بین الملل

امیرعبداللهیان: بزودی برنامه همکاری‌های بلندمدت با مالزی تدوین می‌شود

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری آنلاین باراناخبر، اخیرا حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران میزبان همتای مالزیایی در تهران بود، سفری برای نخستین بار در دولت سیزدهم. 

«زمبری عبدالقادر» وزیر خارجه مالزی که در پاسخ به دعوت همتای ایرانی و به منظور گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرده بود، دوشنبه ۳۰ مرداد ماه در محل وزارت امور خارجه مورد استقبال رسمی حسین امیرعبداللهیان قرار گرفت. وزیر خارجه مالزی همچنین با رئیس جمهور و رئیس مجلس ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه را مرور کرد و ایران را شریک مهم مالزی در منطقه و جهان اسلام خواند و گفت که در اکتبر منتظر سفر همتایش است.

۳۱ آگوست (هشتم شهریور ماه/دیروز) نیز روز ملی مالزی بود. حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همزمان با روز ملی مالزی ۳۱ آگوست در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس فرارسیدن روز ملی مالزی به ملت و دولت این کشور تبریک گفت و نوشت: فراررسیدن روز ملی مالزی را به ملت، دولت و «زمبری عبدالقادر»  وزیر امور خارجه مالزی تبریک می‌گویم.

وی افزود: ایران محدودیتی برای توسعه روابط با کشور برادر و مسلمان مالزی قائل نیست و بزودی با تدوین برنامه همکاری‌های راهبردی بلندمدت بین دو کشور شاهد جهش در سطوح مختلف از روابط خواهیم بود.

وزرای خارجه دو کشور ۱۴ تیر ماه سال جاری و در حاشیه اجلاس وزرای امور خارجه جنبش عدم تعهد در جمهوری آذربایجان با یکدیگر دیدار و درباره موضوعات دوجانبه، منطقه و جهان اسلام گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. وزیر امور خارجه ایران دو کشور را دارای اشتراکات فراوان خواند و ارتقای همکاری‌ها در حوزه‌های اقتصادی و تجاری هم‌تراز با سطح همکاری‌های دو کشور در حوزه سیاسی را مورد تأکید قرار داد.

سفیر مالزی پیش از این در دیدار با «محمد مهدی زاهدی» رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و مالزی بیان کرد که در سفر ماه اکتبر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران به مالزی توافقی با وزیر امور داخلی مالزی در زمینه انتقال زندانیان به امضا می‌رسد و نسبت به توسعه همکاری‌های دو کشور به ویژه در زمینه توسعه گردشگری و حل مشکلات بانکی دانشجویان ایرانی حاضر در مالزی ابراز امیدواری کرد.

اول شهریور ماه سالجاری نیز «داتوک سری انور ابراهیم» نخست وزیر مالزی با آیت الله  سید ابراهیم رئیسی تلفنی گفت‌وگو و بر گسترش روابط با ایران تأکید کرد.‌(اینجا بخوانید)

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا