بین الملل

اسکای نیوز: در حمله به پایگاه دریایی روسیه از موشک‌های انگلیسی استفاده شد

اسکای نیوز گزارش داد، اوکراین در حمله روز جمعه به پایگاه دریایی روسیه در کریمه، از موشک‌های «سایه طوفان» انگلیس استفاده کرد.

به گزارش باراناخبر، این موشک‌های کروز که به‌طور مشترک توسط انگلیس و فرانسه ساخته شده‌اند، اوایل سال جاری میلادی توسط لندن و پاریس به اوکراین ارسال شدند. این نوع از مهمات که در فرانسه تحت عنوان «SCALP-EG» شناخته می‌شوند، می‌توانند تا بیش از ۱۵۰ مایل (۲۴۰ کیلومتر) مسافت را طی کنند.

طبق اطلاعیه وزارت دفاع روسیه و فرماندار منطقه سواستوپول، همچنین مقر ناوگان دریای سیاه روسیه در این منطقه مورد حمله موشکی اوکراین قرار گرفت و «آسیب» دید، درحالیکه پنج موشک ناشناخته در هوا منهدم شدند. این وزارتخانه در ابتدا گزارش داد که یکی از اعضای سرویس در این پایگاه کشته شده اما بعدا اعلام شد که جسد او پیدا نشده است.

کی‌یف حملات موشکی و پهپادی به خاک روسیه را در ماه‌های اخیر افزایش داده و این در حالیست که ضدحمله زمینی اوکراین که در اوایل ماه ژوئن آغاز شد، هیچ پیروزی قابل‌توجهی به همراه نداشته است. در ۱۳ سپتامبر، موشک‌های کروز به یک کارخانه کشتی‌سازی در سواستوپل در کریمه اصابت کرد و به دو کشتی نیروی دریایی روسیه آسیب رساند.

اسکای نیوز همچنین گزارش داد که طی حمله ۱۳ سپتامبر، از موشک‌های انگلیسی «سایه طوفان» استفاده شده است.

دولت اوکراین بارها از حامیان غربی خود خواسته تا تسلیحات بلند برد پیشرفته را به این کشور ارسال کنند و در عین حال ادعا می‌کند که وجود این نوع از تسلیحات در روند مقابله با روسیه کارساز است. چندین منبع خبری آمریکایی روز جمعه گزارش دادند که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود وعده ارسال موشک‌های دوربرد ATACMS را داده است. مسکو هم بارها به اعضای ناتو هشدار داده که ارسال تسلیحات و کمک‌های نظامی به اوکراین، آن‌ها را تبدیل به «اعضای مستقیم دوفاکتو» در این درگیری می‌کند.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا