌های سالمندان و مدارس نیز گرمای شدید را تجربه می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

وی همچنین بر نیاز به سازگاری فوری با این دماها تاکید کرد و گفت: اکنون زمان آن رسیده تا کسانی که اقدام در این زمینه را به تعویق می‌اندازند، بیدار شوند.

صادق خان اظهار داشت که از کاشت درختان بیشتر و نصب تهویه مطبوع در اتوبوس‌های حمل و نقل شهری تاحدودی برای مقابله با این بحران اطمینان‌بخش بوده با این حال از عملکرد دولت کشورش انتقاد و بر نیاز به «حمایت بیشتر دولت» برای کمک به شهرها به منظور سازگاری با تغییرات آب و هوایی تاکید کرد.

انتقاد شهردار لندن از بی‌توجهی دولت سوناک به بحران اقلیمی

شهردار لندن در آستانه برگزاری مجمع عمومی سالانه سازمان ملل در نیویورک در مصاحبه با گاردین گفته است: ما در حال یادگیری تخصص و اقدامات دیگر شهرهای جهان در این زمینه هستیم اما نمی‌توانیم وانمود کنیم که عقب نیستیم زیرا انگلیس به کندی پیش می‌رود.

وی اظهار کرد: ما باید همه چیز را در این زمینه صرف کنیم و این درحالیست که از حمایت بسیار اندکی از سوی دولت برخوردار بوده‌ایم.

بنابر گزارش آناتولی، صادق خان تاکید کرد: این واقعیت که نخست وزیر کشور ما (ریشی سوناک) به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌آید و ممکن است به اجلاس COP۲۸ هم نرود، گویای همه چیز است.

انتقاد شهردار لندن از بی‌توجهی دولت سوناک به بحران اقلیمی

بررسی آب و هوای لندن در ماه ژوئن تقریباً یک سال پس از آن که این شهر شاهد موج گرمای غیرمنتظره و رکوردشکنی در این عرصه بود، آغاز شد.

دمای هوا در لندن برای اولین بار در ژوئیه سال گذشته از ۴۰ درجه سانتیگراد فراتر رفت.

در همین حال، رصدخانه تغییرات اقلیمیِ اروپایی «کوپرنیک» اعلام کرد: گرمای ماه اوت هم در تابستان امسال رکورد زد و ماه گذشته میلادی، گرمترین اوتِ ثبت شده در تاریخ هواشناسی جهان بوده است.

این در حالیست که دو ماه قبل از آن نیز گرم‌ترین ماه‌های «ژوئن» و «ژوئیه» در جهان ثبت شد و این سومین ماه متوالی در سال جاری بوده که چنین رکوردی به ثبت رسیده است.

انتقاد شهردار لندن از بی‌توجهی دولت سوناک به بحران اقلیمی

بنابر گزارش اخیر رویترز، گرمای هوا در ماه اوت باعث شده که در نیمکره شمالی کره زمین، گرم‌ترین تابستان از سال ۱۹۴۰ که ثبت داده‌ها آغاز شد، رقم بخورد.

در عین حال ماه ژوئیه در تابستان امسال کماکان رکورددار گرم‌ترین ماه ثبت شده بوده است.

بنابر تخمین‌های موجود، هوا در ماه اوت امسال حدود ۱.۵ درجه سلسیوس گرم‌تر از میانگین پیش‌ از صنعتی شدن برای دوره سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ میلادی بوده است.

به گفته کارشناسان، در اروپا، ماه اوت در بخش‌های بزرگی از اروپای مرکزی و اسکاندیناوی مرطوب‌تر از حد معمول بود که منجر به وقوع سیل شد در حالی که فرانسه، یونان، ایتالیا و پرتغال شاهد خشکسالی‌هایی بودند که منجر به آتش‌سوزی‌های جنگلی شد.

بنابر گزارش این موسسه، همچنین دمای بسیار بالاتر از میانگین در استرالیا، چندین کشور آمریکای جنوبی و در اطراف قسمت‌های مختلف قطب جنوب در ماه اوت ثبت شده است.

در عین حال، اقیانوس منجمد جنوبی هم گرم‌ترین دمای روزانه آب‌های سطحی خود را در تاریخ ثبت کرده و به طور کلی گرم‌ترین ماه خود را داشته است.

انتقاد شهردار لندن از بی‌توجهی دولت سوناک به بحران اقلیمی

دمای زمین از زمان شروع عصر صنعتی تاکنون ۱.۱ درجه گرمتر شده و اگر کشورها به شدت از تصاعد گازهای گلخانه‌ای کم نکنند، روند گرمایش ادامه خواهد یافت.

دانشمندان مدت‌هاست هشدار داده‌اند که تغییرات آب و هوایی ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای که عمدتا خود ناشی از سوختن سوخت‌های فسیلی است، توالی موج‌های گرما را بیشتر، شدید و کشنده‌تر می‌کند. این دانشمندان سال‌هاست که می‌گویند دولت‌ها باید برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اقدامات جدی انجام دهند.

انتشار گازهای گلخانه‌ای به دلیل فعالیت‌های مختلف انسانی از جمله احتراق سوخت‌های فسیلی، جنگل‌زدایی، استفاده از کودهای شیمیایی در کشاورزی و … در حال افزایش است. در همین حال، داده‌های کارشناسان اروپایی نشان می‌دهد که میانگین سالانه جهانی غلظت دی اکسید کربن و متان در جو در حال افزایش است.

انتهای پیام

گروه تحریریه علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با نگاهی منصفانه به تفاوت‌های اجتماعی و تبعیضات نژادی.
دکمه بازگشت به بالا