استان ها

اعطای امتیازهای ویژه به استادان برای حضور در انجمن‌های علمی

گروه استان های خبرگزاری آنا; انجمن های علمی دانشجویی متشکل از دانشجویان فعال، با انگیزه و با ظرفیت بالا هستند که دانشجویان علاقه مند به فعالیت های پژوهشی و علمی را متحد و متمرکز می کنند. بیشتر این ظرفیت ها به صورت بالقوه و در صورتی که دانشگاه ها بستر مناسبی برای فعالیت انجمن ها فراهم کنند، شروع کار است. تحقق این ظرفیت ها دور از دسترس نخواهد بود. لذا برای تشویق روحیه علمی، توانمندسازی و ایجاد انگیزه در دانشجویان، دانشگاه باید انجمن های علمی دانشجویی را فعال و حمایت کند.

انجمن‌های علمی دانشگاه آزاد اسلامی چند سالی است که زیر نظر باشگاه طلاب جوان و نخبگان دانشگاهی در هر واحد دانشگاهی فعالیت می‌کنند و فعالیت‌های آنها هر ساله فهرست‌بندی و اعلام می‌شود.

انجمن علوم کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد با 160 امتیاز و 32 فعالیت در آخرین رده بندی دفتر مرکزی باشگاه نخبگان و دانش پژوهان جوان دانشگاه آزاد اسلامی در گروه ملی A+ قرار گرفت.

خبرنگار خبرگزاری آنا در این موردتوسعه دانش جدید با انجمن های علمی» درباره ماموریت ها، اهداف، برنامه ها، دستور کارها و دستاوردهای انجمن علمی گروه کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد، دکتری شبنم شادرو. در نرم افزار کامپیوتر، یکی از اعضای هیئت علمی گروه کامپیوتر و دبیر این انجمن به گفتگو پرداختند.


بیشتر بخوانید:

تقویت انجمن های علمی با حمایت مستمر از دانشجویان پژوهشگر

وقتی انجمن های علمی انگیزه تحصیلی دانش آموزان را افزایش دهند

انجمن های علمی کرونا را نادیده گرفتند


آنا: معرفی انجمن علوم کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد.

سایه: از بهمن ماه ۱۳۹۷ به عنوان رئیس انجمن علمی گروه کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد انتخاب شدم و به همراه بازرس انجمن و پنج دانشجوی رشته کامپیوتر فعالیت را آغاز کردیم. البته اکنون حدود 10 عضو فعال داریم که با سایر دانشجویان کامپیوتر همکاری می کنند.

تا کنون کارگاه های برنامه نویسی و مهارت های کامپیوتری، دوره های تخصصی، کنفرانس ها و وبینارها و بازدیدهای علمی در انجمن علمی گروه کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد برگزار شده است. به دلیل اینکه سرپرست تیم مسابقات برنامه نویسی دانشگاه نیز هستم، بیشتر سعی کرده ایم برای ارتقای سطح برنامه نویسی دانشجویی بین تیم های برنامه نویسی و جامعه تعامل دو طرفه ایجاد کنیم. در انجمن علمی دوره هایی برای آموزش دانش آموزان مستعد در زمینه برنامه نویسی برای تدریس در مدارس برگزار شد و پس از آموزش هنرجویان توانستیم با برگزاری سمینارها و دوره های مفید برای دانش آموزان و معرفی گروه کامپیوتر مشهد مهارت های آنها را به نمایش بگذاریم. دانشگاه آزاد.

ما مسابقات برنامه نویسی را برای تشویق و ارزیابی دانشجویان در طول ترم برگزار کرده ایم تا اشتیاق کسب مهارت های برنامه نویسی در دانشگاه را افزایش دهیم. با توجه به اینکه مسئولیت اجرایی معاونت پردیس بین الملل خراسان رضوی را نیز بر عهده دارم، تلاش می کنیم دوره های خوبی را برای دانشجویان مشهد و گلبهار برگزار کنیم.

آنا: جایگاه و وظایف انجمن های علمی در دانشگاه ها را چگونه ارزیابی می کنید و وجود آنها را چقدر مفید می دانید؟

سایه: انجمن های علمی همیشه نقش مهمی در دانشگاه ها ایفا می کنند و ایفا می کنند، جوامع می توانند در ارتقای سطح علمی، مهارت های تخصصی، مهارت های گفتاری و مهارت های آموزشی دانشجویان مفید باشند. در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد با اقدامات جدیدی که در نظر گرفته شده است، برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های علمی مفید نسبت به گذشته آسان‌تر می‌شود و این امر می‌تواند انجمن‌ها را به برگزاری کارگاه‌های آموزشی و مهارتی هدفمند ترغیب کند.

انجمن‌های علمی متشکل از دانشجویان منتخب دانشگاه‌ها می‌توانند با برگزاری جلسات هم‌اندیشی و بررسی ایده‌های جدید و خلاقانه و برگزاری نشست‌هایی با دانشجویان نخبه در توسعه علم مؤثر باشند.

