بین الملل

السودانی: توقف جنگ غزه از اولویت‌های عراق است

نخست‌وزیر عراق تاکید کرد که توقف جنگ در نوار غزه از اولویت‌های کشورش است و بغداد از فلسطینی‌ها در دستیابی به حق و حقوقشان حمایت می‌کند.

به گزارش باراناخبر، محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق در یادداشتی تحت عنوان «توقف جنگ غزه از اولویت‌های عراق است» که توسط روزنامه الشرق الاوسط منتشر شده است، تاکید کرد: به گوش تمامی جهانیان می‌رسانیم که موضع ما در قبال فلسطین واضح و ثابت است و بر حق فلسطینی‌ها برای تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس تاکید دارد.

وی گفت: این موضع قاطع عراق است، ما آن را در سپتامبر سال جاری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تکرار کردیم. این موضعی برای دولت ما در حمایت از مسئله فلسطین بوده و خواهد ماند و ما همواره به دنبال آن هستیم که ملت فلسطین از حقوق مشروع برای زندگی در صلح در داخل کشور مستقل خود و امنیت و حاکمیت برخوردار باشند.

السودانی افزود: امروز نیز پس از کشتار بیمارستان المعمدانی و بمباران بی‌رویه غیرنظامیان بی‌دفاع در نوار غزه که منجر به شهادت هزاران تن در نتیجه تجاوزات صهیونیست‌ها شد، بر همین اصل تاکید می‌کنیم.

وی تاکید کرد: بر اساس آگاهی دولت از لزوم ایفای نقش تاریخی عراق در منطقه، بغداد از همان لحظه آغاز درگیری در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، وارد گفت وگوهای جدی شد. ما یک سلسله گفت‌وگوهای تلفنی با رهبران عرب انجام دادیم که در آن بر اهمیت وحدت موضع عربی و اسلامی در مورد آنچه فلسطینیان در معرض آن قرار دارند و همچنین بر لزوم توقف تشدید تنش، رعایت حقوق بشر و اعمال فشار بر رژیم صهیونیستی تا پایان تجاوزات خود به سرزمین‌های اشغالی و همچنین آغاز مذاکراتی که منجر به پایان منازعه و شروع به یافتن راه حل‌های عملی  تاکید کردیم که عدالت را برای ملت فلسطین به ارمغان می‌آورد.

السودانی ادامه داد: ما به حرکت دیپلماتیک با کشورهای دوست و برادر ادامه دادیم و بر موضع قاطع و اصولی عراق مبنی بر حق فلسطین برای ایجاد کشور مستقل خود در خاک ملی خود و لزوم حفاظت از اماکن مقدس در سرزمین‌های فلسطین در برابر تلاش برای محو هویت تاریخی آنها تاکید کردیم. ما بر حمایت عراق از پایداری غیرنظامیان در نوار غزه تحت محاصره و تمام تلاش‌های امدادی برادران و دوستانمان و اهمیت در برداشتن گام های جدی و مسئولانه جامعه بین‌المللی برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی تاکید کردیم.  ما همچنین از طریق وزارت امور خارجه خواستار تشکیل جلسه اضطراری اتحادیه عرب برای کمک به ملت فلسطین شدیم.

وی تصریح کرد: در تأیید مواضع قاطع و اصولی عراق در قبال مسئله فلسطین، به سرعت برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه که در محاصره نیروهای اشغالگر صهیونیستی است، با هماهنگی دولت مصر اقدام کردیم. ما به درخواست مصر برای برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی به منظور بررسی تحولات میدانی در غزه و چگونگی حمایت از ساکنان این منطقه بدون به خطر انداختن حق آنها برای ماندن در سرزمین خود و برخورداری از امنیت و صلح پاسخ مثبت می‌دهیم.

نخست وزیر عراق در ادامه تصریح کرد: در جریان این کنفرانس، ما مشتاقانه منتظر مواضع سیاسی یکپارچه کشورهای بزرگ به منظور ایجاد راه حلی عادلانه برای فلسطینی‌ها هستیم و معتقدیم که مصر، عراق، برادران و دوستان می‌توانند نقشی محوری در بلوغ راه حل سیاسی ایفا کنند و جلوی ماشین جنگی و آوارگی فلسطینی‌ها چه در داخل و چه در آن سوی مرزها را بگیرند.

السودانی خاطرنشان کرد: ما همچنین بر اتخاذ یک سازوکار واحد توسط کشورهای عربی و اسلامی برای ارائه کمک‌های بشردوستانه، پزشکی و مالی به مردم غزه فشار خواهیم آورد و همچنین از آمریکا و جامعه جهانی می‌خواهیم که خواسته‌های مشروع ملت فلسطین را جدی بگیرند. عراق از طریق روابط متوازن خود با کشورهای منطقه و جامعه بین المللی به دنبال اعمال فشار برای توقف رنج ملت فلسطین در غزه و دیگر مناطق سرزمین‌ فلسطین با هدف یافتن راه حل‌هایی است که منجر به تشکیل کشور فلسطین به پایتختی قدس می‌شود.

السودانی در پایان خاطرنشان کرد: عراق مخالفت قاطعانه خود را با اینکه مسئله فلسطین از مسئله زمین و مردم به مسئله آوارگی و کمک‌های بشردوستانه تبدیل شود، اعلام می‌کند. بغداد معتقد است، اکنون زمان آن فرا رسیده است که کل جهان عرب و اسلام موضعی واحد در قبال فلسطینی‌ها اتخاذ کنند تا به رنج‌های چند دهه‌ای و درگیری که آتش آن خاموش نمی‌شود، پایان دهند و به دنبال راه حلی عادلانه و واقعی باشند.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا