ادامه نبرد «وحدت میادین» در شرق غزه با بارانی از بالن‌های آتش‌زا

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین باراناخبر، تظاهرات‌ صدها جوان فلسطینی ساکن اردوگاه‌های «بازگشت» در نزدیکی مرزهای شرقی نوار غزه، همچنان، امروز (دوشنبه، ۲۵ سپتامبر)، در حمایت از بیت‌المقدس و مسجدالاقصی همچنان ادامه دارد. امری که به یک نگرانی بزرگ در رژیم صهیونیستی تبدیل شده است و به گزارش رسانه‌های صهیونیستی، «نهادهای امنیتی و نظامی اسرائیل، خود را برای تشدید احتمالی تنش‌ها آماده می‌کنند».

ازسرگیری راهپیمایی بازگشت در مرزهای غزه؛ دردسر جدید تل‌آویو

۳۰ آگوست  گذشته (۸ شهریور جاری) بود که هیأت عالی ملی راهپیمایی بازگشت و شکستن محاصره غزه، از آغاز تدارک برای تجهیز و بازسازی پنج «اردوگاه بازگشت» واقع در نزدیکی مرز شرقی نوار غزه و سازماندهی فعالیت‌های مقاومت مردمی که بیش از سه سال است متوقف شده، خبر داد، امری که بیانگر احتمال تشدید تنش در جبهه غزه بود.

 

 

راهپیمایی‌های بازگشت و شکست محاصره نوار غزه از ۳۰ مارس ۲۰۱۸ مصادف با روز زمین و با هدف مطالبه حق بازگشت آوارگان فلسطینی و شکست محاصره ۱۳ ساله غزه آغاز شد که نزدیک به ۳ سال است که متوقف شده است. گروه‌های فلسطینی با میانجیگری های قطر، مصر و سازمان ملل، راهپیمایی‌ بازگشت و فعالیت‌های مربوط به آن را به تدریج متوقف کردند تا در مقابل آن، ساکنان غزه از تسهیلات مالی و اقتصادی مختلف از جمله اعطای مجوز کار به ۲۰ هزار نفر برای ورود به اراضی اشغالی، فعالسازی نیروگاه تولید برق برخوردار شوند.

 

تنش‌ها در مرزهای شرقی نوار غزه طی دو هفته اخیر افزایش یافته است و نظامیان صهیونیست با شلیک گلوله‌های جنگی و گلوله‌های گاز اشک‌آور تلاش می‌کنند تا تظاهرات کنندگان را متفرق کنند.

هنوز گروه‌های فلسطینی در نوار غزه از جمله جنبش حماس، ازسرگیری راهپیمایی بازگشت در مرزهای شرقی را رسما اعلام نکرده‌اند و تنها یک ماه پیش هیأت عالی ملی راهپیمایی بازگشت از تدارک برای این امر خبر داد. در فراخوان‌های رسمی روزانه برای این تظاهرات‌ها اعلام می‌شود که این اقدامات در چارچوب اعتراض به تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه مسجد الاقصی در سایه آغاز اعیاد یهودی که تا اواسط اکتبر ادامه خواهد یافت، صورت می‌گیرد.

 

 

شهرک‌های صهیونیست‌نشین زیر باران بالن‌های آتش‌زا

 

 

تظاهرات‌کنندگان فلسطینی از روز جمعه گذشته (۲۲ سپتامبر) علاوه بر آتش زدن لاستیک خودروها و انفجار بمب در نزدیکی دیوار مرزی در شرق غزه، از بالن‌‌های آتش‌زا استفاده کردند و موجی از هراس میان اشغالگران ایجاد کردند.

 

کانال ۱۱ تلویزیون رژیم صهیونیستی امروز در این خصوص گزارش داد: «برای هشتمین روز متوالی، صدها جوان فلسطینی خود را به دیوار مرزی میان غزه و اسرائیل رساندند. آن‌‌ها در نزدیکی این دیوار مرزی، لاستیک خودروها را آتش زدند و چندین بمب منفجر کردند و در مقابل ارتش نیز به تیراندازی به سوی آن‌ها، تلاش کرد تا تظاهرات‌کنندگان را متفرق کند».

 

 

این کانال تلویزیونی در ادامه گزارش داد: «تظاهرات‌کنندگان فلسطینی روز گذشته نیز اقدام به استفاده از بالن‌های آتش‌زا کردند و موجب وقوع آتش‌سوزی در مزارع شهرک‌نشینان اطراف غزه و علفزارها شدند. نیروهای آتش‌نشانی نیز خود را به محل رساندند و با همکاری مقامات مسؤول اداره این اراضی، آتش‌سوزی‌ها را مهار کردند».

موضوع استفاده جوانان فلسطینی از بالن‌های آتش‌زا را «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز در سخنانش در مقابل مجمع عمومی سازمان ملل، گفت و در خصوص آن هشدار داد.

گروه فلسطینی موسوم به «احفاد الناصر» مستقر در نوار غزه نیز روز گذشته اعلام کرد: «یگان‌های ما توانستند بالن‌های آتش‌زا را از شرق منطقه “لمغازی” به سمت شهرک‌های مجاور نوار غزه پرتاب کنند و منابع صهیونیستی وقوع آتش سوزی در مناطق مختلفی از شهرک‌های اطراف غزه را تایید می‌کنند.

 

کانال ۱۱ تلویزیون رژیم صهیونیستی با انتشار تصاویری از وضعیت مرزهای شرقی نوار غزه، با «نیر دفوری» تحلیلگر امور نظامی گفت‌وگو کرد. وی در این خصوص اذعان داشت: «درست است که سخن از ۱۰۰ یا ۲۰۰ تظاهرا‌ت‌کننده است. اما آن‌ها، مسبب خسارات زیادی هستند و در افزایش خطر تشدید تنش در منطقه نقش دارند».

 

 

«شایکا شاکید» شهرک‌نشین ساکن یکی از شهرک‌های صهیونیست‌نشین در مجاورت نوار غزه، در توصیف شرایط کنونی می‌گوید: «همه چیز با تظاهرات‌ در مرزها آغاز شد و پس از آن، انفجارها آغاز شد و اکنون بالن‌های آتش‌زا ما را تهدید می‌کنند. به نظر می‌رسد که در مرحله بعد، از بالن‌های انفجاری استفاده خواهد شد و حتی ممکن است کار به آغاز شلیک موج جدیدی از موشک‌ها به سوی عمق اسرائیل نیز کشیده شود. لذا باید کاری برای تغییر سیاست انجام شود و به توسل به زور علیه تظاهرات‌کنندگان بسنده نشود.باید با عقلانیت و حکمت رفتار کنیم».

این شبکه تلویزیونی رژیم صهیونیستی در ادامه تصریح کرد: د«ر آستانه عید غفران، هفته جدیدی از تنش‌ها علیه شهرک‌های اطراف نوار غزه آغاز شد و ما هر روز شاهد استفاده تظاهرات‌کنندگان از شیوه جدیدی هستیم. لذا احساس می‌شود که تنش‌ شدیدی آغاز شده و شلیک موشک حتمی است و در این میان، تنها مسئله، مسئله زمان است».

بازدید وزیر جنگ از مرزهای غزه برای ارزیابی وضعیت

در همین راستا نیز، وبگاه صهیونیستی «وای‌ نت»، از بازدید امروز «یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از نوار مرزی غزه برای ارزیابی وضعیت این مرزها خبر داد و نوشت: « گالانت از منطقه بازدید کرد و به نظرات اجمالی فرماندهان میدانی در خصوص تنش‌های روزهای اخیر در مرز غزه، گوش داد».

این اقدام در راستای اعلام ارتش اشغالگر در خصوص تشدید حضورش در نزدیکی نوار غزه صورت می‌گیرد و قرار است یک گردان در منطقه لشکر غزه تقویت شود و نیروهای کمکی  به گردان جفعاتی ملحق شوند.

از سوی دیگر «الموگ کوهین» از اعضای حزب «ایتمار بن گویر» در کنست، می‌گوید که با گالانت صحبت کرده و به او گفته که ساکنان النقب از هر تصمیم ارتش علیه نوار غزه برای مهار ارسال بالن‌های آتش زا به سوی شهرک‌های صهیونیست‌نشین حمایت می‌کنند.

تاکید بر وحدت میادین با تشدید تنش در مرزهای شرقی غزه

«اسماعیل رضوان» از رهبران جنبش حماس این فعالیت‌ها در مناطق شرقی نوار غزه را در چارچوب تثبیت معادله وحدت میدان‌ها و درهم تنیدگی غزه با کرانه باختری اشغالی و بیت المقدس در سایه تشدید حملات اسرائیل به مسجد الاقصی می داند.

وی در گفت‌وگو با «العربی الجدید» می‌گوید: «رژیم اشغالگر مسؤول هرگونه تشدید تنش در منطقه است و باید مراقب باشد که با تلاش مستمر خود برای تحمیل تقسیم زمانی و مکانی که منجر به تخریب مسجد الاقصی و ساخت بنای ادعایی خود بر ویرانه‌ها‌ی  آن می‌شود، مرتکب حماقت نشود».

این رهبر حماس تاکید می‌کند: رژیم اشغالگر مسؤول تمامی پیامدهای ناشی از تحریک جوانان انقلابی در مرزهای شرقی نوار غزه در سایه تداوم محاصره و محدودیت‌های اسرائیل علیه نوار غزه است و ممکن است در سایه تداوم تشدید تنش در مناطق مختلف فلسطین، منطقه به سوی تشدید تنش خطرناکی سوق داده شود.

رضوان تصریح کرد که حوادثی که در مرزهای شرقی نوار غزه رخ می‌دهد تنها به غزه محدود نمی‌شود، بلکه به وضعیت فلسطین در ارتباط با بیت‌المقدس، کرانه باختری و اسرا نیز ارتباط دارد و نیازی اثبات ارتباط ان با مسائل ملی نیست. در صورت سوق یافتن امور به سمت تشدید تنش، مقاومت فلسطین پشتیبان و سپر همه مردم فلسطین خواهد بود و رفتار اشغالگر اسرائیلی ماهیت مرحله آتش تشدید تنش میدانی را تعیین خواهد کرد.

 

«ایاد عوض» از اعضای کمیته مرکزی « الجبهة الشعبیة لتحریر فلسطین» نیز در خصوص تحولات جاری در مرزهای شرقی غزه می‌گوید که این امر در چارچوب درگیری دایمی با اشغالگر صهیونیست و برای شکست پروژه‌های اسرائیل چه در غزه، چه در کرانه باختری و چه بیت‌المقدس است.

وی با پیش‌بینی تشدید تنش در مرزهای غزه، گفت که رژیم صهیونیستی به دنبال متزلزل‌کردن توانمندی‌های مقاومت و نابودی آن در غزه و از بین بردن محبوبیت آن است، کاری که طی سالهای اخیر با محاصره نوار غزه، فقیر کردن فلسطینی‌ها و نابودی مستقیم مؤلفه‌های اقتصادی و اجتماعی مقاومت به دنبال آن بود.

پایان پیام/م


دکمه بازگشت به بالا