آنا: حمایت دانشگاه از انجمن های علمی دانشجویی را چگونه ارزیابی می کنید و مشکلات و چالش های مسیر شغلی خود را در چه می بینید؟

سایه: با عنایت به رویکردهای گذشته و عدم پرداخت به موقع اساتید برگزار کننده سمینار و همایش، نگاه منفی به این موضوع باعث عدم همکاری آنان با انجمن های علمی شده است. خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی با تغییر رویکرد قبلی و پرداخت به موقع هزینه ها این مشکلات را برطرف کرده است. امیدواریم اساتید بتوانند با اعتماد به انجمن ها دوره های مفیدی را برگزار کنند، انجمن های علمی سعی می کنند دوره های مفیدی را با هزینه های مناسب برای دانشجویان برگزار کنند که این امر مستلزم حمایت مالی دانشگاه است، دانشگاه می تواند امکانات مناسبی را برای برگزاری مهارت فراهم کند. در حالی که از انجمن ها حمایت کنند

جا دارد از رئیس باشگاه دانش پژوهان و نخبگان جوان واحد مشهد تشکر کنم که راهنمایی های ایشان در موفقیت انجمن علمی گروه کامپیوتر بسیار مفید بوده و از تمامی دانشجویان و اساتیدی که در کنار انجمن بودند کمال تشکر را دارم. . تاکنون مشکلی برای برگزاری دوره ها و کارگاه های مختلف وجود نداشته و خوشبختانه همکاری های لازم با انجمن صورت گرفته است. البته انجمن ها نیاز به حمایت مالی دارند تا بتوانند بدون توجه به درآمد، سطح علمی دانش آموزان را بالا ببرند.

آنا: چگونه انجمن های علمی را تقویت کنیم تا در پیشرفت علم موفق باشیم؟

سایهبا استفاده از امتیازات ویژه برای دانشجویانی که با انجمن های علمی همکاری می کنند، می توان دانشجویان را به گذراندن دوره های علمی خاص تشویق کرد و سطح علمی خود را افزایش داد. انجمن های علمی می توانند با بخش ها و صنایع مختلف همکاری کنند و بهترین دانشجویان خود را به تجارت معرفی کنند. این می تواند دانش آموزان را تشویق کند تا دانش و مهارت های خود را ارتقا دهند.

آنا: آخرین فعالیت های اجتماعی، علمی، فرهنگی و موفقیت ها و دستاوردهای انجمن علوم کامپیوتر شعبه مشهد را شرح دهید.

سایه: انجمن علمی گروه محاسبات دانشگاه آزاد مشهد در تابستان 1400 اقدام به تدوین دوره های مهارت برنامه نویسی برای کودکان در مدارس کرد که موفق به تدوین دوره آموزشی اسکرچ در پایه های چهارم تا ششم دبستان امام رضایی شد. دخترانه و پسرانه مشهد و درس فلوگوریتم و پایتون کلاس هشتم. دبیرستان استعدادهای درخشان هاشمی نژاد یکی شد. انجمن پس از پذیرش مدارس برای برگزاری کارگاه های دانش آموزی، خواستار جذب دانش آموزان و آموزش و پرورش برای تدریس در مدارس شده است.

در ادامه این مسیر، قراردادهای بیشتری با آموزشگاه های مطرح مشهد بسته ایم تا دوره های تابستانی را برگزار کنیم و برنامه ریزی کنیم تا با بهره گیری از مهارت هنرجویان، دوره های تابستانی در رشته های هنری را در جامعه علمی برگزار کنیم تا دانش آموزان را به برنامه ریزی و بزرگسال تشویق کنیم. مسابقات دوره ای برنامه نویسی در بین آنها در سطح گروه کامپیوتر برگزار می شود. در طرح مدرسه مسابقه برنامه نویسی هم برگزار کرده ایم. در ترم بهار کارگاه های کوتاه مدت حل مسئله برای تقویت بنیان علمی دانشجویان برگزار شد.


بیشتر بخوانید:

مجموعه ای پربار از دانشجویان هنر و معماری

بار نوسازی آموزش و پرورش بر دوش انجمن های علمی است

جامعه علمی؛ تمرین توسعه علم در دانشگاه ها


جلسات بررسی و تحلیل مقالات علمی به مجموعه دروس انجمن اضافه شده است و در نظر داریم جلسات بحث و گفتگو به زبان های فرانسوی و انگلیسی برگزار کنیم تا دانشجویان بیشتری بتوانند به زبان های مختلف در زمینه های علمی صحبت کنند.

آنا: آیا در دوره بیش از دو ساله کرونا موفق به تولید محصول یا فعالیت های دیگری در انجمن علوم کامپیوتر شعبه مشهد شدید؟

سایه: از بهمن 1397 رئیس انجمن شدم و از آن زمان همه اعضا سعی کردند فعال باشند، در دوران کرونا کارگاه های مجازی برای دانشجویان برگزار می شد و مزیت برگزاری کارگاه های مجازی این بود که دانشجویان از سراسر کشور می توانستند. در این دوره ها شرکت کنید به عنوان مثال در دوره های ما دانشجویانی از تهران، سرخس و حتی اتریش در کارگاه های مجازی شرکت کردند که این امر باعث شده است تا دانشگاه آزاد اسلامی مشهد در اقصی نقاط کشور معرفی شود.

آنا: و حرف آخر…

سایه: مسئولین دانشگاه باید با ایجاد امتیازات ویژه و حمایت از انجمن‌هایی که با مدارس همکاری می‌کنند، اساتید را به شرکت در انجمن‌های علمی تشویق کنند. چرا که این امر منجر به معرفی دانشگاه آزاد اسلامی به مدارس و نشان از توانمندی دانشجویان شده و با ارائه امتیازات ویژه از جمله تخفیف شهریه یا پرداخت وام به دانشجویان فعال در انجمن ها می توان آنها را تشویق کرد.

انجمن علمی دپارتمان کامپیوتر واحد مشهد جهت افزایش کیفیت دوره های مهارتی خود به کارگاه های تخصصی نیازمند است تا بتواند شخصا کارگاه های ویژه ای مانند اینترنت اشیا، بازی سازی حرفه ای و … را برگزار کند. این امر نیز نیازمند تجهیزات و حمایت مالی دانشگاه است.

انتهای پیام/4117/4062/

دکمه بازگشت به بالا