بین الملل

اف-16؛ جنگنده‌ای با هزینه بازآماد بالا و ناتوان درعبور از پدافند روسیه

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین باراناخبر، تحلیلگران نظامی بر این باورند که هزینه بازآماد جنگنده‌های «اف-۱۶» اهدایی آمریکا به اوکراین بالاست و کارایی نظامی مناسبی برای این کشور جهت مقابله با روسیه ندارد.

به گزارش وبگاه «صدای اوکراین»، «تام کوپر» تحلیلگر نظامی اتریشی روز چهارشنبه گفت، نگهداری از جنگنده‌های اف-۱۶ برای اوکراین هزینه گزافی دارد و نتیجه مناسب به همراه نخواهد داشت.

وی گفت: «مشکل اف-۱۶، جنگنده چند منظوره نسل چهارم ساخت آمریکا این است که هزینه بازآماد این هواپیماها بسیار بالاست.»

وزارت دفاع اوکراین جمعه گذشته اعلام کرد که این کشور نیازمند دستکم ۴۸ فروند جنگنده اف-۱۶ بوده تا بتواند به مرزهای خود در سال ۱۹۹۱ برسد.

کوپر ادامه داد: «شما یک جنگنده اف-۱۶ می‌گیرید، خدمه هوایی، خلبانان و کارکنان زمینی خود را به مدت ۴ تا ۶ ماه آموزش می‌دهید تا آنها را به کار گیرند، اما ۶ ماه بعد همه این جنگنده‌ها ازهم می‌پاشند، زیرا آنها ۴۰ سال پیش تولید شده و عمرشان به پایان رسیده است.»


پدافند روسیه

 

وی با تاکید بر سخت بودن عبور جنگنده‌های اف-۱۶ از پدافند قدرتمند روسیه افزود، اگر اوکراین هواپیماهایی مانند جنگنده نسل چهارم «ساب گریپن» ساخت سوئد، جنگنده «اف-۱۸ هورنت» یا «اف-۳۵ لایتنینگ ۲» ساخت آمریکا را دریافت کند، بهتر است.

از سویی دیگر، روسیه در زمینه ارسال این جنگنده‌ها به اوکراین هشدار داده است. «آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا درباره ارسال جنگنده اف-۱۶ به اوکراین و دخالت کشورهای عضو ناتو گفت، هیچ زیرساختی برای عملیاتی کردن اف-۱۶ در اوکراین و تعداد مورد نیاز خلبان و پرسنل تعمیر و نگهداری آن نیز وجود نخواهد داشت.

وبگاه آمریکایی «بیزینس اینسایدر» نیز به نقل از یک کارشناس هوانوردی نوشت که جنگنده اف-۱۶ شکننده است و به پایگاه‌های هوایی ویژه نیاز دارد و این پایگاه‌ها می‌توانند توسط روسیه شناسایی و هدف قرار گیرند.

«جاستین برونک» کارشناس اندیشکده «روسی» گفت: «جنگنده اف-۱۶ ورودی هوای بزرگ در زیر دماغه دارد که همه چیز را مستقیما از زمین به درون خود می‌مکد. بنابراین جت‌ها به پایگاه‌های هوایی بسیار تمیز و خوب نیاز دارند.»

برونک گفت: «باید کارهای زیادی انجام داد تا باندهای قدیمی اوکراینی به اندازه کافی تمیز شوند تا بدون خطر و بدون آسیب دیدن موتورها بتوان از جنگنده اف-۱۶ استفاده کرد. علاوه بر این، بسیاری از فرودگاه‌های اوکراین برای استفاده این جنگنده بسیار کوتاه هستند»(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

دکمه بازگشت به بالا